Paloka i përgjigjet Selamit/ S’ta dëgjuam njëherë zërin kundër Ramës

Ish-kandidati përballë Lulzim Bashës në PD, Eduart Selami, në një reagim të disa orëve më parë në rrjetet sociale, shkruante se PD dhe PS kur vjen fjala për punët e këqija janë njësoj. Përgjigjen ia ka kthyer demokrati Edi Paloka si cili shkruana se për 4 vite, kundërsharët më të fortë të Bashës në PD, […]

Continue Reading

Rama lëshon kamikazët: Sulm frontal PD e Bashës për lidhjet me Rusinë

Mbledhja e sotme e grupit parlamentar të Partisë Socialiste ka pasur në qendër të vëmendjes akuzat për financimin rus të takimeve të Lulzim Bashës në SHBA, një vit më parë. Mësohet se Kryeministri Edi Rama ka porositur deputetët e PS-së që të sulmojnë fortë PD dhe kreun e saj për lidhjet me rusët. Kreu i […]

Continue Reading

Berisha/ Ka vetëm një mënyrë, të djegim mandatet e ti drejtohemi popullit

‘Unë e siguroj opozitës se kurrë në pushtet nëse nuk e sjellin ata gra e burra që kanë ardhur nga mbarë Shqipëria për të mbrojtur pushtetin e tyre. Në parlament me banditë që i vënë prita deputetëve mund të ketë vetëm një gjuhë, djegien solemne të mandateve dhe kjo sepse do thoni ju se s’ka […]

Continue Reading

Nga Fatbardh Kadilli/ Të merresh vesh me kundërshtarin për rregullat e garës nuk do të thotë se ke lënë ndeshjen.

Mjaftoj një debat i drejtpërdrejtë mes Kryeministrit dhe Kryetarit të opozitës që edhe më skeptiket ta shikojnë nga një kënd tjetër opozitën. Fjala e Bashës dhe replikat me Ramën, në seancën e fundit në Kuvend, më shumë se të nevojshme për ata vetë, ishin të nevojshme për ata që i ndiqnin. Vecanërisht e rëndësishme është […]

Continue Reading

Kadilli: Për 4 vjet disa s’kontribuuan në PD-në e Bashës: Ja tri rrugët për ringritjen e demokratëve

Valentina MADANI Fatbardh Kadilli, sekretar për burimet njerëzore në PD nuk i sheh me vend zgjedhjet e parakohshme në parti, por kërkon përpjekje serioze nga kreu Lulzim Basha dhe grupi i deputetëve të rinj demokratë që të zhvillojnë një opozitë të fortë pas humbjes së 25 qershorit. Z.Kadilli nuk e fsheh faktin se disa nga […]

Continue Reading

Salianji: Raporti faktoi kasaphanën zgjedhore, kritikët e Bashës në PD

Flet për “Koha Jonë”, deputeti i ri i zgjedhur i PD-së, Ervin Salianji: Të jesh kundër Bashës nuk të bën as fraksion as jo demokrat Intervistoi: Redjon Shtylla Ervin Salianji, një ndër figurat e reja të spikatura në PD, në një intervistë për “Koha Jonë” Salianji, rrëfen mbi sfidat që e presin në mandatin e […]

Continue Reading

Nga Armand Shkullaku/ Berisha nuk ka kujt ti flasë

Partia Demokratike gjendet sot në udhëkryqin më të madh të ekzistencës politike dhe lideri i saj historik nuk mund të thotë asnjë fjalë. Sali Berisha është i dënuar të heshtë, ndonëse bashkë me fatin e partisë, që themeloi dhe drejtoi për gati çerek shekulli, po luhet dhe vendi i tij në historinë e re të […]

Continue Reading

Nga Artur Roshi/ Dorëheqja e Bashës

Mid’hat Frashëri ka qenë njeriu që themeloi institucionin e dorëheqjes kur ishte ministër i qeverisë së Ismail Bej Qemalit.Dorëheqja është një akt moral me dy plane ,e cila bëhet për të ruajtur ose krijuar rekorde institucionale dhe personale.Pra që të arrish tek dorëheqja kërkon një analizë që vendos një ekuilibër midis arsyes dhe emocionit.Vijmë në […]

Continue Reading

Ilir Meta: Sali Berisha, Burri me më shumë karakter dhe serioz në Shqipëri

Ilir Meta i ka thurur elozhe Sali Berishës në fjalën e tij të mbajtur në tubimin e organizuar në Sheshin ‘Nënë Tereza’, ndërsa ka hedhur akuza të forca ndaj Edi Ramës, Gramoz Ruçit dhe kreut të PD-së, Lulzim Basha. Ja fjala e Ilir Metës: Ne nuk do të merremi me problemet e PS-së, por është […]

Continue Reading

Dega 7 e Partise Demokratike për Tiranen, i bën një surprizë Lulëzim Bashes/ FOTO+ VIDEO

Lulzim Basha ka sot ditëlindjen. Gjatë një takimi që pati në Tiranë me simpatizantët, kreut të PD-së i organizuan një surprizë. Dy vajzat e tij të vogla i sollën tortën me mbishkrimin e Republikës së Re duke i uruar ditëlindjen. Mes duartrokitjeve, Basha foli në mënyrë figurative për “ndarjen e tortës”. “Torta do ndahet vetëm […]

Continue Reading

Premtim i fortë i Bashës: Do të falim kamatëvonesat dhe do të rishikojmë çmimin e energjisë

Lulzim Basha ka premtuar se një nga gjërat e para që do të bëjë sapo të bëhet kryeministër do të jetë falja e kamatëvonesave të energjisë elektrike. Gjatë fushatës elektoral në Kurbin, kreu i PD theksoi se do të rishikohet gjithashtu çmimi i energjisë elektrike për të shkuar drejt uljes, por theksoi se askush nuk […]

Continue Reading

Këshilltari i Trump në fushatën e PD në Fier/ Foto+Video

Me ftesë të republikanit Fatmir Mediu, ish-kongresmeni amerikan u bëri thirrje qytetarëve shqiptarë që të votojnë për Partinë Demokratike në zgjedhjet e 25 qershorit dhe që vendi të ketë Kryeministër Lulzim Bashën. Ai përmendi edhe samitin e NATO që u mbajt pak ditë më parë në Bruksel, ku ndodhej edhe Kryeministri Edi Rama si përfaqësues […]

Continue Reading

Artan Fuga për Bashën dhe Ramën/ Ndaloni fushatën. Është sulmuar populli me lëndë kimike. Gjeni arsyen.

Në një reagim në Facebook, Artan Fuga shkruan se mbrëmë Shqipëria u sulmua me lëndë helmuese dhe kjo është një ngjarje që cënon sigurinë kombëtare. Akademiku e cilëson skandal incidentin, duke e konsideruar si më të rëndin që ka ndodhur në Evropë dhe në Shqipëri. Zyrtarisht, Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar se 140 qytetarë u […]

Continue Reading

Eduard Selami pëlqen listën e Bashës/ Ja çfarë shkruan.

Ishte kritiku më i madh i Lulzim Bashës dhe e ka sulmuar më shumë. Por sot Eduard Selami, ende deputet i PD-së, ka ndryshuar mendim. Ai i ka dalë në krah kreut të PD-së, Lulzim Basha, duke u shprehur se sot është koha për fushatë. Selami shkruan se ‘lista e deputetëve ka mbështetjen time’. “Koha […]

Continue Reading

Jozefina Topalli sulmon ashpër Bashën: Kjo nuk është më PD

Jozefina Topalli ka reaguar për herë të parë. Me një letër të gjatë të shpërndarë në redaksitë e mediave me email, Topalli ka hedhur akuza të ashpra ndaj kreut të PD-së, Lulzim Basha. Topalli shkruan në letrën e saj se, që nga 26 maji kjo nuk është më PD-ja e dhjetorit të vitit 1990. Ja letra […]

Continue Reading

A është lista e Bashës një përpjekje për të ndarë ‘pushtetin legjislativ’ nga ai partiak?

Pikëpyetje të shumta janë ngritur nga komentuesit e listave, brenda dhe jashtë Partisë Demokratike, për vendimin e Bashës për të lënë pa mundësi kandidimi disa figura aktive të organizmit të brendshëm, të cilët shiheshin edhe si ‘njerëz të Bashës’. Dy sekretarë të rëndësishëm, Fatbardh Kadilli i Burimeve Njerëzore dhe Enno Bozdo i Organizimit, kanë mbetur […]

Continue Reading

Nga Blendi Fevziu/ Çfarë tregon lista e Bashës?

Lulzim Basha ka publikuar dje, në limitet e fundit ligjorë, listën e kandidatëve për deputetë të Partisë Demokratike. Hermetizmi që shoqëroi listën mund të shpjegohet vetëm me përmbajtjen e saj dhe faktin që në këto 27 vjet, ky është spastrimi më drastik pas atij të vitit 1992 brenda partisë. Nuk ka asnjë dyshim që lista […]

Continue Reading

Aleati i Lulzim Bashës i zhgënjyer. Koha të merrem me 2 djemtë e mij.

Ndersa PD eshte ne diskutime intensive me strukturat dhe aleatet e saj per perpilimin e listes se kandidateve per deputete si edhe per nisjen e fushates elektorale, njeri prej miqve dhe aleateve te Lulzim Bashes, pikerisht Arian Galdini duket se ka shpallur terheqjen e tij totale nga kjo fushate. Zhvillimet e fundit qe pas Paktit […]

Continue Reading