BE: Shqipëria e Maqedonia pritet të marrin rekomandim për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit

Nga radio gjermane DW. KE do të aprovojë “Paketën e zgjerimit”, raporte për përparimin drejt BE. Shqipëria e Maqedonia pritet të marrin rekomandim për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit, Kosova pret kritika për ngadalësimin e reformave. Në prag të publikimit më 17 prill të raportit të përparimit për gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor, Brukseli bëri […]

Continue Reading

Nga Dritan Shano/ Garë Kontributesh apo Lexim Horoskopi.

Reflektim personal për garën për kryetar të PD-së, dhe raportin e Kryetarit me anëtarët e Partisë Demokratike. Sipas statutit të PD-së, nesër votojmë për Kryetarin. Të gjendesh para zgjedhjes midis Lulzim Bashës dhe Eduard Selamit, dhe të votosh njërin prej tyre, nuk të bën as njeriun e Lulit dhe as të Edit, por është thjesht […]

Continue Reading

Eduard Selami pëlqen listën e Bashës/ Ja çfarë shkruan.

Ishte kritiku më i madh i Lulzim Bashës dhe e ka sulmuar më shumë. Por sot Eduard Selami, ende deputet i PD-së, ka ndryshuar mendim. Ai i ka dalë në krah kreut të PD-së, Lulzim Basha, duke u shprehur se sot është koha për fushatë. Selami shkruan se ‘lista e deputetëve ka mbështetjen time’. “Koha […]

Continue Reading

Kaubojsi – Ramës: Do të shkatërroj në Lezhë ty, bashkë me listën tënde të turpit

Eduart Ndocaj, i cili tashmë i është bashkuar opozitës, ka reaguar në Facebook kundër Kryeministrit Edi Rama. Ndocaj i është përgjigjur Ramës për fotomontazhin e djeshëm që kishte bërë për Republikën e Re, ku kishte përfshirë edhe vet deputetin “kaubojs”. Deputeti Ndocaj ka sfiduar Kryeministrin Rama se do ta mundë në Lezhë. Ja se çfare […]

Continue Reading

Shërr ndërmjet Kaubojsit dhe Ditmir Bushatit në whatsapp. Ndocaj: Injorant/Ja sms-të

Këto janë SMS-të në Whatsapp mes ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati dhe deputetit “kaubojs” Eduart Ndocaj, të cilat janë publikuar në Facebook nga ky i fundit. Sikurse mund t’i lexoni më poshtë, ministri Bushati kritikon deputetin Ndocaj për fjalimin që mbajti në Parlament ditën e enjte. Teksa i kërkon të fshije numrin e tij nga […]

Continue Reading

Votohen sot në Kuvend katër Ministrat e rinj.

Kuvendi do të votojë këtë të enjte dekretet e Presidentit për emërimin e 4 ministrave të rinj të kabinetit qeveritar, të propozuar nga kryeministri Edi Rama.. Deputetët e maxhorancës pritet të miratojnë sot emërimin e Fatmir Xhafajt në postin e ministrit të Brendshëm, të Ogerta Manastirliut në postin e ministrit të Shëndetësisë, të Eduard Shalsit […]

Continue Reading

Hahn në Shkup: Respektoni shqiptarët, mos luani me zjarrin. Qeveria e re, sa më shpejt

Askush nuk duhet të tundohet që të luajë me zjarrin. Jemi thellësisht të shqetësuar me tensionet dhe gjuhën e urrejtjes në vend. Liria e tubimit dhe e shprehjes janë të drejta themelore në shoqëritë demokratike, por ato vijnë bashkë me përgjegjësitë”. Deklarata e përbashkët e Komisionerit të Zgjerimit, Johannes Hahn, dhe e tre eurodeputetëve – […]

Continue Reading

Reagon kryebashkiaku i Pogradecit. Kapri: Nuk kam pasur asnjë problem në të kaluarën time

Dua të komunikoj me publikun, në lidhje me një lajm të pavërtetë që po shpërndahet në media pa u ndalur, edhe pse nuk ka asnjë fakt, dhe asnjë bazë ku të qendrojë. Unë si i zgjedhur në këtë detyrë të lartë, jam i hapur dhe respektoj cdo ligj të vendit, dhe madje e vlerësoj shumë […]

Continue Reading