Përplasje në PS, Bushati: Nuk jam i vetëm, vendimet të vijnë nga baza e partisë, jo nga lidershipi

I konsideruar një nga zërat oponentë brenda PS, Ditmir Bushati, në një intervistë të gjatë për gazetën “Mapo” dhënë gazetares Blerina Gjoka ka folur për situatën e brendshme në PS. Një ndër pyetjet që të gjithë e bëjmë në këtë moment, dhe e ka bërë edhe gazetarja, është nëse Ditmir Bushati ndihet vetëm. Bushati thotë: […]

Vazhdo të lexosh

Ditmir Bushati uron Albinin e Vjosën/ ‘Fitore pa të fortë’

Ish-ministri i jashtëm Ditmir Bushati ka uruar Albin Kurtin dhe Vjosa Osmani për zgjedhjet në Kosovë, teksa u shpreh se qytetarët kanë vendosur për ndryshimin. Bushati shprehet se Kosova i dha leksione të rëndësishme Shqipërisë mbi mënyrën e organizimit të zgjedhjeve. Gjithashtu Bushati, ka sulmuar edhe Edi Ramën, duke shkruar se zgjedhjet janë garë për […]

Vazhdo të lexosh

Sherr Rama-Bushati në kryeministri. Jep dorëheqjen!

Pas zhvillimeve të fundit për çështjen e emërimit të refuzuar nga presidenti Ilir Meta të Gent Cakajt, kryeministri Edi Rama është shfaqur në zyrën e tij i tërbuar dhe ka mbledhur urgjentisht stafin e ngushtë. Burime të SYRI.net pranë kryeministrisë thanë, se pas kësaj lëvizje të presidentit, Rama po shqyrton rrugët që gjithsesi ministrinë e […]

Vazhdo të lexosh

Tsipras e pranon: Jemi pranë marrjes së detit

Alexis Tsipras tha ditën e sotme se Athina dhe Tirana janë pranë arritjes së një marrëveshjeje për zgjidhjen e çështjeve të hapura mes dy vendeve. Ndërsa grekët janë treguar më të hapur për marrëveshjen që po bëjnë, në Tiranë gjithmonë ka mbizotëruar heshtja si nga Edi Rama apo edhe nga Ditmir Bushati. ‘Dy çështjet që […]

Vazhdo të lexosh

Bushati: Plotfuqishmërinë nuk e jep Presidenti

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Bushati, i pranishëm sot në seancën dëgjimore të thirrur nga Komisioni për Politikën e Jashtme, tha se ende nuk ka një marrëveshje me Greqinë dhe sqaroi se plotfuqishmërinë nuk e jep Presidenti i Republikës, por ai jep vetëm autorizimin për nisjen e punës për negociatat. “Presidenti i Republikës, […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Grek: Çamët pjesë e mizorive naziste, harrojini nëse doni BE-në

Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopulos ka ashpërsuar gjuhën ndaj Shqipërisë dhe pretendimit të Tiranës, për ekzistencën e “çështjes came”. Pavarasësisht se ministri i Jashtëm grek Niko Kotzias ka mohuar të jetë folur për “çështje çame” gjatë bisedimeve me homologun Bushati, kryeministri Rama në daljen e fundit te emisioni i Sokol Ballës, tha se ajo është […]

Vazhdo të lexosh

LSI-ja i bashkohet PD-së: Të merret masë ndaj Bushatit me sjellje rrugaçërore

Pas një fjalimi tërësisht të politizuar dhe në mënyrë të paprovokuar, Bushati në mungesë të argumentave dhe si pasojë e dështimit të axhendës integruese, në mbrojtje të vetvetes zgjodhi të ofendojë personalisht kryetarin e komisionit, z.Genc Pollo, dhe vijoi të përgojonte dhe deputetë të tjerë të opozitës . Deputetët e LSI-së në Komisionin e Integrimit […]

Vazhdo të lexosh