“Greqia nuk do ta njohë Kosovën”, Dendias bisedë telefonike me Lajçak

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias ka zhvilluar një bisedë telefonike me përfaqësuesin e BE Miroslav Lajçak duke u fokusuar tek dialogu Prishtinë-Beograd. Po ashtu në fokus të kësaj bisedë kanë qenë edhe zhvillimet në Ballkanin Perëndimor. “Në një bisedë telefonike më herët kemi shkëmbyer pikëpamje me Përfaqësuesin Special të BE-së Miroslav Lajcak për situatën […]

Vazhdo të lexosh

Aleanca Trilaterale e Vuçiç-Rama-Zaev eshte destabilizuese dhe antishqiptare!

Nga Sali Berisha Miq, bashkepunimi rajonal eshte i dobishem dhe i domosdoshem po vetem kur ai behet midis shteteve sovrane dhe te barabarta. Ky bashkepunim zgjeron lirite themelore te qytetareve te vendeve te rajonit i sherben njohjes me te mire mirekuptimit midis njerezve dhe fuqizimit te shkembimeve ekonomike kulturore midis vendeve. Por efekte absolutisht te […]

Vazhdo të lexosh

Kosovofobia – Gegofobia- Tropojanofobia e Leviatanit Edi Rama.

Azgan Haklaj Meditim në 12- Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Çdo shqiptar sot anëmbanë trojeve etnike feston me madhështi Pavarësinë e Kosovës.Apostrofoj edhe njëherë faktin se Nëntori i Parë i Moisiut tonë Gjergj Kastriotit (Skënderbeut), Nëntori i Dytë i Atit të Pavarësisë së Shqipërisë, Plakut të Urtë Ismail Bej Vlorës, Pavarësia e Kosovës janë trinomi […]

Vazhdo të lexosh

Mini shengeni pa Kosovën hap i pamatur që bie ndesh me vëllazërinë dhe çështjen kombëtare.

Nga Princ Leka II. Politika e Jashtme duhet të ketë kredibilitet dhe vazhdimësi. Ajo kurdoherë duhet të bazohet mbi tre parime: Integrimi i Shqipërisë në Bashkimin Europian, vënien në shërbim të plotë të integrimit të vendit në strukturat euro-atlantike duke mbështetur fuqimisht plotësimin e standarteve integruese, rritjen e rolit të Shqipërisë në rajon duke synuar […]

Vazhdo të lexosh

Ditmir Bushati uron Albinin e Vjosën/ ‘Fitore pa të fortë’

Ish-ministri i jashtëm Ditmir Bushati ka uruar Albin Kurtin dhe Vjosa Osmani për zgjedhjet në Kosovë, teksa u shpreh se qytetarët kanë vendosur për ndryshimin. Bushati shprehet se Kosova i dha leksione të rëndësishme Shqipërisë mbi mënyrën e organizimit të zgjedhjeve. Gjithashtu Bushati, ka sulmuar edhe Edi Ramën, duke shkruar se zgjedhjet janë garë për […]

Vazhdo të lexosh

Kjo është Kosova/ Votohet e numërohet brenda ditës, liderët pranojnë humbjen

Ditën e djeshme u mbajtën në Kosovë zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Këto zgjedhje erdhën si pasojë e dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit më 19 korrik, pasi u thirr në Hagë për të dëshmuar. Ndërkaq, 5 kandidatë garuan për postin e kryeministrit: Ramush Haradinaj: AAK-PSD; Vjosa Osmani: LDK; Kadri Veseli: PDK; Fatmir Limaj: […]

Vazhdo të lexosh

Vjosa Osmani apo Albin Kurti kryeministër?! Dy kandidatët më të mirë pas pavarësisë!

Enver Bytyçi Enver Bytyçi Që në momentin kur u mbyll afati i krijimit dhe regjistrimit të koalicioneve parazgjedhore diskutimi më i madh në opinion lidhet me atë se kush do të jetë kryeministër i ardhshëm i Kosovës! Nëse nuk do të funksionojë konspiracioni alla shik-as i Edi Ramës dhe Hashim Thaçit, i mbështetur nga Aleksandër […]

Vazhdo të lexosh

Këshilltarja e Ramush Haradinajt/ Isha aty kur t’i ngulën ‘thikat në shpinë’ ata prej të cilëve nuk e prisje

Këshilltarja e kryeministrit të dorëhequr Ramush Haradinajt, Meliza Haradinaj ka bërë një status një status në “Facebook” pak para se kreu i qeverisë i dorëhequr të niset për në Hagë. Meliza Haradinaj në këtë status thotë se Ramushi qëndroi stoikisht ndaj ndarjes së Kosovës mbajtjes për taksën etj. Meliza Haradinaj thotë se Ramush Haradinaj u […]

Vazhdo të lexosh

Bushati sulmon Ramën për Kosovën: Mbështeti serbët dhe tezat e shekullit të 19-të

Bisedoi: Adelheid Woelfl, Der Standard Në një intervistë për gazetën e njohur austriake, Der Standard, ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka folur për shumë tema, po është ndalur në veçanti, në atë që e cilëson si ‘zgjidhje magjike’, ndryshimi i kufijve. Sipas Bushatit, kjo është një ide e vjetër e shekullit të 19, e rrezikshme, […]

Vazhdo të lexosh

Tifozët turq shpalosin në stadium banderolën: “Serbia është Kosovë”

Tifozët e Bursasporit në kampionatin elitar të futbollit në Turqi, kanë nderuar 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës në një mënyrë krejtësisht të veçantë. Ata kanë shfaqur një banderolë në të cilën shkruhej “Serbia është Kosovë”, ndryshe nga pankartat që jemi mësuar “Kosova është Serbi” Parrulla është shfaqur ditën e djeshme në ndeshjen midis Bursasporit […]

Vazhdo të lexosh

Gazeta kryesore austriake: Ditmir Bushati u hoq se ishte kundër copëtimit të Kosovës

Shkarkimi i ministrit Bushati prej kryeministri Rama vazhdon të bëjë jehonë ndërkombëtare. Ministri Bushati njihet si një nga mbrojtësit me të mëdhenjë të çështjes së Kosovës, sidomos ka kundërshtuar hapur dyshen Thaçi-Vuçiç. Gazeta e njohur austriake, Der Standard, e cila shkruan vazhdimisht për çështjet e rajonit, vjen me një tjetër artikull interesant nga Adelheid Woelfl. […]

Vazhdo të lexosh