Korfuzi shpall gjendjen e emergjencës, pamjet që po bëjnë xhiron e rrjetit (Foto)

Pas zjarreve që shkrumbuan mijëra hektarë tokë, Greqia përballet me përmbytje masive. Për të dytën ditë radhazi, stuhia e pagëzuar me emrin “Balos” solli reshje të dendura në ishullin e Korfuzit, dhe probleme serioze në rajonin e Atikës, duke përmbytur banesat, shkollat dhe rrugët. Mijëra qytetarë mbetën të bllokuar në automjetet e tyre dhe autobusë, […]

Vazhdo të lexosh

Sourani, Ambasadorja greke që u dekorua për merita në integrimin e grabitësve në tokat e bregdetit!

Nga Nikollaq Neranxi “Popujt merren vesh më mirë se qeveritë”, -i tha Gramoz Ruçi, kryetar i Parlamentit, Ambasadores greke ne ikje, zonjës Eleni Sourani. Në fakt në rastin e Greqisë ky pohim është pjesërisht i vërtetë! Popujt padyshim kanë patur vazhdimisht marrëdhënie shumë të mira, ndërsa qeveritë i kanë patur akoma edhe më të mira! […]

Vazhdo të lexosh

Skandal/ Ministrit të Jashtëm, Edi Rama, i vidhen pasaportat në Athinë

Policia greke ka bllokuar një numër pasaportash shqiptare, të cilat ishin duke u transportuar me autobuzë, pa ndjekur protokollin zyrtar që kërkohet në raste të tilla. Por, pasi situata është sqaruar, ngjarja është bërë edhe më dramatike, për shkak se shoferi i ka rimarrë pasaportat nga autoritetet dhe është nisur për në Athinë ku edhe ka parkuar […]

Vazhdo të lexosh

Athina në flakë/ Ky është popull opozitar që tmerron pushtetin!VIDEO

Shoqërohet me përplasje protesta e qytetarëve grekë para parlamentit në Athinë. Ata kundërshtojnë marrëveshjen e Prespës me Maqedoninë për çështjen e emrit.Me flamuj në duar protestuesit kanë shkuar përpara parlamentit. Në protestë ka patur edhe persona të lënduar pasi ata kanë shkelur njëri-tjetrin. Për të shpërndarë protestuesit, policia ka përdorur gaz lotsjellës dhe tymuese. Tubimi […]

Vazhdo të lexosh

Nga Edison Ypi/ Greku i gjakut.

Dy lezhjanë me xhepat bosh ardhur në Athinë më këmbë. Një matjan sykaltër leshverdh i bindur se ishte gjerman dhe duhej të shkonte të jetonte ku i përkiste, në Gjermani, ku me siguri do kishte sukses të madh, nje ditë e kapi fshesa e hodhi në Kakavijë. Një minoritar gjysëm i çmendur që qante fshehtas; […]

Vazhdo të lexosh

Sekuestrohen pilulat me vlerë 10 milion euro që do përdoreshin nga ISIS. Arrestohen dy shqiptarë

Autoritetet greke njoftuan se kanë zbuluar në rrethinat e Athinës një laborator ku prodhoheshin barnat me emrin Captagon, që njihen gjerësisht si “droga e xhihadistëve”. Përdorimi i saj i stimulon luftëtaret e ISIS-it para operacioneve luftarake. Autoritetet greke sekuestruan 650.000 pilula Captagon, vlera e të cilave përllogaritet në rreth 10 milion euro. Në kuadër të […]

Vazhdo të lexosh