Prishen banesa pa dëmshpërblim në Shkozë, Policia po ushtron dhunë.

Prishja e dy banesave në zonën e Shkozës ka sjellë tension që në orët e para të mëngjesit të sotëm. Zona është rrethuar nga policia, e cila nuk po lejon banorët të afrohen në banesat që janë parashikuar të prishen pasi preken nga projekti i unazës së re. Banorët kanë kundërshtuar aksionin, ndërsa dy prej […]

Continue Reading

Sherr i dhunshëm në koncertin e Alban Skënderajt. VIDEO

Një sherr i madh ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në koncertin e “Beer Fest” në Prishtinë kur këndonte këngëtari shqiptar, Alban Skënderaj. Kjo është bërë shkak që këngëtari të ndërpresë koncertin. Ai dëgjohet teksa iu bën thirrje personave të përfshirë në sherr: “Stop, Stop”. Ndërkohë mësohet se policia ka arrestuar 6 persona. “Sot rreth orës 22:30 […]

Continue Reading

Shtypi një fëmijë me makinë dhe si hyri gjemb në këmbë dhe sulmon Sait Dollapin për dhunë

Gazetarja Mira Kazhani duke komentuar dhunën mbi Sahit Dollapin tha se ishte ndjerë keq nga pamjet por se ai ishte i dhunshëm gjatë gjithë protestës. Sipas saj, pamjet ishin të rënda por se kur mbjell dhunë korr dhunë. “Ishte titulli më i vështirë atë ditë. Pamjet ishin të rënda dhe më erdhi shumë keq. Është […]

Continue Reading

Kjo është faqja e rremë e RENEAS që shpëndan mesazhe dhune.

Fake news (lajmi i rremë) është nga problemet që e gjithë bota po përballet ditët e sotme. Megjithatë duket se individë të caktuar, për interesat e tyre, po përdorin rrjetet sociale për të shpërndarë mesazhe urrejtje dhe dhune. E tillë është dhe faqja, RENEA.al në Facebook, e krijuar në 8 prill të 2018. Kjo faqe, […]

Continue Reading

Dhuna ndaj mjekëve, Rama: Do ndërhyjmë në Kodin Penal

I pranishëm në një takim me mjekë e drejtues shërbimesh, duke u ndalur te dhuna ndaj mjekëve, Rama deklaroi se kjo është e patolerueshme, ndërsa shtoi se askush nuk mund ta justifikojë cenimin e sigurisë fizike. Sipas kryeministrit Rama deri më tani mungesa e ndëshkimit nga ata që kanë ushtruar dhunë ndaj mjekëve ka ardhur […]

Continue Reading

Kamza përjashtohet nga Kampionati pas dhunës së ushtruar në ndeshjen me Laçin.

Komisioni i Disiplinës ka vendosur përjashtimin e skuadrës së Kamzës nga Kategoria Superiore. Organi i drejtësisë sportive në vend është mbledhur sot teksa ka marrë vendismin drastik për ekipin kryeqytetas. Bëhet me dije se për këtë edicion skuadra e Kamzës përjashtohet nga elita, ndërsa edicionin e ardhshëm është e detyruar ta nisë nga Kategoria e […]

Continue Reading

Çmendet dhe Ambasada Franceze në Tiranë. Parisi digjet, kurva krihet.

Mijëra shqiptarë i janë bashkuar sot opozitës në thirrjen e saj për të protestuar tek kryeministria. Reagime të shumta kanë ardhur nga selitë diplomatike. E veçantë është deklarata e Ambasadës së Francës në Tiranë. Me një reagim të saj, ambasada bën thirrje të mos ketë dhunë. I çuditshëm ky reagim, kur në Francë ka më […]

Continue Reading

Duamëni!-për të jetuar. Stop Dhunes Ndaj Gruas!

Nga Raimonda MOISIU Dje, Sot -U Vra -u Dhunua fizikisht dhe psikollogjikisht, -nje GRUA!- Sa poshtë ka rënë shoqëria shqiptare në trajtimin e gruas. Vazhdojnë të vritën gratë dhe ky lloj tmerri, mbizotërimi i dhunës cfaqet në forma të një dhune jo vetëm në incidente të vecanta, por edhe incidente kolektive, familjare dhe qindra gra […]

Continue Reading

Reagon Rama: Mbyllja me dhunë e fakulteteve, fytyra e pengmarrësve

Edi Rama ka reaguar për protestën e studentëve e rinisur sot pas festave të fundvitit. Përmes një postimi në Twitter, Rama thotë se mbyllja me dhunë e dyerve të disa fakulteteve është fytyra kuptimplotë e pengmarrësve të një proteste shembullore. “Mbyllja me dhunë e dyerve të disa fakulteteve është fytyra kuptimplotë e pengmarrësve të një […]

Continue Reading

Video/ Ja si shefi i komisariatit të policisë së Fierit dhunon në ambjentet e policisë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë publike një video në lidhje me Gazmend Shehun, oficerin e policisë që një ditë më parë grisi një pankartë kundër Edi Ramës dhe Fatmir Xhafajt. Shehu një oficer i lartë në Policinë e Fierit mësohet se më pas ka qenë i pezulluar për dhunë në ambientet e policisë. Gazmend Shehu […]

Continue Reading

Nga Evanthi Pango/ Sfidat e kopshtit në Shqipëri, vend edukimi apo dhune…?

Secili prej nesh i nis kujtimet e fëmijërisë me kohën e kaluar në kopsht, ku fillon faza e parë e socializimit, ku ndjen për herë të parë nevojën e marrëdhënieve shoqërore dhe shkeputjen nga prindërit. Fëmija fillon tëndjejë pavaresinë prej familjes dhe te ndjejë domosdoshmërine e perdorimit të aftësive personale, , si kundërpërgjigje ndaj ambientit […]

Continue Reading

Dëshmia brenda sallës së gjyqit: Na morën me dhunë nga krevati. Video

Dëshmi nga brenda sallës së gjyqit të 23 kuksianëve të arrestuar me urdhër të Edi Ramës. Të ndaluarit kanë hedhur poshtë të gjitha argumentet e prokurorisë dhe policisë, se janë arrestuar në orën 10:00 të mëngjesit. Ata kanë treguar se janë marrë më dhunë në mesnatë, në orën 2 apo 3 të mëngjesit duke u […]

Continue Reading

Lubonja/ Të gjithë jemi kuksianë, përgjigje dhunës fashistoide të regjimit

Nga Fatos LUBONJA Çfarë duhet të bëjnë njerëzit kur shohin një kryeministër që, pasi u ka marrë votën duke premtuar ulje të taksave dhe përmirësim jetese, pa përfillur as fjalën e dhënë, as gjendjen e tyre në zgrip të mbijetesës, as ekspertë, dhe as ligje, e ngre traun e taksave e gjobave sa herë i […]

Continue Reading

Bashkia Dibër/ Përfaqësuesit e PDIU bëjnë për spital ata të PS

Katër zyrtarë të Ps janë goditur me mjete të forta në kokë sot nga përfaqësues të PDIU-së në përplasjen e fortë që ndodhi mes palëve në bashki. Lajmin e konfirmoi kryebashkiaku Muharrem Rama. Rama, në një prononcim për mediat, tha se ndodhej në spital për të shoqëruar të lënduarit. “Janë dhunuar zyrat e bashkisë nga […]

Continue Reading

Arrestohet ish-ministri i Brendshëm i Maqedonisë për dhunën në parlament

Mitko Çavkov sot në mëngjes është arrestuar me urdhër të Prokurorisë Publike. Nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe nga Prokuroria Publike Themelore më shumë informacione paralajmërojnë gjatë ditës, njofton Tetova.sot. Sipas njohurive të para, Çavkov është arrestuar lidhur me hetimin për dhunën në Kuvend të 27 prillit, kur e drejtoi shtabin operativ të MPB-së. […]

Continue Reading

I grabiten me dhunë 10 milionë lekë një makine

Një grabitje ka ndodhur në kryeqytet një ditë më parë. Ngjarja, që bëhet me dije sot nga policia, ka ndodhur dje rreth orës 12:30, në rrugën “Memo Meto”, tek ish “Restorant Durrësi”. Tre persona ende të paidentifikuar nga policia, i kanë dalë para automjetit tip “Volksvagen”, që drejtohej nga T.M., 31 vjeç dhe me pasagjere A.P., […]

Continue Reading

Lexoni palaçollëqet e Elvi Fundos/ Skenarë të denjë vetëm për mëndjet e Mero Bazes dhe Filip Çakullit

Ish këshilltari i Bodes dhe një nga eksponentet më agresivë ndaj PD-së, Elvi Fundo, nuk resht së sulmuari dhe fantazuari skena me dhunë të denja vetëm për filma me aksion. Fundo vetëm pak javë më parë është dhunuar nga persona të panjohur. Ai njihet si një nga mbeshtetesit e të ndjerit Olldashi si dhe një […]

Continue Reading

Andi Bushati bën thirrje për revolucion në Kavajë/ Bandat e Ramës luftohen me dhunë

Andi Bushati është i mendimit se pushtetet banditeste duhet të luftohen me dhunë dhe se në Kavajë duhet të përdoren mjete të dhunshme. Bushati ishte i ftuar në një panel diskutimi bashkë me politikanë dhe analistë nga gazetari Ylli Rakipi në emisionin e tij të “Të paekspozuarit”. Ja si u shprehën ata: Rakipi: Listat e kandidatëve […]

Continue Reading

Degjeneron në dhunë dhe gurë ndeshja Luftëtari-Skënderbeu. Policia hyn në fushë. Video+Foto

Tifozërite e të dyja kampeve janë perplasur pas përfundimit të sfidës me Luftëtarit dhe Skënderbeut ku miqte fituan me rezultatin 0 me 1, Pas vërshëllimës të fundit të gjyqtarit, gjirokastitët tentuan të përleshen me tifozërinë udhëtuese duke shkaktuar tension në stadium. Tifozat korçarë treguan shenja qytetarie, ndërsa policia i mori menjëherë në mbrojtje , duke […]

Continue Reading

Pamjet se si grabiteshin farmacitë në Tiranë nga dy adoleshentë/ Video

Dy adoleshentë janë vënë në pranga pasi akuzohen se janë grabitës të farmacive. Në pranga është vënë Foti Kristali, 18 vjeç, banues në Tiranë. Adoleshenti në bashkëpunim me Kristi Çinarin, 18 vjeç, banues në Tiranë, dyshohet se janë autorë të vjedhjes me dhunë të ndodhur në një farmaci në Rrugën e “Kavajës”, ku kanë arritur […]

Continue Reading