Spiropali kalon në ekstazë dhe i thotë Ilir Metës: O i marrë, o budalla!

Ministrja e shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, ose zëdhënësja e famshme e Rilindjes, Elisa Spiropali ka gjithë ditën që i është qepur me bukë në torbë Ilir Metës. Rreth orës 3 pasdite, zonja Elisë, shkroi në rrjetet sociale këto fjalë: “Salvador Haxhi Qametaj e ktheu deri javën e kaluar figurën e Presidentit të Republikës në […]

Vazhdo të lexosh

Ndërtesa “Fashiste”? Po Skënderbeu i Romës?

Nga Aurel Plasari (Nga cikli “Me historinë poshtë nënkresës”) Duke numëruar një më një hilet që është shtrënguar të përdorë pushteti për të kryer aktin vandal të rrënimit të kompleksit kulturor-historik të ndërtesave të ish-fondacionit “SKANDERBEG” (ku sot funksionojnë dy teatrot kombëtarë), hilja e radhës rezulton etiketimi i tyre si ndërtesa “fashiste”. Shpresojnë fort që […]

Vazhdo të lexosh

Serbët e Partizanit/ Morëm leje nga UEFA për thirrjet kundër Kosovës

Plot 98 kamera sigurie dhe rreth 1700 forca policore për të monitoruar situatën, por nuk kanë penguar ndoshta vetëm futjen në fushë apo hedhjen e sendeve nga tifozët serbë në stadiumin “Hum” të Beogradit, sepse skenari tjetër që kishin përgatitur ultrasit e Partizanit, pra “Grobari”, ose “varrhimësit”, ka dalë në perfeksion: “Kosova është Serbi!” është […]

Vazhdo të lexosh

Edison YPI/ Nga tespia tek tepsia.

I pari shqiptar që nisi të numurojë mendueshëm tespiet, qè Skënderbeu. Duke vërvitur shpatën dhe rrotulluar tespiet, i madhi Skënderbe provoi ta bënte Shqipërinë Mbretëri. Nuk mundi. Pas vdekjes së tij gjithçka u zhbë. La pas një eksod nga më të mëdhenjtë dhe më të trishtët, hordhira çallmash, dhe tespiet që kur kishte qënë i […]

Vazhdo të lexosh

Nga Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi: Më mirë pa heronj, sesa keqpërdorimi i tyre!

Ramush Haradinaj eshte per vizite zyrtare në Tiranë. Dhe është për të kjo vizita e parë që bën në postin e kryeministrit jashtë Kosovës. Për mua kjo është gjithashtu një ngjarje. Dy kryeministra që nuk kanë nevojë për përkthyes, flasin, bisedojnë dhe rekordojnë me njëri-tjetrin. Eshtë një zhvillim ky shumë pozitiv nga pikëpamja formale, sepse […]

Vazhdo të lexosh

Nga Erl Kodra/ Bajrami i Vogël, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Keku dhe Byreku

(Më ndje, o Skënderbe!) Më kujtohet falja e sivjetme e Bajramit të Madh në Sheshin “Skënderbej”. Pas një muaji sakrifice dhe përkushtimi ndaj Zotit gjatë Muajit të Shenjtë të Ramazanit, besimtarët mysliman shqiptarë, për mua më të mirët në botë, falën Fiter Bajramin. Menjëherë, vanitozët e përjetëshëm të fejsbukut publikuan një foto (mund të ketë […]

Vazhdo të lexosh