Skënderbeun e vramë NE Shqiptarët…ndërsa “varrimin” ja bënë ”Turqit” e UEFA-s.

Nga Adriatik Riza Dosti. Shokues dhe diskriminues…poshterues dhe i pa drejte ka qene vendimi i sotem i CAS i cili la ne fuqi denimin extrem prej 10 vjetesh mospjesmarrje ne kompeticionet europiane dhe gjoben e rende prej 1 milion euro per klubin me te mire te futbollit shqiptar te dekades se fundit Skenderbeun e Korces… […]

Continue Reading

Spiropali kalon në ekstazë dhe i thotë Ilir Metës: O i marrë, o budalla!

Ministrja e shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, ose zëdhënësja e famshme e Rilindjes, Elisa Spiropali ka gjithë ditën që i është qepur me bukë në torbë Ilir Metës. Rreth orës 3 pasdite, zonja Elisë, shkroi në rrjetet sociale këto fjalë: “Salvador Haxhi Qametaj e ktheu deri javën e kaluar figurën e Presidentit të Republikës në […]

Continue Reading

Ndërtesa “Fashiste”? Po Skënderbeu i Romës?

Nga Aurel Plasari (Nga cikli “Me historinë poshtë nënkresës”) Duke numëruar një më një hilet që është shtrënguar të përdorë pushteti për të kryer aktin vandal të rrënimit të kompleksit kulturor-historik të ndërtesave të ish-fondacionit “SKANDERBEG” (ku sot funksionojnë dy teatrot kombëtarë), hilja e radhës rezulton etiketimi i tyre si ndërtesa “fashiste”. Shpresojnë fort që […]

Continue Reading

Skënderbeu është fituesi i Kupës së Shqipërisë për sezonin 2017-18. VIDEO

Skuadra korçare ka triumfuar për herë të parë në kompeticion, pasi ka mposhtur mes polemikash Laçin 1-0. Ndeshja u vendos nga një penalltia e minutës së 67-të. Faulli i mbrojtësit të kurbinasve ishte jashtë zonës ndaj Xhejms. Arbitri Hamitaj fillimisht dha faull në hyrje të zonës, por më pas arbitri pas porte Enea Jorgji i […]

Continue Reading

E fundit/ Gjykata e Arbitrazhit Sportiv në Lozanë ka pranuar kërkesën e Skënderbeut…

Gjykata e Arbitrazhit Sportiv në Lozanë ka pranuar kërkesën e Skënderbeut për t’i kthyer titullin e hequr nga Komsioni i Etikës për sezonin 2015-16. Lajmi është konfirmuar nga klubi i Skënderbeut që shkruan: FITORE! CAS ka pranuar kërkesën e KF Skënderbeu për të kthyer titullin e sezonit 2015-16 të hequr nga komisioni i etikës! Klubit […]

Continue Reading

Dënimi i Skënderbeut, një njollë e madhe për të gjithë ne!

Dënimi i mundshëm i Skënderbeut, edhe nga FSHF-ja, mund të kënaqë Vllazninë, Teutën apo dhe ndonjë skuadër tjetër, që rrezikon rënien nga Superliga. Gjithsesi në Shkodër po mendojnë për ndeshjen e radhës, teksa trajneri Ernest Gjoka ka dalë sot në një deklaratë për mediat. “Si një njeri i botës së sportit, si një profesionist në […]

Continue Reading

Skënderbeu përjashtohet 10 vjet nga Kupat e Europës për trukime.

Klubi korçar është bërë shembull duke u dënuar ashpër pasi dyshohet për trukime ndeshjesh. Në shpjegimin e raportit 33-faqësh nënvizohet se, shumë kompani bastesh e kishin hequr klubin në fjalë nga kuotimi, për shkak se dyshonin se Skënderbeu kishte rënë prè e manipulimeve sportive. Katër takime në Kupat e Europës të skuadrës së Skënderbeut ishin […]

Continue Reading

Nga Artan Fuga: A do të mësojmë ndonjë gjë më shumë për Skënderbeun këtë vit?

Epopeja e Skënderbeut na nderon si komb. Burra të zgjuar ata që e zgjuan nga kujtesa për të ndërtuar një shtet shqiptar e na dhënë identitet duke na quajtur stërnipër të Skënderbeut. Jo të gjithë jemi stërnipër të tij, por ama një pjesë janë sigurisht. stërnipër të asaj kohe që nxorri Skënderbeun. Nuk ishte kollaj […]

Continue Reading

Nga Dritan Laçi/ Skënderbeu apo “Hamzai” pa kalë i futbollit shqiptar

Ditët e fundit në opinionin sportiv është rikthyer edhe njëherë në vëmendje çështja e titullit kampion të mbetur pezull për sezonin 2015-2016 të fituar nga Skënderbeu i Korçës e më pas i evokuar gati 6 muaj më parë nga Federata Shqiptare e Futbollit. Titull, që bazuar në vendimin e Komisionit të Disiplinës në FSHF, sipas […]

Continue Reading

Serbët e Partizanit/ Morëm leje nga UEFA për thirrjet kundër Kosovës

Plot 98 kamera sigurie dhe rreth 1700 forca policore për të monitoruar situatën, por nuk kanë penguar ndoshta vetëm futjen në fushë apo hedhjen e sendeve nga tifozët serbë në stadiumin “Hum” të Beogradit, sepse skenari tjetër që kishin përgatitur ultrasit e Partizanit, pra “Grobari”, ose “varrhimësit”, ka dalë në perfeksion: “Kosova është Serbi!” është […]

Continue Reading

Skënderbeu sot ora 19.00, në Beograd me “Partizanin”

Ekipi shqiptar i “Skenderbeut” ndeshet me “Partizanin” e Beogradit. Në një mobilizim jo të zakonshëm të forcave të sigurisë dhe me praninë e shtuar të agjentëve për një ndeshje futbolli, Skënderbeu preku mbrëmë tokën serbe në vigjiljen e sfidës së Europa League. Tifozat e “Partizanit” të Beogradit njihen edhe nga UEFA, si famëkeq, bile ky […]

Continue Reading

Skënderbeu-Partizani Beogradit/ 100 mijë euro për fitoren dhe 50 mijë për barazimin.

Skënderbeu do të presë të enjten në “Elbasan Arena” skuadrën e Partizanit të Beogradit në ndeshjen e vlefshme për fazën e grupeve të Europa Leagues. Presidenti Ardjan Takaj konfirmoi për “Panorama Sport” vendimin që ka marrë sa i përket premios e cila qëndron e pandryshuar, 100 mijë euro për fitoren dhe 50 mijë për barazimin. […]

Continue Reading

Nga Fatmir Ali Guda/ Ç’i lipset Skënderbue, Edi Ramës?!

Është bërë fakt vendimi i qeverisë për ta shpallur 2018-ën, vitin e Skënderbeut. Madje rrugës ju sajua dhe termi “mbarëkombëtar”, për t’i dhënë nismës atë që kryeministri e ka më shumë kompleks, sesa ndjesi. Teska rrekem të gjej motivet që mund ta kenë shtyrë Edi Ramën të bëjë një propozim të tillë, më vjen nëpërmënd […]

Continue Reading

Nga Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi: Më mirë pa heronj, sesa keqpërdorimi i tyre!

Ramush Haradinaj eshte per vizite zyrtare në Tiranë. Dhe është për të kjo vizita e parë që bën në postin e kryeministrit jashtë Kosovës. Për mua kjo është gjithashtu një ngjarje. Dy kryeministra që nuk kanë nevojë për përkthyes, flasin, bisedojnë dhe rekordojnë me njëri-tjetrin. Eshtë një zhvillim ky shumë pozitiv nga pikëpamja formale, sepse […]

Continue Reading

Nga Erl Kodra/ Bajrami i Vogël, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Keku dhe Byreku

(Më ndje, o Skënderbe!) Më kujtohet falja e sivjetme e Bajramit të Madh në Sheshin “Skënderbej”. Pas një muaji sakrifice dhe përkushtimi ndaj Zotit gjatë Muajit të Shenjtë të Ramazanit, besimtarët mysliman shqiptarë, për mua më të mirët në botë, falën Fiter Bajramin. Menjëherë, vanitozët e përjetëshëm të fejsbukut publikuan një foto (mund të ketë […]

Continue Reading

Nga Roland Luçi/ KF Skënderbeu, Radas & Co. dhe futbolli shqiptar

Skenderbeu ka arritur nje sukses qe dhe me te medhenj se ne në futboll do e deshironin, psh kroatet e Dinamos se Zagrebit qe mbeten me gisht ne goje. Dhe kur arrin sukses, feston, pra kemi te bejme dhe me momente euforie. E ne momente te tilla mendoj une se gazetat e gazetaret sportive e […]

Continue Reading