Shkarkohet kreu i Policisë së Shtetit Haki Çako

Shkarkohet, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit! Lajmi u bë publik nga Ministria e Brendshme, e cila njoftoi se: Me propozim të Ministrit të Brendshëm, zotit Fatmir Xhafaj, Këshilli i Ministrave miratoi lirimin nga detyra të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Haki Çako. Ministri Xhafaj, vlerëson kontributin, angazhimin dhe përkushtimin […]

Vazhdo të lexosh

Oficer italian që do të tregojë lidhjet e bandës së shqiptarëve, me politikën dhe trafikun ndërkombëtar të drogës.

Dëshmi kyçe pritet në ditët në vijim. Është një oficer italian që do të tregojë lidhjet e bandës së shqiptarëve, me politikën dhe trafikun ndërkombëtar të drogës. Tashmë, historia e përgjimeve që kanë implikuar ish-ministrin e Brendshëm në trafikun ndërkombëtar të drogës ka kulmuar me bllokimin e pasaportës së tij dhe të kartës së identitetit. […]

Vazhdo të lexosh

Prençi: Provat për Tahirin, Prokuroria i ka pasur pa dosjen nga Italia, pa përgjimet e Habilajve, pa Zaganin

Ish-drejtori i Policisë së Shtetit jep alarmin se krimi i organizuar ka para në dorë më shumë se buxheti i shtetit, çka sipas tij e cenon sigurinë kombëtare. Z.Prençi paralajmëron përmes “Gazeta Shqiptare” se këto para mund të kanalizohen dhe për terrorizëm, pasi janë krejt të qetë e të sigurt në përdorimin e tyre. Z.Prençi flet për […]

Vazhdo të lexosh

SHÇB nis hetimin pse dështoi arrestimi i 3 zyrtarëve të lartë të Policisë

Operacioni i Policisë nuk pati rezultat mbrëmjen e së mërkurës, pasi ish-zyrtarët nuk u gjetën në banesat e tyre. Një nga 3 ish-drejtorët e Policisë që pritet të arrestohen pas urdhër-arrestit të lëshuar nga Prokuroria e Krimeve të Rënda është Sokol Bode, ish-drejtori i Postës në Dhërmi; i dyti, ish-drejtori i Policisë së Vlorës, Jaeld Çela dhe i […]

Vazhdo të lexosh

Kodheli përgënjështron Çakon për radarët: Pretendim dashakeqës, i pavërtetë

Nëpërmjet një njoftimi për mediat, Ministria e Mbrojtjes bën me dije se sistemi i integruar i vëzhgimit të hapësirës detare është tërësisht funksional, që kur është intaluar në vitin 2009. Në njoftim theksohet se çdo pretendim tjetër është i pavërtetë, dashakeqës dhe i pavlerë. “Ky sistem vëzhgon dhe monitoron hapsirën detare të republikës së Shqipërisë […]

Vazhdo të lexosh

Rama: Të konfiskohet çdo pasuri e pajustifikuar

Task Forca  kundër kultivimit të kanabisit në vend ka raportuar paraditen e kësaj të mërkure ka raportuar në Zyrën Operacionale të Situatës. Në këtë takim kanë marrë pjesë  zv/ministrja e Punëve të Brendshme, Drejtuese e Task Forcës Antikanabis, Rovena Voda; drejtues të lartë të Policisë së Shtetit, kryeministri Rama, e të tjerë.  Shefi i qeverisë […]

Vazhdo të lexosh

PD reagon ndaj deklaratës së policisë: Policia që nuk lufton krimin, trafikantët dhe banditët, kërcënon qytetarët. Do filmoheni dhe regjistroheni po tentuat të ndaloni popullin

Partia Demokratike ka reaguar pas deklaratës së Policisë së Shtetit, e cila tha se nuk ka dhënë leje për protestën e nesërme. Në deklaratën e PD-së thuhet se policia që nuk lufton krimin, trafikantët dhe banditët, kërcënon qytetarët. Ja deklarata e plotë e Partisë Demokratike. Me urdhër të Edi Ramës, krerët e policisë që nuk […]

Vazhdo të lexosh

Zhduken 28 dokumentet sekrete të policisë

Zhdukja e 28 dokumenteve sekrete nga kasaforta e Policisë së Shtetit është referuar në Prokurorinë e Tiranës nga Shërbimi i Çështjeve të Brendshme dhe Ankesat, thuajse dy javë më parë. Ngjarja, që edhe pse u mësua vetëm pas denoncimit në “Facebook” nga ish-kryeministri Sali Berisha, duket se është një çështje për të cilën kanë qenë […]

Vazhdo të lexosh