Zbulohet autokritika e Mehmet Shehut para Mbretit Zog në vitin 1936

Zbulohet lutja e rrallë e studentit ndaj Mbretit, ku përmendet spiunazhi FAKTOR.AL Në shtatorin e 1936, kur Mbreti Zog ishte ende në plazhin e Durrësit, studenti Mehmet Shehu i shkroi një lutje, që t’i rikthehej bursa e ndërprerë për të mbyllur studimet ushtarake në Napoli. Ushtaraku gjakatar i luftës dhe i diktaturës komuniste, atëherë ishte […]

Continue Reading

Nga Hasan Metuku: Populli në Çadër, Nexhmije Hoxha feston në vilë!

Njeriu nuk shikon mbrapa. Ne nuk flasim për vitin që shkoj. Ne nuk flasim madje as për javën që shkoj. Ne flasim për sot, dhe ne flasim për betejën e radhës. Kjo është gjithçka mund të bëjmë dhe kontrollojmë”! Heronjtë tanë janë njerëzit e thjeshtë, janë ata që vizitojnë Çadrën e Lirisë për afro 60 […]

Continue Reading

Artan Hoxha/ Janë rreth 20 grupe kriminale që kanë laboratorë droge

Gazetari investigativ, Artan Hoxha, ka bere nje deklarate bombe kur ka deklaruar se policia nuk arreston bosët e vërtetë të drogës. Sipas Hoxhës, në Shqipëri janë 20 grupe kriminale që kultivojnë kanabis. Deklaratën e ka bërë sot nga studion e “News24”, i cili shtoi se rastet e fundit të goditura nga policia, nuk kanë të […]

Continue Reading

Ja lista e drejtorëve të policisë të larguar. Mes tyre edhe Artan Cuku që u vra mbëmë

Vetëm një muaj pasi qeveria Rama nisi punën, 12 drejtorë të Drejtorive të Policisë nëpër qarqe u shkarkuan nga detyra. Mes tyre eshte edhe Artan Cuku, drejtori i Policisë së Vlorës, një ndër qarqet më problematikë përsa i përket krimit të organizuar, qarku që në vitin 2016 pati sipërfaqet më të mëdha të mbjella me […]

Continue Reading

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi: Republika e Re e Jugosllavisë si projekt i marrëveshjeve Rama – Vuçiç

Para disa javësh dy kryeministrat ballkanas, Edi Rama i Shqipërisë dhe Alesandër Vuçiç IiSerbisë, lëshuan në Sarajevë një ofertë e njëkohësisht një kërkesë: – Të ndërtojmë Tregun e Përbashkët Ballkanik. Shumë, ndoshta shumica e shqiptarëve, u shprehën entuziastë për këtë nismë të re serbo-shqiptare. Megjithatë kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, e refuzoi një projekt si […]

Continue Reading

Artan Hoxha: Qazim Sejdini ruhet nga forcat speciale. Nga kush ruhet”Lala”?

Gazetari investigativ Artan Hoxha ka paralajmëruar një përplasje të fortë mes palëve politike dhe atyre të krimit në Elbasan përgjatë fushatës zgjedhore. Hoxha tha në emisionin “Të Paekspozuarit” në ‘News 24’ se fronti i përplasjes mes palëve ka zbritur nga Lezha në zgjedhjet e 2013, për në Elbasan në zgjedhjet e 2017. “Që nga momenti […]

Continue Reading

Biba-t vendosin të ngrejnë KZAZ-të pa opozitën për zgjedhjet

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve merr vendim për të plotësuar vendet vakante të anëtarëve dhe sekretarëve të KZAZ-ve të cilat i përkisnin Partisë Demokratike dhe Partisë Republikane, por këto të fundit nuk kanë sjellë propozimet pavarësisht se KQZ i ka pritur dhe në tejkalim të afateve. Në një prononcim për median zëdhënësja e KQZ-së Drilona Hoxha tha: “KQZ […]

Continue Reading

Basha: Fatmir Xhafa nuk e kalon pragun e Ministrisë së Brendshme përveçse mbi trupat tanë!

Lulzim Basha është shprehur se Fatmir Xhafa nuk do të bëhet asnjë ditë ministër i Brendshëm. Basha u shpreh se Xhafaj mund të bëhet ministër vetëm nëse kalon mbi trupat e tyre. “Sakrifica e një popullit të tërë të çuar në skajet e mjerimit dhe urisë, poetët e të cilit vareshin në mes të qytetit, […]

Continue Reading

Na keni rruar b… më plasi k… Përplasja mes mbesës së martirit Kacelli dhe djalit të enver hoxhës.

Nuk ka faj ai, JO. Fajet i kemi ne te gjitha. Ne, qe eterit e tyre na dogjen jeten, rinine, dashurine. Ai nuk ka faj. Ndoshta tani ai duhet te dergjej burgjeve dhe e ema e tij gjithashtu. Po demokracia i fali. Ju, bij bushtrash te pjelles komuniste nje dite do ta pesoni. Nuk eshte […]

Continue Reading

21 shkurt 1991. Si i shpëtoi bllokmenët Neritan Ceka, devijoi rrugën e protestuesve

Skenari i Rumanisë me vrasjen e Çausheskut si version i mundshëm në 91 dhe roli i PD-së për të ndalur turmën e protestuasve e nisur drejt Bllokut për të ndëshkuar udhqëheqejn komuniste Në se atë ditë turma e protestuesve do të vazhdonte rrugën e nisur, ndoshta historia e Shqipërisë në këtyre 26 viteve do të […]

Continue Reading