“Bota e krimit” bën paqe në Veri

Ngjarje kriminale, atentate mafioze, armë, kanabis sativa dhe qindra kilogramë, kokainë të kapura kanë qenë lajmet që kanë shoqëruar kësaj kohe veriun e Shqipërisë. Gazetarja Klodiana Lala me anë të një postimi në ‘Facebook’, ka dhënë lajmin e ‘pajtimit’ mes dy personazheve të njohur, që veprojnë në Veri të Shqipërisë. Pa dhënë emra, Lala shkruan […]

Vazhdo të lexosh

Tabaku: Lidhja e ngushtë mes mafies dhe politikës po pengon integrimin

Raporti për krimin e organizuar, reagon PD. Nënkryetarja Jorida Tabaku: Lufta ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit është prioritet strategjik së pari për vendin dhe më tej për integrimin Europian të Shqipërisë. Nuk mund të kemi një qeverisje në shërbim të qytetarëve nëse lufta ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit nuk është efektive. Fatkeqësisht raporti […]

Vazhdo të lexosh

Indrit Hoxha/ Beteja më e madhe dhe e vetme është kjo me krimin e organizuar dhe me përfaqësuesin politik të tij në krye

Edi Rama nënshkroi “frontin” e madh me qytetarët. Bashkëqeverisje! Përveç gjithë formës e përmbajtjes bolshevike e populiste të kësaj ndërmarrjeje, kjo lëvizje djallëzore politike ka edhe një rrezik tjetër të madh: goditjen përfundimtare të opozitës. “Populli në këmbë – partia në ballë”, motoja e rilindur e Enverit s’është as më pak e as më shumë […]

Vazhdo të lexosh

SPAK para sfidës; “Ndiq investimin, të zbulosh krimin”!

Nga Nikollaq Neranxi Ditët e fundit, Ambasada Amerikane në Shqipëri, ka intensifikuar dhënien e informacioneve të detajuara mbi Reformën në Drejtësi. Me një grafikë shumë tërheqëse dhe shpjegim të thjeshtë, ndër të tjera, ky institucion është kujdesur të sigurojë shqiptarët, se ky proces nuk ka asnjë shans të deformohet apo më keq akoma, të korruptohet, […]

Vazhdo të lexosh

Tërhiqet nga gara për Bashkinë Lezhë kandidati i Patozit/ Nuk mund të shërbej si fasadë për krimin.

Kandidati i Bindjes Demokratike në qarkun Lezhë, Salvador Kacaj, ka njoftuar sot se është tërhequr nga gara. Në një letër drejtuar KQZ, ai shprehet se propozimin për të përfaqësuar Bindjen Demokratike në 30 Qershor e vlerësoi si një mundësi për të marrë pjesë në një garë për të mirën e Lezhës, por se disa rrethana […]

Vazhdo të lexosh

Gjeneral, me kujtove ish ministren e mbrojtjes Mimi Kodheli, kur i turperoi dhe u perdhosi gradat koloneleve

Gazetarja Anila Hoxha ironizon ditën e parë të punës së zv/ministrit të Brendshëm. Reagimi i plotë i Anila Hoxhës: Ne diten e pare te punes, Sander Lleshi na paska firmosur dy urdhera. E para, policia te bashkepunoje per plehrat. Gjeneral, me kujtove ish ministren e mbrojtjes Mimi Kodheli, kur i turperoi dhe u perdhosi gradat […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Xhafaj si fillim i shkërmoqjes së bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin.

Basha e konsideroi largimin e ministrit të Brendshem, Fatmir Xhafaj si fillimin e shkërmoqjes së bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin. Me një shënim në rrjetet sociale, Basha shkruan se “Largimi i Fatmir Xhafës, të vetmit ministër të brendshëm në Europë me vëllain trafikant droge, është një hap i rëndësishëm në betejën tonë për të […]

Vazhdo të lexosh

Eduart Ndocaj thirrje Bashës: Të largojmë me çdo mjet Edi Ramën/ VIDEO

Dorëheqja e Fatmir Xhafës, nga posti i ministrit të brendshëm, ka sjellë dhe reagimin e politikës, ku përfaqësues të ndryshëm nga gjithë spektri poliitk shqiptar kanë reaguar duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Rama, si “koka” e krimit të organizuar në vend dhe si personi përgjegjës për situatën e rënduar ekonomike dhe politike. Ndër zërat më […]

Vazhdo të lexosh

Kryemadhi me LRI: Krimi nuk e ka më frikë shtetin

Monika Kryemadhi ka zhvilluar një takim me Komitetin Drejtues të LRI. Kryemadhi tha gjatë fjalës së saj se “Shqipëria është në gjëndje alarmi, krimi ska më frikë nga shteti sepse shteti është në duart e kriminelëve. Kjo pasi kryekrimineli që është kryeministër, është ai që drejton krimin në vend”. Më tej ajo bëri një pasqyrë […]

Vazhdo të lexosh

Berisha/ Klodiana Lala po investigonte kokainën dhe lidhjet e familjeve qeveritare mafioze

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka reaguar për sulmin ndaj gazetares Klodiana Lala. Ai thotë se “fallangat e krimit te narkoqeverise se Norieges ndermoren nje sulm te armatosur terrorist ndaj shtepise dhe prinderve te gazetares Klodiana Lala!”. “Ky akt i porositur dhe oranizuar nga familjet e medha mafioze te narkoqeverise se Norieges, perben nje pershkallezim te ri […]

Vazhdo të lexosh

Berisha takon Romano Prodin/ Korrupsioni dhe krimi, arsyeja që frenon investimet e huaja

Ish-kryeministri  Berisha zhvilloi ditën e sotme një takim me Romano Prodin, ish-kryeministrin e Italisë. Gjatë takimit është diskutuar për investimet e përfituara nga BE-ja gjatë qeverisë së kaluar dhe faktit se qeveria Rama në mandatin e parë dhe të dytë nuk ka marrë asnjë fond për investimet. Ja çfarë shkruan ish-kryeministri Sali Berisha në Facebook: […]

Vazhdo të lexosh