RAMA/ PAGUAJNË ARTIKUJ KËTEJ E ANDEJ, E BËNË COPË SHQIPËRINË FARE, ËSHTË TMERR.

Kryeministri Edi Rama e ka nisur këtë mëngjes pune me kryebashkiakun Erion Veliaj dhe ish-ministrin Fatmir Xhafaj në njësinë 10, shoqëruar edhe nga disa banorë të zonës. Rama u shpreh i shqetësuar për imazhin e Shqipërisë duke akuzuar opozitën se po paguan artikuj nëpër botë. Sa i takon gazetës BILD, Rama e veçoi duke thënë […]

Vazhdo të lexosh

Armand Maho/ Një ikje si e Xhafës

Fatmir Xhafa do te emerohej mes zallamahise per te shkuaren e tij si hetues ne kohen e komunizmit. Deshmite e viktimave nuk do e pengonin Edi Ramen, t’a emeronte kete xhafajn ne krye te dikasterit te policise, megjithese e dinte mjaft mire se ne prag fushate kjo do te ishte nje kosto e larte. Ambasada […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Xhafaj si fillim i shkërmoqjes së bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin.

Basha e konsideroi largimin e ministrit të Brendshem, Fatmir Xhafaj si fillimin e shkërmoqjes së bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin. Me një shënim në rrjetet sociale, Basha shkruan se “Largimi i Fatmir Xhafës, të vetmit ministër të brendshëm në Europë me vëllain trafikant droge, është një hap i rëndësishëm në betejën tonë për të […]

Vazhdo të lexosh

Dekonspirimi/ Lul Berisha u largua nga Shqipëria

Forcat speciale kanë ushtruar kontroll mbrëmjen e djeshme në shtëpinë e Lulzim Berishës, por nuk arritën ta arrestojnë. Gjatë kontrollit janë sekuestruar disa objekte që mund të jenë në dobi të hetimit, por që nuk mund të konsiderohen të jashtëligjshme. Nga të dhënat e siguruara më vonë nga Policia ka rezultuar se Lulzim Berisha nuk […]

Vazhdo të lexosh

Erl Kodra/ Nga burime të besueshme…

Në Gusht të 2017-tës, në Karaburun Agron Geron Xhafa u dha një goditje “të vogël” Organizatës Habilaj, me një sasi prej 1200 kg hashash. Kjo ishte shenja e parë se diçka serioze ka ndryshuar përfundimisht në marrëdheniet mes dy organizatave që sot zotërojnë qytetin e Vlorës dhe jo vetëm. Sipas indicieve të besueshme, në fakt […]

Vazhdo të lexosh

Skandali me radarët, 4 jashtë funksionit, 2 me ndjeshmëri të ulët. Dokumentat e dëshmitë

Dritëhijet e një skandali Sistemi i radarëve ose  ndryshe sistemi i monitorimit të hapësirës detare shqiptare është një ndër sistemet më të rëndësishme në vend, pasi lidhet drejtpërsëdrejti me sigurinë. Para thuajse një viti në jetën politike të vendit mbizotëroi debati mbi atë që u quajt si fikja e radarëve, ku opozita hodhi akuza të […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ Pse flenë Arta e Donika? VIDEO

Në një konferencë për media, kreu i opozitës Lulzim Basha ka kërkuar që ndaj Fatmir dhe Agron Xhafajt të zbatohet ligji antimafia dhe pasuritë e tyre të konfiskohen. Gjatë deklaratës Basha ka hedhur akuza edhe ndaj Prokurores së Përkohshme Arta Marku dhe asaj të Krimeve të Rënda, Donika Prela. Sipas kreut të PD-së, prokuroria duhej […]

Vazhdo të lexosh

Pse Tahiri sulmoi Fatmir Xhafën?

Në daljen e fundit të Saimir Tahirit si deputet i Kuvendit ra në sy se sulmet i kishte të baraslarguara njëlloj si për opozitën ashtu dhe për pasardhësin e tij në Ministrinë e Brendshme, Fatmir Xhafaj. Tahiri kishte dy rezerva kryesore ndaj pasardhësit e tij. E para, se përse Xhafaj kritikoi policët e inkriminuar. Sipas […]

Vazhdo të lexosh

Manjani: Marrëveshja antikushtetuese, Xhafaj-Marku terror politik ndaj opozitës

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani i është rikthyer sërish marrëveshjes së nënshkruar një ditë më parë mes Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe kryeprokurores Arta Marku, marrëveshje që synon krijimin e Prokurorisë së Posaçme por sërish të përkohshme, deri në krijimin e SPAK-ut, dhe që do të hetojë krimin e organizuar dhe korrupsionin në nivele […]

Vazhdo të lexosh