Super-helikopterët amerikanë mbërrijnë në Letoni/ Video

Pesë helikopterë ushtarakë  amerikanë dhe gati 50 marinsa  kanë mbërritur në kryeqytetin letonez të Rigas si pjesë e operacionit të NATO në  Atlantik, shkrua  “RT”. Helikopterët kanë zbarkuar nga një avion transporti të mërkurën dhe janë mirëpritur nga zyrtarët vendas, përfshirë ambasadorin amerikan në Letoni, Bikoff Nancy Pettit. “AvionI transportues i Forcave Ajrore amerikane arriti […]

Vazhdo të lexosh

Zv/Ambasadori amerikan në Tiranë: Korrupsioni qeveritar, po mbyt Shqipërinë

David Muniz, ka lëshuar deklarata të ashpra dhe alarmues, për korrupsionin që ka kapluar qeverinë shqiptare dhe pengesën e madhe, që ai shkakton për zhvillimin ekonomik të vendit dhe investimet e reja të huaj. Këto deklarata të forta, Muniz i ka dhënë gjatë një interviste për “Gazetën Shqiptare”. “Çështja e korrupsionit është shumë e përhapur […]

Vazhdo të lexosh

Të dërguarit e Kongresit Amerikan zbarkojnë nesër në Shqipëri për të hetuar lidhjet e George Soros

Syri.net raportoi dje së një delegacion prej 15 personash të Kongresit amerikan do të nisen për një mision urgjent në vendet e Ballkanit, përfshirë edhe Shqipërinë. Ky delegacioni udhëhiqet nga kryetari i dhomës së drejtësisë në Kongresin amerikan, republikani  Bob Goodlatte. Syri.net mëson nga burime konfidenciale se delegacioni i zyrtarëve amerikanë do të mbërrijë nesër […]

Vazhdo të lexosh

Kongresi amerikan ‘zbarkon’ në Ballkan/ Hetim ambasadorëve amerikan dhe ndërhyrjes së George Soros në Shqipëri

Kryetari i Komitetit Ligjor në Kongres, republikani Bob Goodlatte, po udhëheq një delegacion prej 15 anëtarësh për një mision urgjent në Greqi, Bosnjë, Shqipëri, Maqedoni, Kosovë dhe Itali, teksa evidencat tregojnë se favorizimi i kohës së Obamës vazhdon – në dëm të qytetarëve, institucioneve lokale dhe stabilitetit rajonal. Delegacioni i Kongresit (i njohur ndryshe si […]

Vazhdo të lexosh

Basha ka bërë publike një video ku ka renditur të gjitha gënjeshtrat e Edi Ramës. Kush gënjen?/Video

Kryedemokrati Lulzim Basha ka vendosur që të sfidojë kryeministrin dhe kreun e PS-së, Edi Rama. Basha ka bërë publike një video ku ka renditur të gjitha gënjeshtrat e Edi Ramës. Kreu i PD-së ka marrë deklaratën e Ramës në lidhje me krimin dhe kriminelët dhe ka renditur raportet e dy institucioneve të rëndësishme si, Departamenti […]

Vazhdo të lexosh

Berisha: Një diplomat amerikan i quajtur Richard Schifter udhëhoqi Partinë Socialiste nga Athina për të bojkotuar zgjedhjet

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka rrëfyer prapaskenat e zgjedhjeve të vitit 1996 dhe ka folur për herë të parë për ndërhyrjen nga jashtë vendit. Në një intervistë për emisionin “Komiteti” të Berat Buzhalës në Gazetën Express, Berisha thotë se nuk është penduar për ngjarjet që ndodhën. BERAT BUZHALA: A jeni penduar për zgjedhjet e vitit 1996? SALI […]

Vazhdo të lexosh

Senatorët Amerikanë: Soros dhe Ambasada e SHBA bënë Reformën në Drejtësi për Ramën. Letra

Gjashtë senatorë amerikanë kanë vendosur që bëjnë një letër për sekretarin e shtetit në SHBA, Rex Tillerson, duke i kërkuar që të hetojnë aktivitetin e manjanit Xhorxh Soros dhe aktivitetet e tij. Sipas senatorëve, paratë e popullit amerikan janë përdorur nga Sorosi për të rrëzuar qeveri dhe për të ngritur në pushtet njerëzit e tij. […]

Vazhdo të lexosh

Nga Dr. Bledar Kurti: Si u themelua CIA?

Gjatë shtatë dekadave të fundit ka patur një numër shumë të madh mitesh rreth kultit të inteligjencës dhe Agjencisë Qendrore të Inteligjencës, e njohur ndryshe si CIA (Central Intelligence Agency). Shpeshherë këto mite kanë prejardhjen nga mungesa e njohurisë për shërbimet e inteligjencës, nga lajmet në media ose nga libra triller of aventuresk. CIA perceptohet […]

Vazhdo të lexosh