SPRINT NEWS ALBANIA

Aktualitet

Vajza e tezes së Ditmir Bushatit dhe njëkohësisht ambasadore në Athinë ‘torturon’ emigrantët

Ambasada shqiptare ne Greqi ka vendosur  se qe nga  dita e djeshmje aplikimi  per çertifikatat e legalizimeve te femijeve , por edhe te proçedurave te tjera, te kryhet online.
 Problemet kane nisur qe ne oret e para pas shpalljes se ketij vendimi, pasi ky lloj aplikimi behet vetem nepermjet kompjuterit ose celulareve iphone, gje te cilin jo te gjithe emigrantet e disponojne dhe dine ta perdorin.

Per kete arsye ka pas dyndje dhe konfrontime ne sportelet e Ambasades Shqiptare ne Athine.

Ambasadorja Adriana Hodberi qe eshte edhe vajza e tezes se ministrit Bushati, jo vetem qe nuk shqetesohet per kete problem, por e rendon me teper situaten kur thote se: Mua nuk me intereson a kane a po nuk kane emigrantet celular moderne, por me intereson qe ata te aplikojne online me çfaredo lloj menyre.
Ja çfarë shkruan për Sprint.al, një emigrant në Athine:
Athine 2-05-2017, oret e para te mengjezit shume emigrante ndodhen ne sportelet e ambasades sone ne  te shqetesuar, por edhe te rraskapitur, pasi pjesa dermuese e tyre ishin gjithe naten pa gjume sepse vinin nga ishujt e larget, si Paros, Crete , Patmos, Kohe etj
Promblemi edhe halli i tyre ishte, qe dikush ti nxirrte pasaporte femijes se vogel, dikush tjeter te vendoste emrin femijes e dikush te legalizonte dokumentat me te cilat ata duhet te dorzojne neper zonat e tyre n Greqi, me qellim legalizimi te femijeve e njerezve te tyre.
Por çudia arriti kulmin, kur punonjesit e ambasades donin te sherbenin,por nuk mundeshin. Ata thjesht shperndanin disa letra ku ne to flitej per informacion online, e ku duhej qe emigrantet te benin aplikimet e tyre e me pas atyre tu caktohej nje dite per tu paraqitur ne konsullate.
Shume shqiptare jane me moshe madhore dhe  as telefona iphone nuk kan e nuk e dine sesi mund ta perdorin. Tjeter problem eshte harxhimi i dyfishte qe ju shkon dem nga vajtje ardhjet dhe sorollatjet pafund.
Kulmi arriti kur dikush komunikoi me ambasadoren dhe pergjigjia e saj ishte teper arrogante duke thene se nuk me intereson se si e bejne dhe me se e bejne aplikimin dhe le te bejne ç’te duan e kur te duan.
 Pra aplikimi online eshte thjeshte nje marrveshje biznesi midis Bushatit e nje shoqerie interneti,pasi aktualishte sistemi shkarkohet vetem nga vodafon e wind e asnje tjeter shoqeri,por ajo qe duhet theksuar eshte se ky sistem jo vetem nuk i ndihmon emigrantet,por i saboton ata , pasi kemi te bejme me sorrollatje e harxhim kohe dhe ditesh, por edhe goditje financare, pasi ata tduhet te rrine me dite e net te tera ne hotelet e athines-perfundon rrëfimin e tij emigranti në Athine.
Ja dhe njoftimi zyrtar i ambasadës Greke për aplikimet online në faqen zyrtare të saj:

Mbi zbatimin e Platformës së Shërbimeve Konsullore Online

Të nderuar qytetarë,

 

Në kuadrin e zbatimit të Platformës së Shërbimit Konsullor Online, projekt i cili ka filluar që më datë 16 janar 2017, ju njoftojmë se:

Duke filluar prej datës 1 maj 2017 të gjitha shërbimet konsullore, sipas listës bashkëlidhur, nga të cilat 23 shërbime duhet të ofrohen vetëm online, ndërsa për 13 shërbimet e tjera vetëm për finalizimin e shërbimit, ku prezenca para konsullit është e domosdoshme.

 

Platforma  e Shërbimeve Konsullore Online ofron aplikime online për 36 shërbime konsullore

 

23 NGA KËTO SHËRBIME DO TË KRYHEN TËRËSISHT ONLINE

SHËRBIMET DO TI DËRGOHEN QYTETARIT ME POSTË TË PARAPAGUAR NGA ANA E TIJ

 

13 SHËRBIMET Që QYTETARI DO TË PARAQITET VETËM NJË HERË PËR TË FIRMOSUR

(NË AMBASADAT DHE KONSULLATAT E RSH-së)

Aplikim për Asistencë të Përgjithshme Aplikim për Shtetësi shqiptare me dhënie
Aplikim për Asistencë për shtetasit shqiptar të humbur Aplikim për Shtetësi shqiptare me njohje
Aplikim për Asistencë për shtetasit shqiptar të ndaluar/ burgosur Aplikim për Rifitim shtetësie shqiptare
Aplikim për Leje Transport Trupi Aplikim për Lënie Shtetësie shqiptare
Aplikim për Regjistrim fëmije Aplikim për Lidhje Martese me shqiptar
Aplikim për Çertifikatë Lindje Aplikim për Lidhje Martese me të huaj
Aplikim për Regjistrim Martese Aplikim për Prokurë të Posaçme
Aplikim për Çertifikatë Martese Aplikim për Deklaratë Noteriale
Aplikim për Regjistrim Vdekje Aplikim për Autentifikim Nënshkrimi
Aplikim për Çertifikatë Vdekje Aplikim për Procesverbal
Aplikim për Çertifikatë Familjare Aplikim për Kartë ID dhe Pasaportë
Aplikim për Leje Martese (Nulla Osta Matrimonio) Aplikim për Vërtetim konsullor Identiteti
Aplikim për Ekstrakt dokumenti (Dublikatë) Aplikim për Vizë
Aplikim për Njehsimin e kopjes me origjinalin  
Aplikim për Vërtetim konsullor mbi të dhënat personale  
Aplikim për Vërtetim konsullor mbi të dhënat e sakta  
Aplikim për Vërtetim çertifikatë lindje  
Aplikim për Vërtetim çertifikatë Martese  
Aplikim për Vërtetim çertifikatë familjare  
Aplikim për Vërtetim konsullor i ndryshëm  
Aplikim për Përkthim  
Aplikim për Legalizimin e dokumenteve  
Aplikim për Leje Kalimi  

Shërbimet konsullore tani mund  t’i merrni online nëpërmjet Platformës së Shërbimeve Konsullore Online si më poshtë:

  1. Në faqen e Ministrisë së Punëve të Jashtme

http://www.punetejashtme.gov.al/al/sherbime/sherbimet-konsullore-online

 

  1. Në faqen e Ambasadave dhe Konsullatave
Rezultate imazhesh për ambasada shqiptare greqi
sprint.al
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?