PDIU-në krah të krimit në Parlament/ Voton kundër heqjes së imunitetit të Tahirit

Mesa duket deputetët e PDIU-së do të jenë ata që do të mbajnë përherë votën pro vendimeve të qeverisë Rama edhe pse ata nuk janë të përfshirë në mënyrë direkte në qeveri. Pak minuta para votimit kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla u pa duke biseduar me deputeten e PDIU-së Reme Lala. Votimi […]

Continue Reading

LSI qëndron në sallë, por nuk voton Ruçin. PD në rrjesht për të votuar

Demokratët u betuan se nuk do të lejonin që Gramoz Ruçi të zgjidhej kryetar i Kuvendit. Por sot, në seancë, jo vetëm nuk e ndaluan, por edhe dhanë votat që Ruçi të zgjidhej në krye të legjislativit. Ruci mori vota 80 pro, 40 kundër dhe asnjë abstenim. 19 deputetë nuk morën pjesë në votim. Një […]

Continue Reading

Meta nuk ka më fuqinë ta kundërshtojë kryeministrin Rama, siç bënte dikur me kryeministrin Nano. Voton Xhafën

LSI e votoi Fatmir Xhafajn si ministër të Brendshëm. Nuk ishte një votim në grup, por Xhafaj mori edhe disa vota të grupit parlamentar të Metës, 76 vota. Për të njëjtën detyrë, Ilir Meta dhe grupi i deputetëve të tij e rrëzuan Fatmir Xhafajt në vitin 2003 kur ai u propozua nga Fatos Nano. Meta […]

Continue Reading

PDIU ka paralajmëruar se nuk do të votojnë sot 4 ministrat e rinj të qeverisë Rama.

Deputetët e PDIU kanë paralajmëruar se nuk do të votojnë sot 4 ministrat e rinj të qeverisë Rama. Burime pranë PDIU thanë se qendrimi i tyre ka të bëjë me pakënaqësinë që kanë me kryeministrin Edi Rama për moszbatimin e marrëveshjes së koalicionit. Edhe më herët, kreu i PDIU e njëherazi nënkryetari i Kuvendit Shpëtim […]

Continue Reading

Votohen sot në Kuvend katër Ministrat e rinj.

Kuvendi do të votojë këtë të enjte dekretet e Presidentit për emërimin e 4 ministrave të rinj të kabinetit qeveritar, të propozuar nga kryeministri Edi Rama.. Deputetët e maxhorancës pritet të miratojnë sot emërimin e Fatmir Xhafajt në postin e ministrit të Brendshëm, të Ogerta Manastirliut në postin e ministrit të Shëndetësisë, të Eduard Shalsit […]

Continue Reading

Shkarkohet drejtoresha e AMF-së Enkeleda Shehi. LSI votoi kundër

Komisioni i Ekonomisë ka shkarkuar drejtoreshën e Autoritetit të Mbikqyrjes Financiare, Enkeleda Shehi. Shkarkimi i Shehit u bë me 9 vota pro dhe 2 vota kundërnga ana e LSI-së. Disa ditë më parë ishte bordi i Autoritetit të Mbikqyrjes Financiare (AMF) kërkoi shkarkimin e saj. Sipas një letre dërguar kreut të Komisionit Parlamentar të Ekonomisë, […]

Continue Reading