Neranxi/ Ministrat ikën, por me pasuritë e tyre marramendëse çfarë do bëhet? VIDEO

Dy nga ministrat e shkarkuar dje nga Rama, Mirela Kumbaro dhe Damian Gjiknuri, kanë qenë për shumë vite, të deleguarit e tij në Himarë që të qetësonin njerëzit dhe t’i premtonin se çështja e regjistrimit të pronave të tyre të trashëguara, do të zgjidhet. Kjo dëshmohet edhe në këtë video të datës 6 tetor 2017, […]

Continue Reading

Duka/ Ministrat dhe kryebashkiakët e PS po bëjnë presione

Armand Duka, ishte i ftuar në emisionin “Rubrika Sportive” në RTSH, ku  foli dhe për kundërshtarin e tij, Bashkim Finon. “Të gjithë do të dëshironim që ndërhyrja e politikës të ishte zero. Jemi përpjekur që ta shmangim, por nuk kemi arritur ta zhdukim. Sot, në vitin 2018, që unë mendoja që do ishte më pak, […]

Continue Reading

Berisha: Dy ditë para protestës, ministrat kanë ikur. VIDEO

Ish lideri PD-se, Sali Berisha ka deklaruar sot gjatë fjalës së tij në Kuvend se dy ditë para super protestës së opozitës, ministrat dhe deputetët janë shpërndarë në të katër anët. “Ministrat të tmerruar nga superprotesta që po ofron largohen nga Kuvendi dhe lënë këtu ikonën e supernxirë nga mega aferat më të mëdha në […]

Continue Reading

Neranxi, thirrje Himariotëve! Duhet të vini të gjithë pasnesër në takim me ministrat, sepse vendoset fati juaj!

Të dashur himariotë! Pasnesër, 6 tetor, në orën 11 paradite, tek fusha e sportit në Himarë, do të zhvillohet takimi i banorëve me dy ministrat Gjiknuri dhe Kumbaro. Sipas informacioneve të mia, ata nuk do lejojnë në takim shumë banorë. Por kjo nuk pengon askënd që të vijë aty. Madje unë mendoj se duhet të […]

Continue Reading

Ministrat e rinj të Ramës të gjithë me ‘borxhe’ dhe kredi. Ja deklarimet e tyre

Para një jave u bë publike qeveria nga kryeministri Rama. Emrat e përzgjedhur priteshin nga të gjithë. Më poshtë keni të renditura pasuritë e deklaruara të ministrave të “Rama 2” për vitin 2016, sipas “Open Data Albanaia”.  Ajo  ç’ka do të vini re është se shumica e tyre kanë të deklaruara kreditë. Kredi për të […]

Continue Reading

Ringritja e PD/ Bozdo: PD me njerëz të aftë, jo kacavjerrës dhe klounë. Kërkohet analizë e ndershme dhe gjakftohtë për humbjen

Valentina MADANI : Enno Bozdo, Sekretari Organizativ i PD-së, e sheh si shqetësuese situatën brenda PD-së pas humbjes së thellë të 25 qershorit, por jo të pariparueshme. Z. Bozdo përmes “Gazeta Shqiptare” shpreh besimin se PD-ja do të ringrihet shumë shpejt dhe se do të rikthehet në ditët e saj më të mira. Por ai […]

Continue Reading

Nikoll Lesi i nxjerr listën e Ramës të kandidatëve për ministra.

Nga sot, paradite, në tryezën e kryeministrit Rama tregojnë burime të rezervuara pranë tij qeveria e re është gati. Pritet vetëm publikimi i listës së ministrave nga vetë Edi Rama, raporton “Koha Jonë”. Gjithashtu kjo dyshe specialistësh, të cilët nuk financohen nga qeveria shqiptare, por kanë projekte me BE, ka sugjeruar që të ridiskutohet edhe […]

Continue Reading

Fatmir Mediu kërkon tërheqjen urgjente të ministrave teknikë

Fatmir Mediu kërkon tërheqjen urgjente të ministrave teknikë dhe shkëputjen në këtë mënyrë të të gjitha lidhjeve me Edi Ramën. Sipas Mediut, nëse kjo nuk ndodh vetëm dëmtohet e bëhet qesharake opozita. Postimi i plotë i Mediut: Te dashur miq Opozita nuk emerohet ajo eshte perfaqesuese e vullnetit te qytetareve te cilet nuk e kane […]

Continue Reading

Nga Ylli Manjani/ Pse nuk mund të ikin Ministrat

Debati publik mbi qëndrimin ose jo në qeveri të ministrave të PD dhe LSI, bëhet shpesh në injorim total të Kushtetutës së Republikës. Inati, mllefi apo edhe ndjenja e hakmarrjes politike është shumë më e fortë se arsyeja kushtetuese e funksionimit të shtetit. Qeveria e dizenjuar në kushtetutë si një institucion që funksionon pandërprerje. Ajo […]

Continue Reading

Dritan Shano/ Zbatuesit e vërtetë të marrëveshjes, nuk janë ministrat dhe drejtorët, por ne!

  Gjatë një takimi me strukturat e degës 7, Dritan Shano u shpreh se: Zbatuesit e vërtetë të marrëveshjes, nuk janë ministrat dhe drejtorët e sapo instaluar, por do jemi ne këtu. Ne do jemi syri dhe veshi i zbatimit të kësaj marrëveshje. Askënd nuk duhet ta gënjejë mendja se kjo mazhorancë nuk do tentojë […]

Continue Reading

Një nga një ministrat e PS-së lënë selinë e kryeministrisë/Video

Ka përfunduar në selinë e kryeministrisë takimi urgjent i thirrur nga kryeministri Edi Rama me ministrat e Partisë Socialiste. Nuk dihet ende ç’është biseduar në këtë takim, por burime nga kampet politike thonë se është afër arritja e një zgjidhjeje politike, ose të paktën e nisjes së dialogut për arritjen e kësaj zgjidhjeje.

Continue Reading

Deputetja e LSI-së: Duhet të dalim të vetëm në zgjedhje

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Silva Caka në një intervistë në “45 minuta” është shprehur se një presidente grua do të ishte më e përshtatshme për të zëvëndësuar presidentin aktual, pavarësisht nga cila forcë politike vjen. Por deputetja e LSI ka reaguar edhe në lidhje me zgjedhjet dhe koalicioni më PS duke deklaruar se […]

Continue Reading

Meta niset për në Londër kurse PDIU braktis parlamentin dhe nuk voton ministrat.

Kriza politike në vend po arrin kulmin dhe retorika nga dy kampet, sa vjen dhe po ashpërsohet. Ilir Meta që deri në këtë moment është konsideruar si një “zgjidhje” e këtij ngërçi, ende nuk po vendos se si do të veprojë në situatën kur opozita kërkon qeveri teknike dhe Rama kërcënon se do të hyjë […]

Continue Reading

PDIU ka paralajmëruar se nuk do të votojnë sot 4 ministrat e rinj të qeverisë Rama.

Deputetët e PDIU kanë paralajmëruar se nuk do të votojnë sot 4 ministrat e rinj të qeverisë Rama. Burime pranë PDIU thanë se qendrimi i tyre ka të bëjë me pakënaqësinë që kanë me kryeministrin Edi Rama për moszbatimin e marrëveshjes së koalicionit. Edhe më herët, kreu i PDIU e njëherazi nënkryetari i Kuvendit Shpëtim […]

Continue Reading

Ilir Meta, Kreu i Kuvendit, duket se nuk do të jetë në Kuvend kur të votohen sot dekretet për ministrat e rinj

Ilir Meta, Kreu i Kuvendit, duket se nuk do te jete ne Kuvend kur te votohen sot dekretet per ministrat e rinj te qeverise dhe mbi te gjitha te ministrit te ri te brendshem, Fatmir Xhafa. Nje njoftim i zyres se shtypit prane kryetarit te Kuvendit ben te ditur se kreu i parlamentit ndersa do […]

Continue Reading

Manjani: Si i ka shndërruar Rama ministrat, në vartës të Endri Fugës

Në pjesën e dytë të intervistës dhënë për portalin “shuplaka.com”, ish ministri i Drejtësië Ylli Manjani zbulon, edhe mënyrën ushtarake sesi funksionon në qeverinë Rama, komunikimi i ministrave me publikun. Sipas tij, Rama ka shpikur një “Kod të Endri Fugës”, sipas të cilit ministrat mund të dalin në media vetëm kur u jep leje këshilltari […]

Continue Reading

Votohen sot në Kuvend katër Ministrat e rinj.

Kuvendi do të votojë këtë të enjte dekretet e Presidentit për emërimin e 4 ministrave të rinj të kabinetit qeveritar, të propozuar nga kryeministri Edi Rama.. Deputetët e maxhorancës pritet të miratojnë sot emërimin e Fatmir Xhafajt në postin e ministrit të Brendshëm, të Ogerta Manastirliut në postin e ministrit të Shëndetësisë, të Eduard Shalsit […]

Continue Reading

Blushi: Ministrat u hoqën si taksë për koalicionin me Ilir Metën, kaq e thjeshtë paguhet një taksë te Meta, nuk është një parti mbi Shqipërinë

Ben Blushi nuk ka nguruar sot të tregohet cinik me ish kolegët e tij të deridjeshëm duke i quajtur si njerëz pa dinjitet që nuk mbrojnë dot punën e tyre pasi Edi Rama i shiti në tregun e Koalicionit. Blushi e ka shpjeguar heqjen e Saimir tahirit dhe tre ministrave të tjerë me versionin e […]

Continue Reading

Klosi më parë doli se hyri. Ministri që ka mbetur më i tronditur

Ministri që ka mbetur më i tronditur nga vala e ndryshimeve qeveritare ishte Blendi Klosi. Jo vetëm sepse ai kishte hyrë më pas nga gjithë të tjerët në qeveri, jo vetëm sepse ai (në fakt dhe dy të tjerët) u larguan si kontorno e frikës së Ramës për t’u përballur me Tahirin, por edhe për […]

Continue Reading