Anketa Europiane: Shqiptarët më të varfërit në rajon

Në një ekonomi të konsumit, duket e çuditshme të kursyerit tek ushqimet. Megjithatë, për 38% e shqiptarëve të pyetur në anketën e cilësisë së jetës së Komisionit Europian, thanë se kanë blerë më pak fruta dhe perime për të kursyer para dhe 46% e tyre kishin blerë më pak mish nga se ju nevojitej për […]

Continue Reading

Shqiptarët grabisin vilën e lojtarit të Barcelonës. VIDEO

Tetë shqiptarë janë arrestuar nga polica spanjolle. Ata ishin pjesë e një grupi grabitësish që dyshohet se kanë kryer më shumë se 30 vjedhje ndërtesash në Barcelonë, përfshi dhe shtëpinë e yllit të futbollit Luis Suarez. “El Pais” shkruan se agjentët ranë në gjurmët e grupit të shqiptarëve që në tetor, dhe mësohet se ata […]

Continue Reading

Zbuloheni se çfarë pijnë më shumë shqiptarët

Ende mendoni se shqiptarët konsumojnë më tepër rakinë? Studimi i fundit tregon që thuajse gjysma e shqiptarëve konsumojnë pije të forta alkoolike (spirits). Harta e re e bërë publike, më të dhënat e ofruara nga OBSH, tregon se 33 % e shqiptarëve konsumojnë birrë, 47.1 % pije të forta alkoolike dhe 19.3 % verë (0.6 […]

Continue Reading

Valbona Mezini: Shqiptarët, detyrë morale për të protestuar. VIDEO

Anetarja e Keshillit Kombetar te PD-se,  Valbona Mezini, ka shprehur qendrimin e saj mbi protesten e dates 27 Janar te organizuar nga Pd si dhe per ceshtjet e brendeshme te kesaj force. Gjithashtu gjate intervistes u fol edhe  per aksionin opozitar i cili duhet te jete i vertete dhe i besueshem qe perfaqeson vetem interesin […]

Continue Reading

Sali Berisha ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit.

Sali Berisha u ka uruar besimtarëve myslimanë dhe gjithë shqiptarëve sot, festën e Kurban Bajramit. “Gëzuar Kurban Bajramin! – shkruan Berisha në Fb, ku publikon edhe një foto familjare. – Nga zemra urojmë që Bajrami tjetër, më mirë të gjejë të gjithë shqiptarët. Gëzuar!”

Continue Reading

Ja çfarë parashikon rregullorja e fundit e BE për vizat.

Këshilli Evropian më 27 shkurt 2017, ka miratuar një rregullore për të rishikuar atë që quhet mekanizmin e pezullimit që mund të zbatohet për të gjitha marrëveshjet ekzistuese për liberalizimin e vizave. Qëllimi i këtyre ndryshimeve  është forcimi i mekanizmit të pezullimit, duke i lehtësuar punën shteteve anëtare të njoftojnë rrethanat që mund të çojnë […]

Continue Reading

Ja ku renditemi në Europë për nga çmenduria ndaj facebook-ut

Rrjetet sociale po bëhen pjesë e përditshmërisë për një pjesë të madhe të shqiptarëve, sidomos të rinjve. Të dhënat e fundit të Internetëorldstat tregojnë se Shqipëria ka 1.4 milionë përdorues të Facebook, një shifër që është gati sa 50% e totalit të popullsisë, që jeton brenda vendit. Por, kjo nuk është vetëm një mani shqiptare. […]

Continue Reading

Sa të varfër janë shqiptarët? Eurostat zbulon shifra të reja lidhur me ushqimin

A është konsumi i lartë i bukës dhe brumërave një shenjë e varfërisë?! Të dhënat krahasuese të Eurostat duket se e vërtetojnë këtë. Shqipëria, një nga shtetet me të ardhurat më të ulëta të Europës, renditet si vendi, ku banorët e saj shpenzojnë më shumë për bukë dhe drithëra në raport me të ardhurat e […]

Continue Reading

Gallup: Më shumë se 56 % e shqiptarëve duan të ikin. Jemi më keq se Afrika

Shqipëria rezulton vendi i dytë në botë më i pajetueshëm, por edhe më i pashpresë për qytetarët e saj. Agjencia më e njohur botërore e sondazheve Gallup deklaroi se 56 për qind e shqiptarëve duan të largohen nga vendi i tyre. Përfundimet kanë dalë pas një sondazhi, në të cilin janë pyetur rreth 587 mijë […]

Continue Reading

Shokon Kandidatja e Ramës në Shkodër: Familjet shqiptare po vuajnë edhe për bukën e gojës

Senida Mesi, kandidatja e PS për Shkodren, pavarësisht nga pretendimet e kryetarit të saj Edi Rama, ka pranuar publikisht  se në Shqipëri ka shumë probleme ekzistenciale për shtresat e varfra. Madje ajo shkoi deri aty sa pranoi, se sot në Shqipëri ka shumë familje që nuk kanë të hanë as bukë. Seida Mesi këto deklarata […]

Continue Reading

Reagon e shpërblyera e Ramës/ Shqiptarëve t’u jepet mundësia të votojnë partinë që duan

Ambasadorja e Bashkimit Europian Romana Vlahutin ka bërë apel për zgjidhje politike pas tërheqjes së kandidatit të PS nga Kavaja. Duke folur nga Gjirokastra, ajo u shpreh se politikanët duhet të gjejnë mundësitë për t’u ofruar qytetarëve kushtet për të votuar partinë që duan. “Jam e sigurt në mënyrë absolute, që do të ketë këtu […]

Continue Reading

Sot shqiptarët me sytë nga Amerika për…t’ja mbathur nga ky vend/ Ja si mund ta dini nëse keni fituar llotarinë

Duke nisur nga dita e nesërme, 2 maj 2017 të gjithë aplikantët e regjistruar të programit të llotarisë DV-2018 mund të kontrollojnë statusin e tyre nëse janë përzgjedhur fitues. Ambasada Amerikane njofton se për ata që kanë aplikuar për Programin e Lotarisë DV-2018, njoftimi zyrtar i përzgjedhjes do të kryhet drejtpërdrejt nga vetë qytetarët përmes […]

Continue Reading

Kë duhet të besojnë shqiptarët? Amerikën apo të dërguarin e Soros, LU?

Shtetet e Bashkuara të Amerikës deklarojnë se asnjë prej çështjeve të mprehta të aktualitetit politik në vend nuk duhet të jetë shfajësim për bojkotin e Parlamentit, bllokimin e zgjedhjeve dhe Reformës në Drejtësi. Në përgjigje të interesimit të Top Channel, ambasada amerikane në Tiranë tha se administrata e Trump nuk e mbështet protestën e Partisë […]

Continue Reading

Hahn në Shkup: Respektoni shqiptarët, mos luani me zjarrin. Qeveria e re, sa më shpejt

Askush nuk duhet të tundohet që të luajë me zjarrin. Jemi thellësisht të shqetësuar me tensionet dhe gjuhën e urrejtjes në vend. Liria e tubimit dhe e shprehjes janë të drejta themelore në shoqëritë demokratike, por ato vijnë bashkë me përgjegjësitë”. Deklarata e përbashkët e Komisionerit të Zgjerimit, Johannes Hahn, dhe e tre eurodeputetëve – […]

Continue Reading

Shqiptarët, rezultojnë të jenë ndër përdoruesit më të lartë të facebook në rajon dhe Evropë

Sipas Internet Word Stat, që publikon të dhëna për përdorimin e internetit, në Shqipëri janë rreth 1.4 milionë përdorues të facebook. Për një popullsi prej rreth 2.8 milionë banorë, norma e penetrimit të facebook është gati 50%, çka do të thotë se gjysma e njerëzve në Shqipëri janë përdorues të rrjetit social më të madh […]

Continue Reading

Erion Veliaj: Një Zot e di sa vuan Edi Rama duke punuar për shqiptarët!

Tashmë duket se Edi Rama e ka përcaktuar pasardhësin e tij në krye të PS-së. Mori sot dorë për dore Saimir Tahirin e shkarkuar dhe Erion Veliaj, kryetarin e bashkisë. Erion Veliaj bëri një pauzë teksa fliste në sheshin e Pazarit të Ri. Shikoi nga kryeministri Rama, u mbush me frymë dhe e rinisi fjalimin […]

Continue Reading

Nga Mimoza Koçiu: Pse kjo qeveri është kosto për shqiptarët

Pasi ka refuzuar sistematikisht e publikisht ndryshimet në qeveri, Edi Rama ndryshoi katër ministra të kabinetit të vet, 3 muaj para zgjedhjeve të 18 qershorit. Lajmi nuk është paqëndrueshmëria e fjalës së kryeministrit, por largimi i Saimir Tahirit, ministrit të tij më të rëndësishëm, të cilin e ka promovuar e mbështetur sistematikisht, edhe kur faktet, […]

Continue Reading

Alarmante. Me kancer nga radioaktiviteti edhe në mes të Tiranës

Gazetari Denis Dyrnjaja na ka rrëfyer një histori të trishtë. Bëhet fjalë për një 40-vjeçar i cili nuk mundi të fitonte betejën me sëmundjen e tmerrshme, kancerin.  Sipas gazetarit, mjekët onkologë italianë ndërsa përpiqeshin të ndryshonin fatin e jetës së tij kishin konstatuar se ai kishte rrezatim të lartë radioaktiv në trup. Pyetja e tyre për […]

Continue Reading

Kreu i Antimafias italiane: Shqipëria e dyta në botë për drogat e lehta

Në një intervistë për “La Repubblica” Prokurori i Përgjithshëm i Antimafias e Antiterrorizmit italian Franco Roberti është shprehur se “pas amerikano-jugorëve, shqiptarët janë komisionarët më të mirë të drogave të lehta në botë. Duke folur lidhur me ngjarjet e rënda që kanë ndodhur gjate ditëve të fundit në provincën e Foxhias, mes të cilave zjarri […]

Continue Reading

Gylsereni përshëndet shqiptarët me një foto.

Nurgul Yesilcay e cila për muaj më radhë mbërtheu publikun shqiptar para ekranit, me interpretimin e saj në serialin  ‘Fate të kryqëzuara”, vijon te jetë ndër yjet e serialeve turke më të pëlqyer edhe në Shqipëri. Ndërkohë që ajo është larguar prej kohësh nga seriali Fate të Kryqëzuara, aktorja 42 vjere, vijon të prodhojë lajme […]

Continue Reading