Kur s’njeh turpin!

GENT STRAZIMIRI. Ti, që “të vjen turp” nga Shqipëria që proteston për demokraci përballë parlamentit të rrethuar me tela me gjemba, duhet të ishe turpëruar ditën kur more vesh që vullneti i Shqipërisë ishte përdhunuar nga “gjushët” , “gjiknurët” e “niçet” në orgjira sado-mazo me regji të “Rilindjes” …Ti, që “të vjen turp” nga Shqipëria […]

Vazhdo të lexosh

Basha/ 7 vite më parë nën drejtimin e Partisë Demokratike shqiptarët nisën të lëvizin pa viza në Europë

Lulzim Basha, ka kujtuar sot një moment kulmor historik për shqiptarët: Heqjen e vizave, të drejtën për të lëvizur lirisht në Europë. Në një mesazh të publikuar në rrjetet sociale, Basha e sjell në kujtesë këtë ditë të veçantë dhe e ballafaqon me situatën ku ndodhet vendi duke bërë thirrje për reflektim: “Sot është një ditë […]

Vazhdo të lexosh

Yee/ Liderët e korruptuar të Ballkanit, të mos priten në takime

ZV/ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Hoyt Brian Yee si rrallëherë i ka kërkuar Bashkimit Europian të bojkotojë liderët e korruptuar të Ballkanit. Duke folur në këshillin amerikan për marrëdhëniet me jashtë ai tha se është angazhuar në çështjet e Ballkanin Perëndimor dhe ka konstatuar se disa drejtues politikë janë të korruptuar.“Perëndimi duhet të tregohet më […]

Vazhdo të lexosh

Albumi i Atjon Zhitit vlerësohet në Europë

Në Louver dy piktorë shqiptarë nderohen me çmime, Gjergj Kola me medaljen e krijimtarisë, Atjon Zhiti me medaljen e kujtimit Albumi me vizatime e piktura i Atjon Zhiti po vlerësohet në Europë. Ai pak kohë ka që është botuar dhe është shpërndarë ne librarite kryesore te Tiranes e ato te aeroportit, po ka terhequr vemendjen […]

Vazhdo të lexosh

Nga Aulon Kalaja/ Si gjeli majë plehut

Duket paradoksale se si një Kryeministër i një vëndi të vogël dhe shumë të varfër, mban fjalime të bujshme në OKB. Për ata që nuk e njohin, e blejnë shtrenjtë, sepse te jesh gaztor i botës me batutat ende të shpëlara është dicka interesante. Ka ende dëgjues për qyfyret e tij, kur ke parasysh edhe […]

Vazhdo të lexosh

Raporti/ Shqipëria ndër 15 vendet me rrezik të lartë në Europë e Azi për pastrimin e parave

Viti 2017 është përkufizuar nga një seri takimesh intensive të niveleve të larta për të ulur riskun e pastrimit të parave, por duket se ky vit ka rezultuar me shifra më pesimiste se ato të dy viteve të fundit. Instituti i Bazelit për Qeverisje ka publikuar si çdo vit Basel AML Index (Indeksin Kundër-Pastrimit të Parave)ku […]

Vazhdo të lexosh

Artikulli i Millenium në ‘il Fatto Quotidiano”/ Shqipëria, prodhuesi dhe eksportuesi më i madh i kanabisit të paligjshëm në Europë

Sali Berisha në një postim në Facebook ka vijuar me akuzat e tij ndaj kreut të qeverisë Rama se “e ka kthyer Shqipërinë në vendin e drogës”. Këtë herë Berisha shkruan për një artikull të suplementit “Millenium” të gazetës italiane “il Fatto Quotidiano” kushtuar Shqipërisë titulli kryesor i së cilës është “Mirësëerdhët në Kanabistan”. “Ja […]

Vazhdo të lexosh

‘Frankfurter Allgemeine Zeitung’/ Shqipëria prin në Europë me prodhimin e kanabisit.

Gazeta konservatore gjermane kritikon ashpër Edi Ramën: premtimet e tij për reforma dhe luftë kundër krimit e korrupsionit janë vetëm fjalë boshe. Në Europë Shqipëria zë vendin e parë në prodhimin e kanabisit. Si rrallëherë më parë «Frankfurter Allgemeine Zeitung» (FAZ) ka atakuar qeverinë e prirë nga Partia Socialiste në Tiranë. Gazeta e afërt me kabinetin […]

Vazhdo të lexosh

Nga Enver Bytyçi: Bravo zoti Rama! Nëse nuk di, pyet o burrë!

Mbrëmë përmes një interviste të zëdhënësit të BDI-së në Maqedoni, Artan Grubi, mësuam se marrëveshja e partive politike shqiptare na qenka firmosur në zyrën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Në emission, gjatë intervistës, u shfaq vazhdimisht një foto e tryezës së bisedimeve dhe nënshkrimeve, nën mbikëqyrjen e zotit Rama. Ndërsa sot kemi produktin negativ […]

Vazhdo të lexosh