Raporti i OKB-së për drogën: Shqipëria e para në Europë për kanabisin

Shqipëria përmendet si shteti kryesore i origjinës së kanabisit në Europë dhe i gjashti në botë për periudhën 2015-2019, sipas raportit të fundit global të drogave 2021, një publikim i UNODC, zyrës globale të Kombeve të Bashkuara për krimin dhe drogat. Në grafikun e publikuar në raport: “Shtetet kryesore të origjinës së rrëshirë së kanabisit, […]

Vazhdo të lexosh

Fushat e Mirditës ‘pushtohen’ nga kanabisi!

Njoftimi i plotë i policisë: Mirditë, Lezhë; Vijojnë kontrollet për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e tentativës për kultivim të bimëve narkotike.  Arrestohen në flagrancë 3 shtetas, procedohet në gjendje të lirë 1 tjetër.  Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë, në zbatim të planit të masave për kontrollin e territorit me qëllim parandalimin e kultivimit të […]

Vazhdo të lexosh

A e shëron droga kancerin?

Kryesisht ekzistonte bindja se kanabis mund të kuronte kancerin. Dëshmi të mahnitshme rreth kanabisit dhe produkteve të saj që rrjedhin nga tkurrja e tumoreve ose kurimin në fazën e hershme të tyre, gjenden lehtësisht në internet. Por, këto histori priren të bazohen në keqkuptime, në mendime të dëshiruara ose në gënjeshtër të plotë. Përkundër asaj […]

Vazhdo të lexosh

Vlorë/ Zbulohen 20 parcela me kanabis

Policia e qytetit bregdetar ka konstatuar parcelat pas patrullimit me helikopter në fshatrat e thellë të Lapardhasë, Kuçit, Gjormit dhe Treblovës. Rreth 20 parcela me hashash janë evidentuar nga policia e Vlorës në fshatrat e zonës së lumit të Vlorës. Hetimet vijojnë për zbulimin edhe të personave përgjegjës.

Vazhdo të lexosh

Rama sulmon policinë/ Do largohen të gjithë ata punonjës që kanë lidhje me krimin e organizuar dhe kanabisin.

Rama ka bërë publike përmes ‘Komunikimit javor’, mbledhjen e qeverisë me kabinetin e ri. Kreu i qeverisë përmendi objektivat për 4 vitet e ardhshme, ndërsa nuk ngurroi të sulmonte opozitën, por edhe të përmendëte atë çfarë e pret policinë, e cila sipas tij është fajtore për gjendjen e krimit dhe të drogës në vend. “Së […]

Vazhdo të lexosh

Koço Kokëdhima: Të arrestohet Saimir Tahiri/ Me urdhër të Ramës ngriti kartelin e drogë

Koço Kokëdhima, replikon ashpër me ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, i cili e akuzoi dje në Kuvend si frymëzues për kanabizimin e vendit. Në një reagim në profilin e tij në Facebook, Kokëdhima e krahason propozimin e tij të bërë publikisht për ekonominë e kanabisit të kontrolluar nga shteti me ekonominë mafioze që bëri Rama, […]

Vazhdo të lexosh

Demiraj takim me ambasadorin e Italisë: Luftë totale mbjelljes së kanabisit

Ministri i Punëve të Brendshme, Dritan Demiraj priti në një takim ambasadorin e Republikës së Italisë në Tiranë, Alberto Cutillo, me të cilin biseduan rreth bashkëpunimit të frytshëm dy palësh. Ambasadori italian Cutillo i shprehu ministrit Demiraj përgëzimet për postin e Ministrit të Punëve të Brendshme, në këtë moment delikat dhe të rëndësishëm për vendin. […]

Vazhdo të lexosh

Artikulli i Millenium në ‘il Fatto Quotidiano”/ Shqipëria, prodhuesi dhe eksportuesi më i madh i kanabisit të paligjshëm në Europë

Sali Berisha në një postim në Facebook ka vijuar me akuzat e tij ndaj kreut të qeverisë Rama se “e ka kthyer Shqipërinë në vendin e drogës”. Këtë herë Berisha shkruan për një artikull të suplementit “Millenium” të gazetës italiane “il Fatto Quotidiano” kushtuar Shqipërisë titulli kryesor i së cilës është “Mirësëerdhët në Kanabistan”. “Ja […]

Vazhdo të lexosh

Nishanit takon kongresmenët. Ja çfarë u diskutua

Bujar Nishani ka zhvilluar sot një takim pune me një delegacion anëtarësh të Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të kryesuar nga Kryetari Bob Goodlatte. Presidenti Nishani dhe kongresmenët amerikanë diskutuan dhe ndanë mendime e pikëpamje mbi çështje të ndryshme si: situata politike në Shqipëri, zgjedhjet e ardhshme parlamentare, ecuria e reformës në drejtësi, […]

Vazhdo të lexosh