Opozita bojkoton zgjedhjet në Kavajë

Opozita nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet për kryebashkiakun e ri të Kavajës më 7 maj 2017. Deklaratën e ka dhënë sot Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka për mediat, i cili e ka argumentuar: “Me Edi Ramën Kryeministër nuk ka zgjedhje! Zgjedhj me Ramën dhe kriminelë nuk do të ketë! Zgjdhje pa qeveri teknike nuk do […]

Vazhdo të lexosh

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur sot vendimin për shkarkimin e Elvis Roshit. Nishani 48 orë afat për datën e zgjedhjeve në Kavajë

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur sot vendimin për shkarkimin e Elvis Roshit nga detyra e kryetarit të Bashkisë së Kavajës. Në vendimin prej 11 faqesh, argumentohet se përse vendimi i KQZ-së dhe ai i Këshillit të Ministrave për shkarkimin është kushtetues. Në vendim mësohet gjithashtu se votimi kundër Roshit ka qenë 8-0. Sipas Kushtetutës, Presidenti Nishani […]

Vazhdo të lexosh

A do të hyjë Partia Demokratike në zgjedhjet për Bashkinë e Kavajës?

Pas vendimit te Gjykates Kushtetuese per rrezimin e kerkeses se Roshit, tashme ne Kavaje priten zgjedhje te parakoheshme per kete bashki. Elvis Rroshi eshte perjashtuar përjetë nga funksionet shtetërore, pas shkarkimit të tij nga detyra e kryebashkiakut të Kavajës me vendim të KQZ-së, Qeverisë dhe Gjykatës Kushtetuese. Sipas Prokurorisë, Rroshi rezulton i dënuar në Itali […]

Vazhdo të lexosh

Elvis Roshi akuzon Ramën se ka shkelur Kushtetutën

Gjykata Kushtetuese ka hedhur poshtë kërkesën e kryetarit të Bashkisë së Kavajës, Elvis Roshi, i cili pretendon se vendimi i Edi Ramës për shkarkimin e tij është anti kushtetues. Gjykatësit i dhanë prioritet argumentave të përfaqësuesve ligjorë të qeverisë që mbrojtën idenë e shkarkimit. Kështu Roshi e ka gjetur veten “të braktisur” nga qeveria e partisë […]

Vazhdo të lexosh