Rama e emëron drejtor në Korçë të dënuarin për falsifikime. Ja emri tij dhe vendim i Gjykatës

Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së ka denoncuar sot një skandal. Endrit Brahimllari ka publikuar në faqen e tij në Facebook disa dokumente për të Nexhip Merollin, e emëruar vetëm pak ditë më parë drejtor i Bordit të Kullimit për Rajonin Korçë-Elbasan-Berat. Merolli mësohet se është i dënuar me vendim të formës së prerë nga Gjykata […]

Vazhdo të lexosh

Lirohet një tjetër i dënuar, i akuzuar për vrasje dhe përdhunime. Sërish e njëjta Gjyqtare

Prokuroria për Krimet e Rënda i kishte kërkuar gjykatës dënimin e të pandehurit Ilir Paja me 25 vjet burg dhe 3 milionë lekë gjobë, por përshkak të zbatimit të gjykimit të shkurtuar në Gjykatën për Krimet e Rënda e uljes që përftohet prej tij, përfundimisht prokuroria kërkoi deklarimin fajtor të të pandehurit dhe dënimin e tij me 16 […]

Vazhdo të lexosh

Ndofta sot edhe varri i Arben Dukës ka lëvizur nga vendi nga emërimi i Fatmir Xhafës

Dëshmia tronditëse ka ardhur nga pinjolli i një familjeje të persekutuar, nipi i një krutani me emrin Arben Duka, që ka vdekur në Spaç. Pikërisht ai akuzon sot  publikisht Fatmir Xhafën si hetuesin e xhaxhait të tij, që e vranë dhe ende drejtësi s’ka gjetur. Ish-Kryeministri Sali Berisha e ka publikuar indinjatën ndaj Kryeministrit të vendit […]

Vazhdo të lexosh

Llalla kërkon shkarkimin e Tërmet Peçit dhe Adriatik Zotkajt

Dy viktimat e radhës nga dekriminalizimi pritet të jenë Tërmet Peçi dhe Adriatik Zotkaj, përkatësisht kryetarë bashkish në Tepelenë dhe Poliçan. Prokuroria e Përgjithshme ka dorëzuar në Komisionin Qëndror të zgjedhjeve dokumentat, sipas të cilave të dy kanë fshehur dënimet që “përfshihen në sferën e ndalimit për ushtrimin e funksionit, në kuadër të ligjit për […]

Vazhdo të lexosh

Elvis Roshi akuzon Ramën se ka shkelur Kushtetutën

Gjykata Kushtetuese ka hedhur poshtë kërkesën e kryetarit të Bashkisë së Kavajës, Elvis Roshi, i cili pretendon se vendimi i Edi Ramës për shkarkimin e tij është anti kushtetues. Gjykatësit i dhanë prioritet argumentave të përfaqësuesve ligjorë të qeverisë që mbrojtën idenë e shkarkimit. Kështu Roshi e ka gjetur veten “të braktisur” nga qeveria e partisë […]

Vazhdo të lexosh

Endira Bushati pyet Olta Xhaçkën: A është dënuar nëna juaj në vitin 1992 për “trafikim qëniesh njerëzore përmes birësimeve”?

Pyetje publike për Olta Xhaçkën, dashuronjësen e zjarrtë të Vetting-ut 1. A quhet Natasha Xhaçka, nëna juaj? 2. A ka qenë gjyqtare në vitin 1992? 3. A është dënuar në vitin 1992 për “trafikim qëniesh njerëzore përmes birësimeve”? 4. Sa vjeçe është nëna juaj? 5. Sa vjeçe ka qenë nëna juaj në vitin 2014? 6. […]

Vazhdo të lexosh

Nga, Mimoza Hajdarmataj: Të dënuar për disa vrasje, nxirren nga burgu në prag fushate.

A është kredibël qeveria Rama për zgjedhje të lira dhe të ndershme, për shqiptarët ? Të dënuar për disa vrasje, nxirren nga burgu në prag fushate… Të akuzuar për disa vepra penale, përfshirë dhe vrasje, lirohen nga akuzat më prag fushate…. Disa deputet të mazhorancës janë nën hetim në kuadër të dekriminalizimit… Atëherë, kur kjo […]

Vazhdo të lexosh