E pazakontë/ Pedagogu shqiptar nderohet me medalje nga Presidenti i SHBA Donald Trump!

Një lajm i pazakontë ka mbërritur nga Washingtoni për pedagogun, aktivistin civil dhe politikanin e Opozitës Arian Galdini.Ditën e Pashkës Ortodokse, Arian Galdini është njoftuar zyrtarisht se Presidenti i SHBA Donald Trump, ka firmosur për të vlerësimin me medaljen Lifetime Achievement Award.Kjo medalje nga Presidenti Trump për Arian Galdinin vjen në një moment kur ky […]

Vazhdo të lexosh

ISIS ka bërë thirrje për vrasjen e djalit 11-vjeçar të Presidentit Donald Trump

Sipas ‘The Washington Beacon Free’, “kanalet mediatike  pro ISIS-it po bëjnë thirrje për vrasjen e djalit të Presidentit Trump dhe kanë ndarë detajet të jetës personale të Barron në rrjetet e tyre sociale, duke përfshirë adresën e shkollës së tij. Instituti i Hulumtimit të Medias në Lindjen e Mesme (MEMRI) përktheu një thirrje masive të […]

Vazhdo të lexosh

Asnjehere nje President Amerikan nuk ka pritur një kryetar opozite në kulmin e fushatës. Thanks Mr. Trump

Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me presidentin e SHBA-së, Donald Trump. Është vetë Basha që e ka bërë publik takimin e zhvilluar në SHBA. “Takim i jashtëzakonshëm me Presidentin Donald Trump! Vizioni dhe kauza e tij janë frymëzim dhe inkurajim kolosal për lëvizjen tonë për një Republikë të qytetarëve, me ekonomi të fortë dhe […]

Vazhdo të lexosh

Donald Lu takon Ramën në Kryeministri para daljes së tij në konferencë shtypi

Diplomati amerikan sapo ka mbërritur në Kryeministri ku po zhvillon një takim kokë më kokë me kreun e mazhorancës, ku mendohet se çështje e këtij takimi është pikërisht biseda 3-orëshe që ai zhvilloi me kryedemokratin Basha një ditë më parë. Takimi Lu-Rama, para konferencës së paralajmëruar të kryeministrit Rama që do të mbahet në mesditë.

Vazhdo të lexosh

Mediu takon Donald Lu për krizën

Paraditen e sotme kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka zhvilluar një takim me ambasadorin e SHBA-së në Tiranë, Donald Lu. Takimi mes tyre ka pasur si qendër të diskutimit pikërisht situatën politike dhe se si kjo mund të zgjidhet në mënyrë që edhe opozita të bëhet pjesë e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare.

Vazhdo të lexosh

Trump lëshon 59 raketa mbi Siri. Asnjë fëmijë i Zotit nuk e meriton një horror të tillë

Presidenti amerikan, Donald Trump,  urdhëroi disa sulme ajrore  kundër një baze ushtarake nga ku nisën sulmet kimike siriane pas sulmit me gaz që vrau më shumë se 80 civilë, përfshi dhe fëmijë. Ushtria amerikane hodhi 59 raketa në një zonë ushtarake të Bashar Al-Assad. Sulmi nisi në 4:45 të mëngjesit, duke vrarë 5 persona dhe […]

Vazhdo të lexosh

Ja për çfarë u diskutua në selinë e PD ndërmjet Bashës, Donald Lu dhe Arvizu

Kjo qeveri nuk ka as vullnetin dhe as mundësinë të bëjë zgjedhje të lira dhe të ndershme; Qeveria teknike rruga e vetme për zgjedhje të lira dhe të ndershme” Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mirëpriti sot Alexandër Arvizu, zëvendës ndihmës Sekretar amerikan i Shtetit për çështjet e trafikut ndërkombëtar të narkotikëve e zbatimit të […]

Vazhdo të lexosh

Arvizu dhe Lu takojnë me Metën

Donald Lu dhe Aleksander Arvizu i janë drejtuar Kryesisë së Kuvendit për t’u takuar me kryeparlamentarin Ilir Meta. Ish-ambasadori Arvizu tani mban postin e Zv/asistentit të Sekretarit të Shtetit në DASH. Tema e takimit me Metën nuk është bërë publike, por në takimin që ata patën me Bashën, sipas burimeve, u tha se diskutuar për […]

Vazhdo të lexosh

Donald Trump heq vizat për Maqedoninë

Shqiptarët e Maqedonisë, do të udhëtojnë për në SHBA me visa-free travel, pasi Presidenti Donald Trump firmosi urdhërin ekzekutiv. Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv që lejon qytetarët e Maqedonisë të udhëtojnë në Amerikë pa viza, raporton USA Televizion. Urdhëri i ri i ka ndryshuar politikat e […]

Vazhdo të lexosh

Donald Trump do presë në Shtëpinë e Bardhë Mbretin e Jordanisë

Donald Trump do të takohet më 5 prill, në Shtëpinë e Bardhë, me mbretin e Jordanisë, Abdullah II. ”Në krye të axhendës së bisedimeve janë lufta kundër ISIS-it, konflikti në Siri dhe marrëdhëniet izraelito-palestineze”, tha Shtëpia e Bardhë. Vitin e kaluar, administrata amerikane i dha një ndihmë ushtarake dhe ekonomike Jordanisë me vlerë 1,6 miliardp dollarë, […]

Vazhdo të lexosh