63% e shqiptarëve nuk besojnë Vettingun

Një sondazh i Fondacioni Shoqëria e Hapur për Shqipërinë dhe Komiteti Shqiptar i Helsinkit, dy organizatat që financohen nga SHBA dhe BE për monitorimin e reformës në drejtësi, tregon se opinioni publik nuk beson në zbatimin e kësaj reformem Konkretisht 63.3% e shqiptarëve mendojnë se procesi i verifikimi të gjyqtarëve, “nuk është i drejtë”. Po ashtu 62.5 % […]

Vazhdo të lexosh

Propozimi i Bashës për Veting në politikë/ Trembet Balla dhe tërhiqet PS

Në fillim Edi Rama e mbështeti propozimin e Lulzim Bashës për vetingun e politikanëve, por këtë javë duket se mazhoranca ka ndryshuar qendrim. Taulant Balla, duke drejtuar mbledhjen e grupit të PS, në mungesë të Ramës, është shprehur se propozimi i Bashës është i dështuar. “Propozimi i Bashës i dështuar dhe propagandë politike. Propozimi si […]

Vazhdo të lexosh

Dështon ambasadori Lu/ Nuk ka Vetting për Adriatik Llallën

Ish-Prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla, nuk do të kalojë në sitën e Vetting-ut. Është ky vendimi që mori sot Kolegji i Posaçëm i Apelimit, pas ankimimit të Komisionerit Publik të vendimit të KPK-së. ”Me shumicë votash vendosi: ndryshimin e vendimit: ndërprerjen e procesit të rivlerësimit për Adriatik Llallën. Ndalimin e emërimit të tij, gjyqtar, prokuror […]

Vazhdo të lexosh

Kandidati për deputet i G99 në listën për anëtar të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit

Një prej anëtarëve të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, një nga strukturat kryesore në procesin e vettingut, rezulton të ketë qenë kandidat për deputet në zgjedhjet parlamentare të 2009-ës. Bëhet fjalë për Roland Ilia, i cili në 2009 kandidonte për subjektin G99, që drejtohej në atë kohë nga Erjon Veliaj, dhe ishte në koalicion me […]

Vazhdo të lexosh

Alimani/ Media vetting.

Ky mashkull qe ben analistin ne mediat e Narkoshtetit prej shume vitesh se bashku me vellain e tij Mentorin quhet Shpetim Nazarko.Shemtia e tij fiziologjike korrelon harmonishem me shemtine intelektuale.Ai eshte nje djale stani nga bjeshket permbi Barmash te Kolonjes krejt i pashkolliar qe ne rinine e hereshme mori rrugen e mergimit.U vendos ne Gjermani […]

Vazhdo të lexosh

Rama sulmon policinë/ Do largohen të gjithë ata punonjës që kanë lidhje me krimin e organizuar dhe kanabisin.

Rama ka bërë publike përmes ‘Komunikimit javor’, mbledhjen e qeverisë me kabinetin e ri. Kreu i qeverisë përmendi objektivat për 4 vitet e ardhshme, ndërsa nuk ngurroi të sulmonte opozitën, por edhe të përmendëte atë çfarë e pret policinë, e cila sipas tij është fajtore për gjendjen e krimit dhe të drogës në vend. “Së […]

Vazhdo të lexosh

Skandal/ Rama: Ministria e Drejtësisë do të administrojë zyrat e Kolegjit të Vettingut

Me anë të një statusi në faqen e tij të “Facebook”-ut, Luan Rama pohon se në këtë rast kemi të bëjmë me një akt tjetër të cënimit të pavarësisë funksionale te Komisionit të Posaçëm të Apelimit. Mes të tjerash Rama ka publikuar edhe vendim e Këshillit të Ministraves për këtë çështje, ndërsa kërkon anulimin e […]

Vazhdo të lexosh

Fatmir Xhafaj fillon vettingun në radhët e Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës dhe SHÇBA

Siç ishte lajmëruar më herët, Ministri Xhafaj ka firmosur nisjen e punës për ngritjen e strukturave që do të përgatisin procesin e verifikimit të pastërtisë së figurës, integritetit dhe aftësive profesionale të punonjësve të Policisë, Gardës dhe SHÇBA-së. Në urdhër parashikohet ngritja e grupit të punës, i cili kryesohet nga zv.ministri i Brendshëm dhe do […]

Vazhdo të lexosh

Skandal/Ushqimet e skaduara nga Tirana dërgohen në rrethe

Konsumatorët shqiptarë gjithmonë e më shumë të pasigurtë për ushqimet që konsumojnë duket se janë ndërgjegjësuar më shumë për të denoncuar rastet e konstatuara të ushqimeve të skaduara. Sipas zyrës per mbrojtjen e konsumatorit zgjidhje për të garantuar sigurinë ushqimore është funksionimi i organeve kopetente si dhe vetingu për të vendosur në detyrë ekspertë dhe […]

Vazhdo të lexosh

Gallata nga Vettingu. Mund të nënshkruash disa herë dhe pa kartë identiteti (VIDEO)

Mbledhja e firmave për peticionin e Vettingut, si një iniciativë e ndërmarrë nga organizatat e shoqërisë civile, duket se është një nismë e kompromentuar e aspak serioze. Firmat merren pa patur nevojë për kartën e identitetit, ndërsa nëpër lista ekzistojnë edhe persona që s’janë më në jetë. Video që shihni më poshtë është realizuar në […]

Vazhdo të lexosh