SPRINT NEWS ALBANIA

Aktualitet

Gazeta e mirënjohur “New Europe”: Shqipëria nga kanabisi tek korrupsioni

“Damkosje e re e Kanabistanit ne kryeqytetin e Europes, Bruksel! Gazeta e mirënjohur “New Europe” boton artikullin me titull: “Shqiperia nga Kanabis ne Korrupsion”, shkruan Berisha.

Shkrimi i plotë i “New Europe”

“Shqipëria nga kanabisi tek korrupsioni

Për një vend të vogël në Evropën Juglindore, Shqipëria ka një nga reputacion të mëdha për korrupsion dhe është e njohur gjerësisht si vend trafikues i drogës. Sipas Raportit të 2017 të DASH, Shqipëria është një vend i rëndësishëm burimi për kanabis, si dhe një rrugë tranziti për kokainën dhe heroinën e destinuar për tregjet evropiane.

Duke komentuar raportin, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama tha se dëshmon “se Shqipëria kishte bërë shumë në luftën kundër kanabisit” dhe ende shumë mbetet për t’u bërë. Fqinji i Shqipërisë, Italia, është në ankth. Sipas prokurorit Franco Roberti, rritja e kohëve të fundit në trafikimin e drogës nga Shqipëria në Itali është “shumë shqetësuese”. Më 27 mars, ai tha: “Ne kemi qenë kohët e fundit në Shqipëri me kolegët nga Bari dhe Catanzaro dhe ne shpresojmë që të nënshkruajmë një marrëveshje me qeverinë shqiptare”.

Lidhja midis kanabis dhe korrupsionit të ndahen, ka çuar edhe në një krizë politike. Në janar, Rama shkarkoi ministrin e tij të Drejtësisë, Ylli Manjani, duke thënë se dëshironte të bashkëpunonte më mirë me parlamentin për të çuar përpara reformat gjyqësore. Por Manjani ka një pamje të ndryshme. Ai akuzoi Ramën për shkarkimin e tij si hakmarrje pasi ka folur rreth kanabis në rritje dhe korrupsionin e dyshuar, edhe pse partia e tij tha se nuk e kishte kundërshtuar këtë veprim.

Manjani, shkarkimi i të cilit është interpretuar si një shenjë e rritjes së kontestit në mes të socialistëve të Ramës dhe partnerëve të tyre të koalicionit, tha se presioni për të filloi pasi ai tha se ushtria duhet të shkojë pas kultivuesve të kanabisit.

Balili është një i arratisur dyshohet se ka lidhje të rëndësishme me një organizatë të gjerë të drogës. “Kur kam thirrur për arrestimin e tij, policët hëngrën dhe pinë në Santa Quaranta”, tha

Manjani, duke iu referuar një hotel të drejtuar nga familja Balili-së. CNN ka quajtur Balili si Escobar e Ballkanit – një referencë për rolin e tij të dyshuar si kreu i një rrjeti të trafikimit të heroinës. Policia shqiptare, megjithatë, thuhet se ka refuzuar për të ekzekutuar një urdhër kundër atij që është lëshuar nga Greqia. Balili mbetet i lirë.

Ndërkohë, situata e drogës në Shqipëri është marrë shumë vëmendjen e medias ndërkombëtare. Për shembull, BBC Ëorld Service bëri me dije se vlera vjetore e drogës së prodhuar në Shqipëri është vlerësuar në 5 miliardë euro. Rai 1, Deutsche Ëelle, Corriere della Sera, CNN Greqia, Frontex, La Republica dhe Huffington Post ka raportuar edhe për kultivimin e kanabisit në Shqipëri. Mediat e fundit pohojnë se miliarda euro të gjeneruara nga trafikimi do të financojnë zgjedhjet parlamentare të ardhshme qershor.

Më keq akoma janë raporte që eksponentë të grupeve të krimit të organizuar kanë lidhje të forta politike me qeverinë dhe kanë marrë garanci se aktivitetet e tyre nuk do të jetë në shënjestër – në këmbim të financimit të fushatës zgjedhore”.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?