Rama i kërkon votën Merkelit, kjo e fundit e prezanton si…

Kancelaria gjermane Angela Merkel ka pritur sot në një takim disa minutësh Edi Ramën. Ky takim i kërkuar nga Rama, është zhvilluar me qëllim që ti mbushet mendja Gjermanisë me qëllim që japë votën pro për integrimin e Shqipërisë Por ndërsa Rama kërkonte votën e Merkelit, kjo e fundit mendon ndryshe. Me një postim të […]

Continue Reading

Aulon Kalaja/ Politika gjermane mbështet opozitën

Sipas meje, politika gjermane mbeshtet opoziten. E kane thene disa here dhe vazhdojne te jene ne krahun e qytetareve shqiptare. Eksponente te shumices gjermane kerkuan shtyrjen e votimeve te 30 qershorit, per shkak qe ne to, te merte pjese dhe opozita.Une mendoj se edhe Ramen e kane mbeshtetur fillimisht, por kur deshtuan disa operacione te […]

Continue Reading

Merkel na fik derën/ S’ka negociata me Shqipërinë

Süddeutsche Zeitung i referohet takimit të komisionit të Bundestagut për Europën. Merkel thuhet ka refuzuar aty kërkesën e Komisionit Europian për hapje të shpejtë të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Sipas një raportimi të gazetës së njohur gjermane, Süddeutsche Zeitung” të premten (07.06) kancelarja gjermane, Angela Merkel i ka bërë një refuzim të […]

Continue Reading

Këshilltari i Merkel: Të mençurit e PS, marrëveshje me Bashën pa Kryeministrin

Intervista nga Basir Çollaku CDU-CSU kane ndalur disi euforine e Ramës kanë bërë vërejtje konkrete Gjykatat Kushtetuese dhe e Lartë, moskrijimi organizmave të drejtesisë nga reforma në drejtësi,  qëndrime shumë kritike? Henze: Në pikëpamjen e përgjithmshme, Kryeministri Rama është politikisht përgjegjës për shpërbërjen qendrore dhe primare  të demokracisë parlamentare para popullit shqiptar dhe Europës. Kjo […]

Continue Reading

Axhenda e takimeve në Berlin, Rama “kokë më kokë” me Merkel

Kancelaria e Gjermanisë ka publikuar axhendën e takimeve të kancelares Angela Merkel me udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor. Sipas asaj që është publikuar, Merkel do të ketë takim kokë më kokë me Edi Ramën dhe kryeministrin maqedonas Zoran Zaev, ndërsa më pas do të nisë takimi me Emmanuel Macron dhe liderët e Kosovës, Kroacisë, Malit të […]

Continue Reading

DEPUTETI I MERKEL KRAH BERISHËS NË PROTESTË

Martin Henze, përfaqësues i partisë CDU në Bundestagun gjerman i është bashkuar sot protestës së PD-së përpara kryeministrisë. Deputeti gjerman është shfaqur në krah të ish-kryeministrit Sali Berisha. Kujtojmë se Henze, i cili është këshilltar ekonomik i Angela Merkel u shpreh dje në mbështetje të protestave, duke thënë se edhe në Gjermani ka pasur protesta […]

Continue Reading

Merkel i hap dritën jeshile emigrantëve, miratohet ligji i ri

Gjermania e etur për fuqi punëtore vendosi të zbusë rregullat e emigracionit për të tërhequr më shumë punëkërkues të huaj dhe për të rigjallëruar forcën e saj punëtore të moshuar, pavarësisht rezistencës në rritje të publikut ndaj të ardhurve të rinj. Kabineti i Merkelit miratoi një ligj të ri emigracioni që sidoqoftë duhet ende të […]

Continue Reading

Gjermania vendos/ Për Shqipërinë nuk hapen negociatat. Rama gënjeshtar. Video

Lulzim Basha duke folur në seancën e parlamentit është shprehur se mazhoranca gjermane ka vendosur që jo vetëm të mos hapen negociatat për Shqipërinë, por do ti vendoset edhe një ekip kontrolli, pasi Edi Rama ka gënjyer për të gjitha. Basha u shpreh se vendimi gjerman është marrë mbrëmjen e djeshme dhe Edi Rama është […]

Continue Reading

Rama takohet me Presidentin e Parlamentit gjerman

Kryeministri Edi Rama ka udhëtuar ditën e djeshme në Gjermani, ku pritet të takohet me kancelaren Angela Merkel. Fillimisht kryeministri është takuar me Presidentin e Parlamentit gjerman, Wolfgang Schauble në Bundestag. Rama ka publikuar momentin e takimet me anë të një video të publikuar në rrjetin e tij social Facebook. Gjithashtu ai ka bërë urimin e mëngjesit […]

Continue Reading

Merkel i “merr frymën Ramës: Nuk i keni plotësuar ende kushtet

Kancelarja e Gjermanisë në konferencën e mbajtur me Edi Ramën në Berlin, mesditën e sotme është shprehur se Shqipëria ka rrugë për të bërë. Merkel është shprehur se Tirana nuk i ka plotësuar kushtet e vendosura edhe pse është punuar për këtë. Në konferencën me Ramën, Merkel ka përmendur edhe procesion e vettingut tek gjyqtarët […]

Continue Reading

Rama do të niset të mërkurën në Gjermani ku do të takohet me Merkel.

Donald Tusk ndodhet sot në Tiranë ku do takohet me zyrtarët e vendit. Qëllimi i vizitës është përgatitjet e samitit BE-Ballkan që do të mbahet në Sofje më 17 maj. Tusk do të marrë pjesë edhe në samitin e Brdo Brijun që do të zhvillohet në Shkup. Tusk do të ndalet edhe në Podgoricë, Beograd, […]

Continue Reading

Nga Erl Kodra/ Viti 2020, Kancelarja Merkel vizitë në Shqipëri

Në Shqipëri ka përfunduar procesi i Vetting-ut në të gjitha institucionet kushtetuese. Gjithashtu ky proces është kryer edhe në partitë politike. Më në fund Bashkimi Europian është gati të na pranojë si anëtar me të drejta të plota. Kancelarja Merkel vjen në Tiranë për të takuar Kryeministrin Edi Rama. Vet Kryeministri Edi Rama del në […]

Continue Reading

Arrihet marrëveshja për qeverisjen në Gjermani

Liderët e partive të Unionit CDU/CSU Angela Merkel dhe Horst Seehofer si dhe ai i socialdemokratëve Martin Schulz, siç njoftojnë agjencitë gjermane të lajmeve, kanë arritur marrëveshje gjatë një takimi prej gati 24 orësh, që të vazhdojnë koalicionin e madh në Gjermani. Përfaqësuesit e partive kanë hartuar një dokument prej 28 faqesh, i cili është […]

Continue Reading

Berisha uron Merkel/ Ditë e madhe për Europën!

Sali Berisha ka përshëndetur fitoren e kancelares Angela Merkel dhe qendrës së djathtë në Gjermani –Ja çfarë shkruan Berisha në Fb. “Ditë e madhe për Europën dhe qendrën e saj të djathtë, –  Angela Merkel zgjidhet për të katërtën herë Kancelare!” Ish-Kryeministri, duke sjellë në vëmendje se dje në Republikën Federale të Gjermanisë u zhvilluan zgjedhjet parlamentare, të cilat u fituan për të katërtën herë me radhë nga […]

Continue Reading

Fitorja e Merkel. Basha: Jemi besimplotë për forcimin e bashkëpunimit

Lulzim Basha, ka uruar kancelarin Angela Merkel për fitoren në zgjedhjet elektorale në Gjermani. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Basha  shprehet besimplotë për forcimin e bashkëpunimit mes PD dhe partisë CDU të Angela Merkelit. “CDU me kancelaren Merkel përsëri forca më e madhe politike në Gjermani. Besimplotë për forcimin e bashkëpunimit mes @pdshqiperi dhe […]

Continue Reading

CDU Gjermane ndihmon opozitën/ Pritet një kapitull i ri

Një prej portaleve më të njohur në gjermane, “Web.de”, ka përgatitur një analizë për zhvillimet e fundit elektorale në Shqipëri. Shkrimi ka nota optimiste për zhvillimet post zgjedhore në vendin tonë, duke paralajmëruar “një fillim të ri” për Shqipërinë. Në artikull theksohet se partia e kancelares Merkel, CDU, ka ndihmuar opozitën e drejtuar nga Lulzim […]

Continue Reading

Këshilltari Politik i Grupit Parlamentar te CDU se Angela Merkel në takimin e të Perndjekurve Politik Dega 7 në Tiranë. FOTO+VIDEO

Departamenti i te Perndjekurve Politike Dega 7, si dhe kryesia e kesaj dege, organizuan mbremjen e sotme   nje takim me te perndjekur antikomuniste te kesaj dege. Te pranishem ne kete takim ishin dhe kandidatja per deputete e zones znj Albana Vokshi, Kryetari i Shoqates Antikomuniste te te Perndjekurve Politik z Nebil Çika, si dhe […]

Continue Reading

Këshilltari politik i Merkel: Pas 25 qershorit duhet të jetë Basha kryeminister dhe qeveria Rama duhet të largohet. Video

Hans Joachim Falenski, Këshilltar politik i grupit parlamentar të CDU në Bundestag, dha një mesazh të fortë përpara ditës së zgjedhjeve. Duke folur për programin ekonomik të opozitës, i cili është bërë me konsulencën e këshilltarëve të Merkel, Falenski është shprehur se ‘ky program funksionon çdo ditë në Gjermani dhe është me e mira e […]

Continue Reading

Nikoll Lesi ‘pregatit’ tekstin e dorëheqjes nesër të Edi Ramës

David McAllister, zëvendëspresident i Partive Popullore Europiane dhe raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein do të mbërrijnë në Tiranë për të ulur palët në bisedime. David McAllister vjen direkt me kërkesën e Ilir Metës dhe Edi Ramës. Gjermani vjen me një propozim, i cili duket se mbetet zgjidhja. Natyrisht që është konsultuar me […]

Continue Reading