Nga Artur Roshi/ Basha koalicion mbi teorinë e 1/2-tës.

Opozita së fundmi ka futur në frontin e vet edhe një parti tjetër atë të PDIU. Kjo tregon qartë se pakënaqësia ndaj qeverisë Rama është maximalizuar. Sido që të jetë kjo lëvizje e bën qeverinë më të dobët në perceptim sepse lë politikisht pothuaj të vetëm z.Rama. Nga ana tjetër z.Basha ka shpallur koalicion me […]

Continue Reading

PDIU zyrtarisht në koalicion me PD. VIDEO

Partia për Drejtësi Integrim dhe Unitet të dielën ka braktisur zyrtarisht koalicionin e majtë. Kreu i PD-së Lulzim Basha ka zhvilluar një takim 1 orësh me kreun e PDIU-së, Shpëtim Idrizi. Në këtë takim, i pranishëm ka qenë edhe ish-Presidenti i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, Riccardo Migliori. Pas takimit, dy kryetarët janë shprehur se kanë […]

Continue Reading

Basha: Mirëpres kërkesën e PDIU për koalicion

Shpëtim Idrizi deklaroi se do të nisë negociatat me PD, kreu i demokratëve, Lulzim Basha i është përgjigjur pozitivisht kërkesës së tij. Nga Durrësi ai tha se e mirëpret këtë kërkesë bazuar mbi parimet dhe objektivat që opozita ka shpallur, për të çliruar vendin nga bashkëqeverisja me krimin. Basha: Mirëpres kërkesën e PDIU për të nisur […]

Continue Reading

Blindohet koalicioni PD-LSI. Bashkpunimi do shtrihet edhe në pushtetin lokal

Për herë të parë që kur janë shfaqur në aksionin e përbashkët opozitar sot PD dhe LSI do të zhvillojnë mbledhje të përbashkët të dy grupeve parlamentare. Basha tha se nuk ka patur përparim në luften kundër krimit. 5 kushtet themelore për integrimin janë shumë larg përmbushjes nga ana e qeverisë. Parlamenti u kthye në […]

Continue Reading

Arrihet marrëveshja për qeverisjen në Gjermani

Liderët e partive të Unionit CDU/CSU Angela Merkel dhe Horst Seehofer si dhe ai i socialdemokratëve Martin Schulz, siç njoftojnë agjencitë gjermane të lajmeve, kanë arritur marrëveshje gjatë një takimi prej gati 24 orësh, që të vazhdojnë koalicionin e madh në Gjermani. Përfaqësuesit e partive kanë hartuar një dokument prej 28 faqesh, i cili është […]

Continue Reading

Romeo Gurakuqi: PD qeveri me PS, por pa Ramën kryeministër

Deputeti i PD për qarkun Shkodër, Romeo Gurakuqi thekson se kryeministri Rama e shkeli marrëveshjen parazgjedhore me opozitën dhe përdori çdo resurs për të tjetërsuar rezultatin e zgjedhjeve, duke mos bashkëpunuar me ministrat teknikë të propozuar nga PD. Por nëse e lexon me kujdes deputetin Gurakuqi, pasi është një intelektual VIP, duhet ta lexosh mes […]

Continue Reading

Nga Tritan Shehu/ A do te beje PD koalicion me LSI tashme!?

KJO ESHTE “STUHI NE GOTE” PER PD-ne. Kjo pyetje, por qe ne fakt nuk eshte e tille dhe nuk mund te jete thjeshte nje pyetje, po qarkullon prej disa ditesh si me porosi ne disa media, media sociale diskutime televizive nga individe te ndryshem. Ne pamje te pare duket sikur eshte nje shqetesim real, qe […]

Continue Reading

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka fillon ti lëpihet Ramës

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka, tha se nuk pranon të kandidojë në siglën e Partisë Demokratike si deputet dhe e dyti tha se pas zgjedhjeve është i hapur të bëjë koalicion me Partinë Socialiste. Partia Agrare ambientaliste do të mbledhë strukturat e partisë për të vendosur nëse do të dalë më vete në zgjedhjet […]

Continue Reading

Dridhe Like/ Meta përjashtoi sot daljen i vetëm në zgjedhje

Duke folur për mundësinë e braktisjes së koalicionit me Partinë Socialiste, Ilir Meta tha se LSI nuk pëson asnjë rrjedhje votash. Për këtë, kujtoi rezultatet që mori katër vite më parë kur kaloi nga Berisha, tek Rama. “Nëse ikën Meta e ministrat, LSI nuk ka asnjë rrjedhje vote, patëm ndonjë humbje në 2013 që ikëm […]

Continue Reading

Rama dhe Meta takohen tek Sofra e Ariut larg vëzhgimit të mediave.

“BalkanWeb” mëson se në orën 09:00 kryeministri dhe kreu i Kuvendit janë takuar në ambientet e restorantit “Sofra e ariut” në dalje të kryeqytetit. Burime pranë dy krerëve të mazhorancës pohojnë për “BalkanWeb” se takimi mes tyre ka zgjatur rreth 1 orë dhe se në të nuk ka qenë i ftuar askush tjetër. Takimi mes […]

Continue Reading

Opozita vendos zyrtarisht: Jo regjistrimit në KQZ

Partitë e koalicionit opozitar kanë zyrtarizuar sot vendimin se nuk do të lejojnë në Shqipëri zgjedhje fasadë, zgjedhje të kapura nga krimi dhe paratë e drogës. Me një kërkesë zyrtare dërguar KQZ-së, partitë e koalicionit opozitar kanë vënë në dijeni se nuk do të paraqesin kërkesë për t’u regjistruar si subjekte zgjedhore, dhe as si […]

Continue Reading