Nga 1 janari, me viza 6-mujore për të kërkuar punë në Gjermani

Shumë vetë nga Shqipëria e Kosova që kërkojnë një vizë pune realisht duhet të stërvisin durimin për shkak të pritjes së gjatë në ambasadat gjermane. Ministria e Jashtme tani i thotë DW-së se do të ketë përmirësime. Nga Deutsche Welle Deri më tani disa qindra mijëra punëtorë nga vendet e Ballkanit Perëndimor kanë ardhur në […]

Continue Reading

Meta dhe Basha vizitë në Gjermani

Kur mediat e mëdha në Europë janë mbushur me raportime se Komisioni Europian ka rekomanduar nisjen e negociatave të pranimit me Shqipërinë, por vende si Franca, Holanda, Danimarka e Belgjika mund të dalin kundër, një deklaratë e fortë mbërriti nga Gjermania. Grupi më i madh parlamentar, CDU/CSU qartësoi se vendimi për Shqipërinë do të merret […]

Continue Reading

Ndryshimi historik! Si të siguroni një vend pune në Gjermani

Tё punosh nё Gjermani si i huaj nga njё vend jashtё BE? Kjo nuk ёshtё kaq e thjeshtё. Gjermania asnjёherё nuk e ka parё veten si vend emigracioni. Por ndёrkohё mungojnё 1.2 milionë punonjёs tё kualifikuar. Suhl ёshtё njё qytet i vogёl nё mes tё Gjermanisё. Ai ndodhet nё landin e Tyringjisё, nё kufi me […]

Continue Reading

Basha nga Berlini: S’ka zgjedhje vendore pa qeveri TRANZITORE

Lulzim Basha ka hedhur poshtë çdo mundësi që opozita të hyjë në zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Nga Berlini ku ndodhet në një vizitë disaditore për takime me drejtues të rëndësishëm të politikës gjermane, kreu i PD-së ka rikonfirmuar edhe një herë kërkesat e opozitës për krijimin e një qeverie tranzitore, pa Edi Ramën kryeministër, […]

Continue Reading

Nafta në Gjermani 30 % më lirë se në Shqipëri

Ish-Kryeministri Sali Berisha, ka publikuar të dhënat e fundit për cmimin e naftës në Gjermani që aktualisht shitet 30 % më lirë se në Shqipëri ndërkohë që pagat e gjermanëve janë 6 herë më të larta se tonat. Ish-Kryeministri thotë se Edi Rama njeh vetëm një gjuhë, atë të mosbindjes civile. Ja postimi i plotë Çmimi […]

Continue Reading

Rama takohet me Presidentin e Parlamentit gjerman

Kryeministri Edi Rama ka udhëtuar ditën e djeshme në Gjermani, ku pritet të takohet me kancelaren Angela Merkel. Fillimisht kryeministri është takuar me Presidentin e Parlamentit gjerman, Wolfgang Schauble në Bundestag. Rama ka publikuar momentin e takimet me anë të një video të publikuar në rrjetin e tij social Facebook. Gjithashtu ai ka bërë urimin e mëngjesit […]

Continue Reading

Rama do të niset të mërkurën në Gjermani ku do të takohet me Merkel.

Donald Tusk ndodhet sot në Tiranë ku do takohet me zyrtarët e vendit. Qëllimi i vizitës është përgatitjet e samitit BE-Ballkan që do të mbahet në Sofje më 17 maj. Tusk do të marrë pjesë edhe në samitin e Brdo Brijun që do të zhvillohet në Shkup. Tusk do të ndalet edhe në Podgoricë, Beograd, […]

Continue Reading

Vasili kundër Lu: Çekaj ishte në Gjermani, sepse 613 kg kokainë këtu i prisnin garantët

Kryetari i Grupit të LSI, ka shprehur një bindje krejt ndryshe nga ambasadori amerikan Donald Lu, sipas të cilit pronari i firmës së bananeve, Arbër Çekaj, ishte “peshku i madh” i drogës. Sipas Vasilit, Çekaj ndodhej në Gjermani kur 613 kg kokainë erdhën në Shqipëri, ç’ka do të thotë se këtu drogën e prisnin garantët ose “peshkaqenët”, siç e […]

Continue Reading

Arrihet marrëveshja për qeverisjen në Gjermani

Liderët e partive të Unionit CDU/CSU Angela Merkel dhe Horst Seehofer si dhe ai i socialdemokratëve Martin Schulz, siç njoftojnë agjencitë gjermane të lajmeve, kanë arritur marrëveshje gjatë një takimi prej gati 24 orësh, që të vazhdojnë koalicionin e madh në Gjermani. Përfaqësuesit e partive kanë hartuar një dokument prej 28 faqesh, i cili është […]

Continue Reading

Gjykata e Krimeve të Rënda: Vendim për ndalimin e daljes jashtë Shqipërisë të ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Vendimi është marrë gjatë një seance të mbajtur paraditen e sotme në gjykatë. Krimet e Rënda kanë marrë vendimin që ti bllokohet pasaporta ish-ministrit Tahiri i cili është në hetim për dosjen ‘Habilaj’. Vetëm pak ditë më parë Saimir Tahiri iku në Gjermani ku qëndroi disa ditë. Fillimisht u fol se ai kishte qenë për […]

Continue Reading

Presidenti i Republikës, Ilir Meta nis sot një vizitë zyrtare në Republikën Federale të Gjermanisë

Pak javë më parë Meta e nisi mandatin si President i Shqipërisë me një vizitë në Itali, kurse sot u nis për një vizitë zyrtare në Republikën Federale të Gjermanisë i ftuar nga homologu i tij, Frank-Walter Steinmeier. Në vizitën e Presidentit shqiptar në Gjermani janë në axhendë disa takime të rëndësishme që synojnë rritjen […]

Continue Reading

E fundit/ Merkel fiton sërish zgjedhjet në Gjermani

Sipas Exit Polleve, në Gjermani ka dalë sërish fituese partia e kryesuar nga Angela Merkel. Në bazë të rezultateve të publikuara deri tani nga Exit-polle, CDU/CSu e Angela Merkel ka marrë 32.5 % të votave, ndërsa partitë e Schulz ka marrë 20 për qind të votave. Ndërkohë që partia e ekstremit të djathtë AFD ka marrë […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Modeli i FRESH që ofron Rama, si ai i rinisë naziste që ofronte Hitleri!

Takova dje nje mikun tim qe ka djalin maturant ne nje nga gjimnazet e Tiranes. I revoltuar po me tregonte se kish ndonja 1 muaj qe i biri i kerkonte te antaresohej ne FRESH. Jo se kish ndonje ideal, dhe ky seshte se merret me ndonje parti. Sheh me se shumti hallin e vet. Arsyeja […]

Continue Reading

A e vështirësoi Gabriel, negocimin në Tiranë?

E ka lënë mënjanë diplomacinë dhe ka folur me tone të ashpra kryediplomati gjerman në Tiranë. Sigmar Gabriel, që mban njëkohësisht postin e zëvendëskancelarit dhe që njihet edhe si një ndër figurat kryesore të Partisë Socialdemokrate ka bërë disa deklarata të paralajmëruara edhe më herët nga disa gazetarë, por që në Tiranë kanë sjellë një […]

Continue Reading

Prindërit e dijnë në Gjermani, ata u futëm në Big Brother

Ademi dhe Ejona tregojnë se prindërit e tyre nuk e dinin që ata do të futeshin në Big Brother, pasi i kishin thënë se do të niseshin për në Gjermani. “Pres ndonjë surprizë nga ata, pasi nuk e dinin që do të hynin në Big Brother. Ndoshta ndonjë mesazh në video. Ndoshta do t’i kenë […]

Continue Reading

Sërish Kosovar autori që plagosi me sëpate 9 perosna në Gjermani. Video

Autori që të enjten në mbrëmje la të plagosur 9 persona në një stacion treni në Dusseldorf të Gjermanisë, sipas mediave gjermane është nga Kosova. Një gjë të tillë e ka konfimuar dhe Policia gjermane, e cila ka bërë të ditur se personi që sulmoi 9 persona me sëpatë, i identifikuar si Fatmir H., është nga […]

Continue Reading

Nga Dr. Bledar Kurti: Si u themelua CIA?

Gjatë shtatë dekadave të fundit ka patur një numër shumë të madh mitesh rreth kultit të inteligjencës dhe Agjencisë Qendrore të Inteligjencës, e njohur ndryshe si CIA (Central Intelligence Agency). Shpeshherë këto mite kanë prejardhjen nga mungesa e njohurisë për shërbimet e inteligjencës, nga lajmet në media ose nga libra triller of aventuresk. CIA perceptohet […]

Continue Reading