Gjermani/ Kancelarja Merkel dhe Besnik Kelmendi kanë marrë dozën e parë të vaksinës korona.

Kancelarja Merkel dhe Besnik Kelmendi kanë marrë dozën e parë të vaksinës korona.Lajmin e ka bërë të ditur një zëdhenes i Qeverisë Gjermane dhe më pas Besnik Kelmendi nëpermjete një statusi në profilin e tij zyrtar.

Continue Reading

Politikani Shqiptar i CDU, Besnik Kelmendi ka komentuar faljen publike të kancelares Angela Merkel.

Politikani Shqiptar i CDU, Besnik Kelmendi nëpërmjet një statusi në profilin e tij zyrtar ka komentuar faljen publike të kancelares Angela Merkel duke i bëre thirrje dhe politikaneve të ballkanit ta marrin si shembull pozitiv dhe kur ata gabojnë, ti kërkojne ndjesë publike popullit. Kancelarja Angela Merkel në një deklaratë para mediave, i ka kërkuar […]

Continue Reading

Diaspora Shqiptare/ Fillimi i mbarë që na gëzoj të gjithëve

Nga: Nue Oroshi 17 Mars 2021 | 23:30 Antarët e Rrjetit Politik Shqiptar në Gjermani Më 6 Mars 2021 u mbajt takimi i parë online për themelimin e “Rrjetit  Politik” shqiptar në Gjermani. Rrugëtimi i politikanëve shqiptar në Gjermani është i ri dhe nuk ka shumë kohë që e ka filluar veprimtarinë e tij.Ky rrugëtim tani […]

Continue Reading

Këshilltari i Merkel: Të mençurit e PS, marrëveshje me Bashën pa Kryeministrin

Intervista nga Basir Çollaku CDU-CSU kane ndalur disi euforine e Ramës kanë bërë vërejtje konkrete Gjykatat Kushtetuese dhe e Lartë, moskrijimi organizmave të drejtesisë nga reforma në drejtësi,  qëndrime shumë kritike? Henze: Në pikëpamjen e përgjithmshme, Kryeministri Rama është politikisht përgjegjës për shpërbërjen qendrore dhe primare  të demokracisë parlamentare para popullit shqiptar dhe Europës. Kjo […]

Continue Reading

CDU / CSU kundër : Shqipëria s’ka përmbushur asnjë kusht

 Grupi parlamentar i CDU / CSU ka reguar në lidhje me përmushjn e kushteve për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian për Shqipërinë. Në një deklaratë për mediat, kreu i CDU / CSU, Johann David Wadephul shpjegoi se Shqipëria nuk ka plotësuar asnjë lloj kushti për hapjen e negociatave. Më tej në deklaratë theskohet se […]

Continue Reading

Më 26 Prill në Tiranë delegacioni i CDU-së së Merkel takon Bashën

Partia Demokratike, edhe pse ka shpallur vendimin për mospjesmarrje në zgjedhjet lokale të 30 qershorit për sa kohë në krye të qeverisë është Edi Rama, paralelisht po punon për një platformë të plotë qeverisëse. Ekspertët po punojnë për një program 100-ditor, nesër në qeveri, ndërsa po asistohen nga ekspertë të CDU-së gjermane, të cilët do […]

Continue Reading

Gjermania: Shqipëria nuk ka plotësuar asnjë kusht për hapjen e negociatave. Xhafa duhet të largohet, Tahiri “peshk”i madh

Një intervistë ekskluzive për Kryeredaktoren e “Opinion”, Desada Metaj, numri dy i partisë së Kancelares Merkel në CDU/CSU, Dr. Johann David Wadephul ka folur për situatën politike në Shqipëri dhe shanset për hapjen e negociatave. Duket qartë se Gjermania nuk është e kënaqur, ndërsa z. Wadephul shprehet se nuk janë plotësuar kushtet e BE që […]

Continue Reading

Gunther Krichbaum nuk e fal Ramën/ Shumë herët për të hapur negociata me Shqipërinë

Kryetari i Komisionit të Jashtëm në Parlamentin gjerman Gunther Krichbaum, gjykon se është ende shumë herët për hapjen e negociatave të BE-së me Shqipërinë. ‘Në këtë moment unë jam në mënyrë të qartë kundër negociatave të pranimit me Shqipërinë,’ është shprehur deputeti i CDU-s Gunther Krichbaum. Në një deklaratë dhënë për gazetën gjermane ‘Ëelt’, Krichbaum […]

Continue Reading

Zbardhet takimi Rama-Krichbaum. Pse u ndërpre mbledhja, kur Rama bërtiste: Gënjeshtër! Gënjeshtër!

Takimi i Edi Ramës në Bundestag ka shkuar edhe më keq sesa u raportua mbrëmë. Deputetët gjermanë i dhanë fund seancës dëgjimore me kryeministrin e Shqipërisë, pasi ai ka ngritur zërin duke thënë: “Lie! Lie!”, që në shqip përkthehet “Gënjeshtër!” Po çfarë e ka nervozuar deri në këtë pikë Kryeministrin Rama, sa të detyrojë deputetët […]

Continue Reading

Arrihet marrëveshja për qeverisjen në Gjermani

Liderët e partive të Unionit CDU/CSU Angela Merkel dhe Horst Seehofer si dhe ai i socialdemokratëve Martin Schulz, siç njoftojnë agjencitë gjermane të lajmeve, kanë arritur marrëveshje gjatë një takimi prej gati 24 orësh, që të vazhdojnë koalicionin e madh në Gjermani. Përfaqësuesit e partive kanë hartuar një dokument prej 28 faqesh, i cili është […]

Continue Reading

Mbi 60 milionë gjermanë janë thirrur të votojnë sot. Sipas sondazheve, Angela Merkel është në avantazh

Mbi 60 milionë gjermanë janë thirrur të votojnë sot për zgjedhjet parlamentare. Sipas sondazheve, Angela Merkel e CDU-së është në avantazh ndaj kundërshtarit të saj Martin Schulz  të SPD-së, duke tentuar të marrë mandatin e katër rradhazi. Gjithashtu është planifikuar hyrja në Parlament e partisë së ekstremit të djathtë Alternative für Deutschland. “Ne jemi armiq,” […]

Continue Reading

CDU Gjermane ndihmon opozitën/ Pritet një kapitull i ri

Një prej portaleve më të njohur në gjermane, “Web.de”, ka përgatitur një analizë për zhvillimet e fundit elektorale në Shqipëri. Shkrimi ka nota optimiste për zhvillimet post zgjedhore në vendin tonë, duke paralajmëruar “një fillim të ri” për Shqipërinë. Në artikull theksohet se partia e kancelares Merkel, CDU, ka ndihmuar opozitën e drejtuar nga Lulzim […]

Continue Reading

CDU mbështet Bashën për programin ekonomik

“Së bashku me ekspertët e CDU-së gjermane jemi duke bashkëbiseduar me sipërmarrës dhe përfaqësues të shoqatave të biznesit rreth propozimeve të qeverisjes sonë për rimëkëmbjen e ekonomisë”, shkruan Basha në Facebook. “Ekonomia është prioriteti ynë absolut, për të siguruar punësim dhe mirëqenie për të gjithë qytetarët”, shkruan Basha. Ndërsa ekspertët e CDU-së dhe Fondacionit Konrad […]

Continue Reading