SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Mbi 60 milionë gjermanë janë thirrur të votojnë sot. Sipas sondazheve, Angela Merkel është në avantazh

Mbi 60 milionë gjermanë janë thirrur të votojnë sot për zgjedhjet parlamentare.

Sipas sondazheve, Angela Merkel e CDU-së është në avantazh ndaj kundërshtarit të saj Martin Schulz  të SPD-së, duke tentuar të marrë mandatin e katër rradhazi.

Gjithashtu është planifikuar hyrja në Parlament e partisë së ekstremit të djathtë Alternative für Deutschland.

“Ne jemi armiq,” tha ish-Presidenti i Parlamentit Europian, duke iu drejtuar populistëve, “ju jeni profetët e demokracisë”.

Sipas sondazheve të  Bild, në një zgjedhje të drejtpërdrejtë, Angela Merkel do të kishte vetëm 45% të konsensusit dhe Martin Schulz 32%.

Gjatë javëve të fundit hendeku është ngushtuar nga 29 në 13 pikë: katër javë më parë, në fakt, të dy kandidatët u ndanë respektivisht me 51 dhe 22% të pëlqimeve.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?