Basha në Bruksel në takimin e PPE

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha do të marrë pjesë në takimin e Asamblesë Politike ku do të ketë takohet me përfaqësues të lartë të politikës europiane, me të cilët pritet të diskutohen zhvillimet politike në Shqipëri dhe sfidat e saj në procesin e integrimit në Bashkimin Europian. Në Asamblenë Politike të Partive Popullore Europiane,marrin […]

Vazhdo të lexosh

Kryemadhi në SHBA, bashkëbisedim në universitetin ‘George Washington’. Foto

Monika Kryemadhi, gjatë qëndrimit në Washington, e ftuar nga “The George Washington University”, mori pjesë në një bashkëbisedim me bordin drejtues të këtij universiteti mbi udhëkryqin në të cilin ndodhet ekonomia shqiptare, papunësinë kritike të të rinjve në Shqipëri, rëndësinë e cilësisë së arsimit të lartë për përfshirjen dhe integrimin e të rinjve në tregun e […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Meta, vizitë zyrtare dyditore në Maqedoni

Presidenti Ilir Meta ka nisur një vizitë zyrtare dyditore në Maqedoni. Ai do të pritet nga Presidenti i Maqedonisë, George Ivanov; Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi; Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev edhe kryetarët e partive parlamentare maqedonase. Në takimet me zyrtarët më të lartë të shtetit maqedonas, Meta do të flasë për bashkëpunimin dypalësh dhe respektimin e […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Ilir Meta vizitë zyrtare në Kosovë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta nisi sot një vizitë shtetërore dyditore në Republikën e Kosovës me ftesë të homologut të Tij, Hashim Thaci. Presidenti Meta do të zhvillojë takim kokë më kokë me Presidentin Thaci, më pas do të kryesojë bisedimet dypalëshe mes delegacioneve respektive zyrtare, ndërsa do të takohet edhe me Kryeministrin Ramush Hajradinaj, […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti i Republikës, Ilir Meta nis sot një vizitë zyrtare në Republikën Federale të Gjermanisë

Pak javë më parë Meta e nisi mandatin si President i Shqipërisë me një vizitë në Itali, kurse sot u nis për një vizitë zyrtare në Republikën Federale të Gjermanisë i ftuar nga homologu i tij, Frank-Walter Steinmeier. Në vizitën e Presidentit shqiptar në Gjermani janë në axhendë disa takime të rëndësishme që synojnë rritjen […]

Vazhdo të lexosh

Meta vazhdon vizitën në Itali

Në kuadrin e vizitës zyrtare në Itali, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, u prit nga Presidenti i Republikës Italiane, Sergio Mattarella, në Sheshin e Nderit të Pallatit Quirinale. Pas interpretimit të himneve kombëtare, të dy Presidentët zhvilluan bisedimet zyrtare ku i pranishëm ishte edhe Ministri i Jashtëm i Italisë, Angelino Alfano. Presidenti Meta shprehu mirënjohjen […]

Vazhdo të lexosh

Beniamin Bakalli, vizitë dhe takim në Uashington DC për të përkujtuar viktimat e komunizmit

Me ftese te fondacionit perkujtimor per Viktimat e Komunizmit me qender ne Ushington DC. SHBA dhe shoqeruar nga shqiptaro-amerikani I mirenjohur në komunitet, Z.Cezar Ndreu, Z. Beniamin Bakalli , kryetar i deges se Partise Levizja e Legalitetit per degen e Tiranes u takua me Z. Marion Smith , drejtori egzekutiv I Fondacionit dhe me Dr. […]

Vazhdo të lexosh

Trump mbërrin në Arabinë Saudite/ VIDEO

Donald Trump sapo  ka mbërritur në kryeqytetin e Arabisë Saudite mëngjesin e sotëm, dukë shënuar kështu udhëtimin të tij të parë si president. Presidenti dhe zonja e parë Melania Trump u ulen në Aeroportin Ndërkombëtar të Mbretit Halid rreth orës 09:45, sipas kohës lokale (8 e 50 me orën shpitare), pas një fluturimi gjatë nga […]

Vazhdo të lexosh