Putin uron për Ditën e Flamurit

Presidenti rus, Vladimir Putin ka uruar Presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta për ditën e Pavarësinë së Shqipërisë. Në një postim në facebook, ambasada ruse ka publikuar mesazhin që Putin i ka nisur presidentit Meta. Në mesazhin e urimit, Putin shprehet se zhvillimi i marrëdhënieve konstruktive dhe bashkëpunimit dy-palësh në fusha të ndryshme do të ishte […]

Continue Reading

Nga Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi: Helsinki si Jalta?! Jo! Por bota ka nevojë për një rregull të ri!

Takimi midis presidentit amerikan Donald Trump dhe atij rus, Vladimir Putin, në Helsinki të Finlandës të hënën e shkuar ka shkaktuar reagime të shumta, latente e deri të ashpra, brenda dhe jashtë SHBA-së, në qarqet europiane dhe më gjerë, te aleatët e Amerikës e te partnerët e saj, te demokratët e te republikanët amerikanë! Si […]

Continue Reading

Nga Ilir Babaramo/ Trump dhe armët kimike që duhet të shkatëroheshin në Shqipëri

Pavarësisht kërëcënimeve të Rusisë se bota mund të hyjë në luftën e tretë botërore Siria u gdhi nën raketat e tre fuqive më të mëdha perëndimore. Shkaku I bombardimeve ishte përdorimi I armëve kimike nga regjimi I Asad kundër popullsisë civile, pikërisht I atyre armëve kimike që në bazë të marrëveshjes Kerry – Lavrov duhet […]

Continue Reading

Grupi besnik i Putin arrin në Serbi. Ja si quhen ata. (FOTO)

Dhjetëra pjesëtarë të grupit rus “Ujqërit e natës” kanë nisur turneun e tyre “Ballkani rus” me furgonë, ndërsa motoristët kanë mbetur në Rusi, për shkak të motit të ftohtë. “Ujqërit e natës” janë të njohur për nacionalizëm dhe besnikëri ndaj presidentit rus, Vladimir Putin. Qyteti Shid i Serbisë ka qenë ndalesa e tyre e parë, […]

Continue Reading

E padëgjuar më parë/ Putin fiton zgjedhjet me ndihmën e Bashës

Kur janë numëruar rreth 80 për qind e votave Putin rezulton fitues me rreth 76 për qind të votave duke siguruar mandatin e katërt për të mbajtur për 6 vjet postin e Presidentit të Rusisë. Kjo është një fitore historike për një president duke grumbulluar 55 milion vota. Në vend të dytë radhitet kandidati, milioner […]

Continue Reading

Shikoni sa persona e ruajnë Presidentin rus nga atentatet/ Video

10 mijë persona e ruajnë Presidentin rus nga atentatorët dhe çdo rrezik tjetër. Kjo e bën që Presidenti rus Vladimir Putin të jetë një nga njerëzit “më të mbrojtur në botë”. Për jetën e shefit të Kremlinit, në çdo sekondë kujdesen 10 mijë njerëz të cilët janë shkolluar në akademitë më të mira të sigurisë. […]

Continue Reading

Putin dhe Rusia po shkërmoqet

Rritja e shpenzimeve ushtarake, prania në Lindjen e Mesme dhe avancimi i diplomacisë përtej parashikimeve shërbyen për t’i treguar botës influencën e Rusisë në arenën botërore. Megjitatë, prapa aktivitetit ushtarak të pas-Luftës së Ftohtë dhe shkeljes së ligjeve ndërkombëtare, probleme të shumta kanë pllakosur Rusinë, duke u kthyer në një plagë për avancimin e saj. […]

Continue Reading

Trump telefonon Putinin pas sulmit në Shën Petersburg

Presidenti amerikan, Donald Trump ka telefonuar Vladimir Putin për të shprehur ngushëllimet e tij për bombardimet në metronë  e Shën Petersburgut ku u vranë të paktën 11 persona. Ata ranë dakord se Rusia dhe Shtetet e Bashkuara duhet të luftojnë terrorizmin së bashku. Lajmi u bë i ditur nga Kremilini.. “Trump ka ofruar ngushëllimet e tij […]

Continue Reading

Nga Shaban Murati: Putini emëron Vuçiçin President të Serbisë.

Një javë përpara se zgjedhjet presidenciale në Serbi të zhvilloheshin zyrtarisht, Kremlini emëroi Aleksandër Vuçiçin President të Serbisë. Kjo është domethënia dhe mesazhi, që Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin i dha popullit serb dhe gjithë shteteve të tjera, me thirrjen që i bëri në Kremlin në 27 mars Kryeministrit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, kandidat për […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Osmani: Muaj te veshtire e presin Lindjen e Mesme

Muaj te veshtire e presin Lindjen e Mesme. Vite te veshtira i presin vendet e Gjirit, Iranin, Turqine. Vite te veshtira e presin boten. Trump kercenon aleatet Saudite se nuk ka me mbrojtje pa pagese. Kercenon Iranin per te rritur pazarin me vendet e Gjirit. Sauditet dergojne sinjale ne Kine dhe ne Moske per te […]

Continue Reading