Aleanca qytetare Vlorë thirrje Presidentit: Shpërndaje Parlamentin

Aleanca Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë për Vlorën, zhvilloi një takim të hapur në të cilin përveç drejtuesve të partive të Opozitës së Bashkuar për Vlorën, morën pjesë edhe përfaqësues të Shoqërisë Civile, të Medies, të Organizatave të Biznesit dhe Profesionistëve, si dhe Intelektuale të shquar të Vlorës! Në një deklaratë për mediet, thuhet se […]

Vazhdo të lexosh

Mijëra protestues nisen nga rrethet

Mijëra simpatiznatë të opoztës kanë marrë rrugen për në Tirane ku do të mbahet protesta e radhës për të kundërshtuar zgjedhjen e kryeprokurorit të prkohëshëm. Dhjetëra mbështetës të opozitës janë nisur nga Vlora dhe disa qytete të tjera për t’iu bashkuar protestës së opozitës, e cila do të nisë në orën 09:30 përpara Parlamentit. Qytetarët […]

Vazhdo të lexosh

Berisha: Ministri i fundit i diktaturës, mision për të shkatërruar Kuvendin

Sali Berisha e ka akuzuar kryetarin e Kuvendit Granmoz Ruçi se po shkatërron parlamentin, pas vendimit të këtij të fundit për të përjashtuar nga seanca deputetin demokrat Flamur Noka dhe shtyrjen e seancës së Kuvendit për pasdite në orën 17:00. Berisha tha jashtë seancës se “misioni i fundit i ish-ministrit të diktaturës hoxhiste ishte shkatërrimi […]

Vazhdo të lexosh

Nga Fatbardh Kadilli/ Deputetët martirë

Nga të paktat raste kur sallën e Kuvendit e pashë vërtet si tempull të demokracisë, ishte seanca e posaçme në kujtim të Grupit të Deputetëve. Te shqiptarët kjo sallë është ngulitur në mendje si salla e ballafaqimit të përfaqësuesve politikë të shoqërisë. Por, përfaqësuesit politikë, qoftë edhe nën cilësimin përkëdhelës “të zgjedhur të popullit”, nuk […]

Vazhdo të lexosh

Nga Fitim Zekthi/ Emërimi i Gramoz Rucit kryetar parlamenti është kulmim i kësaj përpjekjeje 27 vjecare të të majtës

Qeveria dhe kryetari i parlamentit qe paraqiti Rama percjellin domethenien me perverse te ketyre 27 viteve pluralizem: perpjekjen e vazhdueshme per te mos reflektuar nga krimet e komunizmit, kembenguljen per te ruajtur pushtetin e marre me dhune ne vitin 1944, zhdukjen nga memoria kombetare te shkaterrimit te jetes, prones, besimit dhe idese se kombit nga […]

Vazhdo të lexosh

Meta Ramës: Më pak arrogancë, më tepër dialog

Ilir Meta i ka dërguar një tjetër mesazh politikës shqiptare, kryesisht Kryeministrit Edi Rama dhe kryeopozitarit Lulzim Basha për krizën politike. Duke folur nga ambientet para Parlamentit në një aktivitet kushtuar Ditës së Europës, Meta theksoi se nuk është kurrë vonë për të dialogur dhe për të gjetur zgjidhje për situatën e krijuar. Ai shtoi […]

Vazhdo të lexosh