Reagon Meta/ Kushtetuta njeh përgjegjës për Ministrinë e Jashtme Edi Ramën

Presidenti Ilir Meta ka komentuar sot kalimin e kompetencave të ministrisë së Jashtme nga Edi Rama, te zëvendësministri Genti Cakaj. I pyetur nga mediat, gjatë një ceremonie në qytetin e Kamzës, Presidenti Ilir Meta u shpreh se pavarësisht organizimit të brendshëm të qeverisë, Presidenti i Republikës ja ka deleguar autoritetin kushtetues të kreut të diplomacisë, […]

Continue Reading

Balla ultimatum Metës për dekretimin e Ramës si Ministër i Jashtëm

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla ka folur për dekretimin e kryeministrit Edi Rama edhe si ministër i jashtëm, pas refuzimit që i bëri presidenti Ilir Meta, Gent Cakës. Duke folur nga Elbasani, Taulant Balla u shpreh se sot duhet të marrë fund ngërçi i dekreteve dhe presidenti ka afat deri në orën […]

Continue Reading

“Burgoset” Ditmir Bushati/ Urdhërohet të mos dalë jashtë shtetit

Ditmir Bushatit, si ministër, i është ndaluar dalja jashtë shtetit. Përplasja institucionale mes Presidentit dhe Kryeministrit, me në fokus kreun e diplomacisë shqiptare, ka prodhuar pasojat e para në politikën e jashtme të vendit, duke filluar nga marrëdhëniet me Gjermaninë, vendi me më shumë peshë në Europë. Dhe kjo vjen për fajin e kryeministrit që […]

Continue Reading

Një “Gjino” në krye të Ministrisë së Jashtme Shqiptare

Bashkë me Gjinon, në qeveri vjen edhe Marigoja, e vargjeve të poezisë për “Skënderbeun e Rilindjes”, për të mbyllur komedinë e kësaj qeverie. Kryeministri Rama “spastron” Qeverinë, largohen “senatorët” e Socialistëve dhe në krye të mininistrive vijnë drejtorët e kontrabandës, trafiqeve, korrupsionit, të salloneve të bashkisë, te kompanive që pastrojnë paratë e krimit sllavo-serb , […]

Continue Reading

Ministri i ri/ Kush është Sandër Lleshi

Sandër Lleshi është emri i ri i propozuar nga kryeministri Edi Rama për të zëvendësuar Fatmir Xhafën në postin e ministrit të Brendshëm. Emri i Sandër Lleshit nuk është i panjohur për shqiptarët, pasi kohë më parë shkrimtari Ismail Kadare e sugjeroi që të ishte një kandidaturë për kreun e shtetit. Aktualisht ai mban postin […]

Continue Reading

Jep dorëheqjen Ministri Brëndshëm, Fatmir Xhafaj

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj i ka paraqitur dorëheqjen kryeministrit Edi Rama Nuk dihen shkaqet , por kryeministri e njoftoi dorëheqjen e ministrit Xhafaj përmes Twitterit Kryeministri Rama shkruan në Twitter: “Pranova dorëheqjen e ministrit Xhafaj, të cilin e falenderoj për kontributin e çmuar. Gjeneral Sandër Lleshi do të sjellë një energji të re pozitive në […]

Continue Reading

Kabo: Tahirin e kam takuar 2 herë, kur e ngelja në provim dhe kur i kërkova dorëheqjen

I ftuar mbrëmë tek “Studio e Hapur” për aktualitetin politik dhe veçanërisht për çështjen e Saimir Tahirit, Profesor Kabo tha, se ish-ministrin e kishte takuar vetëm 3 herë në jetë. Dy herë kur ai e kishte ngelur në provim dhe herën e fundit në 2017, ku i kishte kërkuar largimin si ministër i Brendshëm. Ja deklarata […]

Continue Reading

Saimir Tahiri nis “rebelimin” ndaj Ramës

Rama nuk e bëri më ministër duke e lënë thjeshtë deputet, por ish-ministri Tahiri nuk është aspak i kënaqur me këtë vendim. Duket se Tahirit i ka ngelur hatri nga Rama dhe ka nisur një “rebelim”. Ditën e sotme, në mbledhjen e komisionit të Ligjeve të drejtuar nga Ulsi Manja, Tahiri është parë të mbërrijë më vonesë. […]

Continue Reading

Ja pse Braçe ka braktisur Ramën dhe grupin parlamentar

Pas zbardhjes së emrave të qeverisë së re, në media u përfol se Braçe u zhgënjye shumë nga kryeministri Rama pasi priste të merrte ministrinë e Bujqësisë. Rrebelimi i Braçes ndaj Ramës nisi që në seancën e parë konstitutive të parlamentit. Ai theu urdhrin e dhënë nga Edi Rama në mbledhjen e grupit socialist që asnjë […]

Continue Reading

Fatmir Xhafaj ju mbyll gojën deputetëve të PD: Ja çfarë iu tha.

Fatmir Xhafaj tha sot në parlament se familjarët e tij janë madhorë në moshë dhe, nëse kanë shkelur ligjin, le të vuajnë pasojat. “Ju nuk mund të bëheni, as më shumë, as më pak si ligjzbatues dhe moralbërës për çfarë i ka ndodhur, apo mund t’i ndodhë një pjesëtari të familjes sime. Secili që ka […]

Continue Reading

Nga Sokrat Turtulli/ Mos shkoni nesër tek Azemi. As ti Rudinë

Mos i shkoni, mos. Mos i shkoni pasi do ta mërzisni shumë. Dhe ju e dini se ç’bën Azemi kur mërzitet. Ju nuk e meritoni emrin e tij, kauzën dhe trimërinë e tij. Ju nuk duhet ta rivrisni për së dyti atë që vrau frikën dhe drejtoi popullin drejt shembjes së kuçedrës komuniste. Po si […]

Continue Reading

CV-ja e Ministrit të Brëndshëm Dritan Demiraj të le pa fjalë/ Lexojeni dhe do bindeni për këtë

  Dritan Demiraj ka gjithsej 47 medalje shumicën prej tyre në arte marciale. Nga CV e shpërndarë për mediat, Demiraj, Ministër i Brendshëm është gjithashtu ekspert në zhytje, ski, snajper dhe të tjera aftësi sportive dhe luftarake, kikck-box, karate, Tai-Jitsu dhe stile të tjera.   Arsimi:   Shkolla e Mesme Ushtarake “Skënderbej”.                                                    1983-1987 Akademia Ushtarake […]

Continue Reading

Sigmar Gabriel, ministri që quajti llogaritare Kancelaren gjermane

Sigmar Gabriel po zhvillon një takim zyrtar në Tiranë. Ai njihet si një kundërshtar i fortë i Kancelares Merkel, të cilën, në një fjalim në Bundestag e ka cilësuar thjesht si ‘llogaritare’. Ai ka deklaruar në Parlamentin gjerman se ‘Gjermania nuk ka qeveri, është thjesht një organizatë joqeveritare dhe Merkel është thjesht një llogaritare’. (shiko videon në fund të […]

Continue Reading

Çudi, për 2% Rama fut ushtrinë në luftën kundër kanabisit

5 muaj pasi e sulmoi idene e ministrit të Drejtësisë Ylli Manjani për të futur ushtrinë për të luftuar kanabisin, Edi Rama e përqafon atë. Këshilli Ministrave ka marrë vendim që në shërbim të Planit të Veprimit kundër kultivimit dhe trafikimit të kanabisit 2017 -2020 të përfshirë edhe ushtrinë.  “Në shërbim të këtij operacioni, ne […]

Continue Reading

Rama sulmon në parlament me fjalim të egër Blushin. Blushi: Ti je kryehorr dhe frikacak.

Rama është rikthyer sot në parlament pas një mungese relativisht të gjatë duke replikuar ashpër me deputetin Ben Blushi dhe duke e denigruar këtë të fundit, personalisht. “Beni vdes për pak ministër! – tha Rama. –  Aq shumë vdes, sa është gati të shfaqet i rilindur në lëkurën e një personazhe të krijuar prej atij vetë për […]

Continue Reading

Dekretimi i Xhafës: Gjerkmarkaj: Nishani duhej të jepte dorëheqje

Agron Gjerkmarkaj, shkruan sot në gazetën Panorama se Presidenti zbatoi Kushteten per dekretimin e Xhafës, por shton se do me pelqente ‘një gjest sublim nga ana e Presidentit”. Gjekmarkaj mendon se me anë të këtij gjesti (dorëheqje) do të sensibilizohej shoqëria dhe opinioni ndërkombëtar mbi atë që po ndodh në Shqipëri në raport me të kaluarën […]

Continue Reading

Manjani: Xhafaj u shkulte thonjtë në tortura, tani e bëjnë Ministër të Brendshëm! Ky është dështim!

Ish Ministri i Drejtësisë e quan një dështim emërimin e Fatmir Xhafës si Ministër i Brendshëm. Sipas tij, një person që akuzohet se shkulte thonjtë për të torturuar njerëzit në sistemin diktatorial nuk mund të marrë një detyrë kaq të rëndësishme. “E akuzojnë për shkulje thonjsh, jo për mani(pedi)kyr dhe e emërojnë Ministër të Brendshëm! […]

Continue Reading