Nga Skerdjan Dhuli/ Pse nuk është çështje sistemi elektoral.

Ne cdo studio televizive, ne cdo ekran, dhe ne shumicen e mendjeve me shume ndjekes ne fcb, qe njohin, ndjekin ose jane pjese e politikes, gjen togfjaleshin “reforme zgjedhore”. Dhe reforma zgjedhore per keta, konsoston tek dy veprime, ndryshim sistemi elektoral dhe “depolitizim te komisioneve zgjedhore”. Njeri me absurd se tjetri per terrenin politik shqiptar.Ndryshimi […]

Vazhdo të lexosh

Kandidati për deputet i G99 në listën për anëtar të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit

Një prej anëtarëve të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, një nga strukturat kryesore në procesin e vettingut, rezulton të ketë qenë kandidat për deputet në zgjedhjet parlamentare të 2009-ës. Bëhet fjalë për Roland Ilia, i cili në 2009 kandidonte për subjektin G99, që drejtohej në atë kohë nga Erjon Veliaj, dhe ishte në koalicion me […]

Vazhdo të lexosh

Babë e bir kandidatë pë deputetë. Baba kandidon në Shkodër, djali në Tiranë

Partia Kristian Demokrate, e drejtuar dikur nga Mark Frroku, tashmë është nën kryesimin e Dhimitër Muslisë. Ky i fundit ka vendosur të regjistrojë partinë e tij në zgjedhjet e 18 qershorit, duke paraqitur edhe kandidatët për të gjitha zonat elektorale. Nga një vështrim e listës së PKD-së, është konstatuar një fenomen që rrallë ndodh në […]

Vazhdo të lexosh

Drejtuesi i Gardës që qëlloi mbi protestuesit më 21 Janar, i dyti në listën e PS për deputet/ Ja emri i tij.

Kryesia e partise socialiste do të mblidhet për t’u dhënë fund hamendësive rreth renditjes së kandidatëve në këtë listë. Në krye të listave janë drejtues politikë të Partisë Socialiste, të cilët kanë ndjekur nga afër organizimin elektoral në këto zgjedhje. Ajo që bie në sy është emri i ri i socialistëve matjanë, një emër shumë […]

Vazhdo të lexosh

Komisioni i Ligjeve mbyllim raundin e parë. Nuk kemi asnjë kandidat për President

Komisioni i Ligjeve është mbledhur pasditen e sotme për të diskutuar kandidaturat për Presidentin e ri të Republikës. Asnjë emër nuk ishte paraqitur për kandidaturë. Kështu që, raundi i parë për kandidaturat për President është djegur. Kryetarja e këtij komisioni Vasilika Hysi sqaroi se kandidatët për President do t’i nënshtrohen ligjit të Dekriminalizimit. Ajo saktësoi […]

Vazhdo të lexosh

Adi Haxhiymeri i pari në e listën e PAA për deputet në kryeqytet

Burime të 360grade.al, kanë zbuluar planin “sekret” të Kryetarit të PAA, Partia Agrare Ambientaliste, Agron Duka, për të angazhuar si të parin e listës për deuptet në kryeqytet. Ai është Adi Haxhiymeri, sipërmarrës i suksesshëm që drejton fabrikën më të madhe të miellit dhe të përpunimit të drithërave në Shqipëri. Haxhiymeri rrjedh nga një familje […]

Vazhdo të lexosh