Në burgjet italiane rreth 2600 shqiptarë

Kjo shihet nga të dhënat ministrisë së Drejtësisë, që thonë se më 31 dhjetor 2017, në burgjet italiane mbahen 19.745 të huaj, dhe nga këta, 13,2% apo 2.598 persona janë shqiptarë. Më të shumtë në numër, janë vetëm marokenët,  3.703 vetë apo 18,8%. Menjëherë pas shqiptarëve renditen rumunët me 2.588 të burgosur (13,1%) dhe tunizinët me […]

Vazhdo të lexosh

Sot në orën 18:30 Kombëtarja shqiptare do të luajë miqësore kundër Turqisë. Ja formacioni

Sot në orën 18:30 Kombëtarja shqiptare do të luajë miqësore kundër Turqisë. Mund të quhet epoka e re e kuqezinjve pasi në këtë ndeshje mungojnë Basha, Kukeli, Abrashi, Agolli dhe Kace që më parë kanë mbajtur peshën e mesfushës. Tani trajneri Panucci kërkon të provojë eksperimente nga të rinjtë që ka grumbulluar si Qaka, Aliji, […]

Vazhdo të lexosh

Ambasadorja shqiptare me gjuhën e Ramës: Holanda vend prostitutash. Video

Për qeverinë shqiptare dhe për ambasadoren e Shqipërisë në Holandë, nuk ka asgjë për tu shqetësuar. Por kë duhet të besojmë, qeverinë dhe ambasadoren shqiptare, apo Bashkimin Europian? Një ditë më parë ambasadorja e Shqipërisë në Holanda,  Aida Sakiqi, deklaroi se një vend i vetëm i BE-së, nuk mund të kthejë regjimin e vizave, deklaratë […]

Vazhdo të lexosh

Përmbyten brigjet Italiane nga droga shqiptare

Pakot me marijuanë kanë mbushur bregun e detit në plazhet e Montesilvano, Francavilla al Mare dhe Silvi. Sipas banorëve të zonës, të cilët janë befasuar këtë mëngjës kur janë përballur me këtë pamje. Mediat italiane, shkruajnë se hipoteza më e mundshme është se droga ka ardhur nga Shqipëria, por po hetohet edhe nga vendet të tjera të Ballkanit. Sasia e […]

Vazhdo të lexosh

Mbi 200 mijë shqiptarë aplikojnë për tu zhdukur nga ky vend/ Bie faqja e llotarise amerikane

Website i Programit të Lotarisë Amerikane që tregon aplikantët fitues nuk është i aksesueshëm. Ditën e djeshme Ambasada Amerikan njoftoi të gjithë aplikantët e regjistruar të llotarisë DV-2018 mund të kontrollojnë nëse janë përzgjedhur fitues në website-in: www.dvlottery.state.gov. Teksa të gjithë portalet kanë shpërndarë këtë njoftim, në adresë të Lapsi.al kanë ardhur mesazhe se faqja […]

Vazhdo të lexosh

Shqiptarët e paguan dyfish “check up”-in falas nga banda e Ilir Beqaj-t dhe Vilma Nushit

Taksapaguesit shqiptarë e kanë paguar thuajse dyfish të ashtuquajturin “kontroll shëndetësor falas”, ndërsa kompania që fitoi tenderin e shumëdebatuar ka arritur të rekuperojë të gjithë investimin e vet brenda pak muajve nga nisja e aktivitetit, duke realizuar 45 milionë lekë të rinj fitim neto brenda nëntë muajve të parë të aktivitetit. Gjatë vitit 2015, vetëm […]

Vazhdo të lexosh

Nga Çelo Hoxha: Po sikur të mos kishin pranuar hiç t’i bënin filmat, çfarë do t’i kishte gjetur këto krijesa trushpëlara?

Ata që mbrojnë filmat e komunizmit, sidomos aktorët, të cilët nuk pranojnë që filmat e tyre të transmentohen me shpjegime (personalisht jam për ndalimin e tyre në transmentim masiv), nuk u bën përshtypje që filmi ka qenë në shërbim të regjimit, gjoja ata s’kishin zgjidhje tjetër, veç të zbatonin urdhërat. Po sikur të mos kishin […]

Vazhdo të lexosh