Vezaj/ Gjermanët kanë përgjime që lidhin Spiropalin me kokainën

Gazetari Flamur Vezaj në një postim të bërë së fundi në rrjetet sociale ka skanuar disa prej personazheve më të njohura të qeverisjes së Edi Ramës, dhe për herë të parë ka publikuar disa dyshime që lidhen me ish-drejtoreshën e doganave Elisa Spiropali. Vezaj thotë se lidhur me Spiropalin, në kohën kur ishte në krye […]

Continue Reading

Walter Glos/ Fatkeqësisht do ngelë vetëm qeveria. Populli po ikën

Protesta e studentëve shqiptarë ka qenë në qendër të raportimeve nga radio publike gjermane, DeutschlandFunk. Ata kanë intervistuar drejtuesin e Fondacionit Konrad Adenauer në Shqipëri, Walter Glos. I pyetur fillimisht nëse protestat do mbeten paqësore apo do ketë dhunë, ai thotë se ‘kjo është e vështirë për t’u parashikuar’. ‘Kjo varet para së gjithash nga […]

Continue Reading

Fino akuza qeverisë “Rama” për grantin gjerman në Qytetin Studenti

Deputeti socialist Bashkim Fino ka ngritur shqetësimin mbi këtë procedurë. Sipas tij përgjegjësinë duhet ta mbajë qeveria dhe jo ky komision, pasi në të duhen diskutuar vetëm huadhëniet. Komisioni parlamentar i Ligjeve ka diskutuar sot projektligjin për grantin shtesë prej 2.03 milionë euro të akorduar nga qeveria gjermane. Ky fond do të shërbejë për fazën […]

Continue Reading

Berisha kërkon në Kuvend 1 minutë heshtje në nderim të ish-kancelarit Helmut Kohl

Sali Berisha ka ngritur sot deputetët e Kuvendit të Shqipërisë në këmbë për të nderuar me 1 minutë heshtje, ish-kancelarin e Gjermanisë Helmut Kohl, i cili ndërroi jetë dje. Berisha e mori fjalën sot në hapje të seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit duke vlerësuar maksimalisht figurën e Kohl dhe sidomos për ndihmën e jashtëzakonshme që […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi/ Pas sondazhit gjerman Thaçi thërret në ndihme Ramën!

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka shkuar dje në Tropojë, por nuk ka denjuar të qëndrojë gjatë, sepse i duhej të drekonte në Gjakovë me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Para pak ditësh në një prezantim Rama u foli disa pjesmarrësve nga Kosova me shprehjen e dikurshme “miqtë tanë kosovarë”, por në Gjakovë ai e […]

Continue Reading

Duka takim me deputetin gjerman: Shqipëria është pushtuar nga droga

Agron Duka, ka pritur në një takim deputetin e Bundestagut gjerman, Andreas Lammel, i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në vendin tonë. Gjatë takimit, Duka e njohu deputetin gjerman, me situatën politike në vendin tonë, e cila sipas tij është përkeqësuar për shkak të kapjes së shteti nga krimi. Duka i bëri të ditur […]

Continue Reading

Nga Fitim Zekthi: Ministri jashtem i gjermanisë Gabriel mbështeti Ramën në gjithçka

Qendrimi i ministrit te jashtem gjerman Gabriel ishte shume i drejperdrejte, mjaft i ashper dhe mbeshteti qendrimet e kryeministrit Rama plotesisht ne gjithcka. Nderkohe dje Daniel Hannan nje deputet konservator britanik, nje nga mendjet me te mprehta dhe nje nga teoricienet e njohur te mendimit politik sot, nje pike reference sa i takon punimeve mbi […]

Continue Reading

Sigmar Gabriel, ministri që quajti llogaritare Kancelaren gjermane

Sigmar Gabriel po zhvillon një takim zyrtar në Tiranë. Ai njihet si një kundërshtar i fortë i Kancelares Merkel, të cilën, në një fjalim në Bundestag e ka cilësuar thjesht si ‘llogaritare’. Ai ka deklaruar në Parlamentin gjerman se ‘Gjermania nuk ka qeveri, është thjesht një organizatë joqeveritare dhe Merkel është thjesht një llogaritare’. (shiko videon në fund të […]

Continue Reading

Deklaratën e sotme të Gabriel kundër opozitës, Baton Haxhiu e lexoi 4 ditë më parë

Në emisionin e fundit “Opinion” të Blendi Fevziut të enjten e kaluar, të pranishmit të studio dhe shikuesit “shqyen sytë” nga një lajm që zbuloi gazetari Baton Haxhiu, i cili tashmë nuk e fsheh as vetë që është këshilltari-hije i kryeministrit Rama. Duke folur për krizën aktuale në Shqipëri dhe rolin e faktorit ndërkombëtar, Haxhiu […]

Continue Reading