Komike/ Deputetët e rilindjes ia mbathin nga parlamenti. VIDEO

Kjo që po ndodh me mazhorancën qeverisëse në Shqipëri është një situatë e paprecedentë në historinë gati 30-vjeçare të demokracisë shqiptare. Pas dy ministrave të brendshëm të lidhur me drogën, njëri prej të cilëve vazhdon të jetë në detyrë, mazhoranca sot ka vepruar në një mënyrë të paprecendtë. Ka braktisur punimet e Kuvendit. Nuk kishte […]

Continue Reading

Nga Agron Duka/ Platformë falimentimi, por jo program zhvillimi

Ajo çka kryeministri Edi Rama paraqiti në Kuvendin e Shqipërisë si program për bujqësinë, në rastin më të mirë mund të quhet një paaftësi dhe padije, ndërsa produkti real është rrënimi i mëtejshëm i këtij sektori. Politikisht nuk do të qe gabim nëse quhet edhe “Projekti i falimentimit të fshatit”. Fakte? Po! Ja nja dy […]

Continue Reading

Sondazhet zgjedhore që trondisin kryeministrin, çatia e 60 mandateve ngelet e pakapërcyeshme deri tani

Burimet e 360grade.al, bëjnë të ditur se porositja e sondazheve është bërë tashmë një sëmundje në stafin e kryeministrit. Fillimisht ato porositeshin çdo muaj, tani kanë filluar të porositen çdo javë. Mirëpo kjo ndryshon fare pak thelbin e rezultatit. Dukshëm në këto sondazhe është përmbysur ambicia e kryeministrit për të fituar më shumë se 60 mandate […]

Continue Reading

LSI kërkesë KQZ të hyjë e vetme në zgjedhje.

Lëvizja Socialiste për Integrim ka bërë kërkesë për tu regjistruar e vetme në zgjedhjet parlamentare të 18 qeshorit. Kërkesa do të diskutohet nesër në orën 12:00 nga ana e KQZ “1. Për regjistrimin si subjekt zgjedhor i Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim, për zgjedhjet për Kuvendin, të datës 18.06.2017”, thuhet në njoftimin e KQZ-së.

Continue Reading

PD dhe LSI braktisin komisionet. Nuk shkarkohet gruaja e Shehit.

Eshte shtyre votimi për shkarkimin e drejtoreshës së AFM. Komisioni i Ekonomisë do të votonte sot për shkarkimin e Enkelejda Shehit, por në komision mungonin përfaqësuesit e PD-së dhe të LSI-së. Ndërsa dihet tashmë që PD po proteston, nuk dihet arsyeja pse LSI nuk është paraqitur. Bordi i Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare (AMF) i propozoi Kuvendit shkarkimin e […]

Continue Reading

Nard Ndoka: Rama është i papërgjegjshëm dhe nuk shkulet vetë.

Ftesën e opozitës për dialog, Nard Ndoka, kreu i partisë Demokristiane e ka konsideruar si një  demagogji e maxhorancës. Sipas tij nuk është aspak një ftesë e sinqertë e cila është i diktuar më tepër nga Meta për një lëvizje formale. Gjatë një interviste dhënë dje për Report Tv, Ndoka është shprehur dje se nuk […]

Continue Reading

Meta braktis Kuvendin sapo Rama merr fjalën

Nuk ka të ndalur lufta e nervave mes kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta dhe kryeministrit, Edi Rama. Kreu i LSI-së edhe sot e ka “sfiduar” aleatin e tij, duke braktisur punimet parlamentare pikërisht në momentin kur Rama i është drejtuar foltores së Kuvendit për të marrë fjalën. “BalkanWeb” ka siguruar një foto pikërisht në çastin […]

Continue Reading