Mblidhet Kryesia e Partisë Socialiste, asnjë lëshim për opozitën

Kjo është një mbledhje e radhës, por në fokus të saj pritet të diskutohet qëndrimi që do të mbajë mazhoranca pas djegies në bllok të mandateve të deputetëve nga opozita, njofton Klan.tv. Deri tani mazhoranca është shprehur e vendosur për të vijuar më tej, pavarësisht kërkesave të opozitës për qeveri kalimtare dhe zgjedhje të parakohshme. […]

Continue Reading

Pas vendimit unanim të PD, reagon Braçe: Vetëdjegia buron nga dëshpërimi i madh!

Pas vendimit unanim të PD-së, ka ardhur edhe reagimi i parë nga qeveria e Edi Ramës. Zv/kryeministri Erion Braçe ka reaguar me një postim në Instagram, ku sipas tij arsyeja e këtij vendimi nga opozita është marrë për shkak të Reformës në Drejtësi. Ja çfarë shkruan Erion Braçe: Arsye e forte apo jo?! Vetëdjegia buron […]

Continue Reading

ZGJEDHJET NË 80 VJETORIN E PUSHTIMIT FASHIST

Nga Kastriot Çipi. Dje, kryetari i PD shpalli se do t’i kërkojë strukturave të partisë së tij të miratojnë propozimin për djegien e mandateve të deputetëve, si mënyrë për të ushtruar trysni ndaj PS, për zgjedhje të parakohshme. Sipas tij, ky ndryshim qëndrimi erdhi pas “leximit” të verdiktit popullor, të shprehur përmes pjesëmarrjes masive të […]

Continue Reading

Përkrahje e madhe popullore në rrjetet sociale për djegien e mandatave nga opozita.

Deklarata e Kryetarit të PD, Basha për djegien e mandateve ka sjellë një konsensus të madh popullor në rrjetet sociale. Ajo që shikohet është një mbështetje e madhe në opinionin publik për propozimin e Kryetarit të PD, Basha. Në opinionet e tyre qytetarët shprehen se opozita duhet të bashkohet me popullin dhe të braktisë Parlamentin […]

Continue Reading

Basha/ Djegia e mandateve është një opsion

Në një dalje për mediat, një ditë pas protestës së opozitës, Basha theksoi edhe një herë se zgjedhja e Kryeprokurores së Përkohshme Arta Marku me vetëm 69 vota të mazhorancës, është anti-kushtetuese dhe se opozita është e vendosur ta kundërshtojë kapjen e këtij institucioni nga Kryeministri Rama. ‘Në çdo vend Perëndimor Saimir Tahiri duhet të ishte […]

Continue Reading

Basha, Kryemadhi mblidhen ne selinë e PD/ Opozita drejt grisjes së mandateve

Partia Demokratike dhe LSI pritet të mbledhin grupet e veta parlamentar menjëherë pas seancave ku u zgjodh vetem me votat e PS si kryprokurore e përkshhëshme  Arta Marku. Takimi do te zhvillohte ne seline e PD. Nuk janë shumë të qarta detajet që do të diskutohen por eshtë e sigurtë që propozimi i Berishës për lënjen […]

Continue Reading

Shpetim Idrizi: Për çdo parti që del e para në 25 Qershor ofrojmë këto kushte për koalicion

Shpëtim Idrizi, kryetar i PDIU-së ka folur për herë të parë për aleancat e mundshme të partisë së tij, për qeverisjen e ardhshme. Në situatën kur duket se dy partitë e mëdha që garojnë pa koalicione, e kanë të vështirë që të kapin të vetme 71 deputetë, nevoja e mandateve të partive më të vogla […]

Continue Reading

Sondazhet zgjedhore që trondisin kryeministrin, çatia e 60 mandateve ngelet e pakapërcyeshme deri tani

Burimet e 360grade.al, bëjnë të ditur se porositja e sondazheve është bërë tashmë një sëmundje në stafin e kryeministrit. Fillimisht ato porositeshin çdo muaj, tani kanë filluar të porositen çdo javë. Mirëpo kjo ndryshon fare pak thelbin e rezultatit. Dukshëm në këto sondazhe është përmbysur ambicia e kryeministrit për të fituar më shumë se 60 mandate […]

Continue Reading

Dule: Diplomatët e huaj na kanë ofruar në mënyrë sekrete të futemi në zgjedhje

Gjatë një takimi me auditorin e Universitetit Europian të Tiranës, kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule, ka surprizuar me deklaratën e tij, ku thotë se diplomatë të huaj i kanë thënë që të hyjë në zgjedhje, pasi në mungesë të PD-së mund të sigurojë më shumë deputetë. “Në takimet me diplomatët kryesisht kanë qenë në formën […]

Continue Reading