Kreshnik Çollaku/ Mbështetën Ramën, për të ndarë Kosovën.

Se cfare po ndodh ne Ballkan e me shqiptaret…,kupton me shume nga telefonata e Zaevit me disa komediane rus…,se sa nga gjithe deklaratat e ambasadoreve dhe euroburokrateve qe shkojne vijne e rrine ne Tirane. Telefonata e Zavit eshte shpjegues i mire per qendrimet e “cuditshme” te shume diplomateve ne Tirane,ne krah te qeverise Rama. Thene […]

Continue Reading

Batërdia e Soros me Shqipërinë dhe Kosovën

Nga Kastriot Çipi 1. Soros i shkruan email privat Hillary Clinton dhe i thotë të dërgojë në Tiranë Miroslaw Lajcak në Tiranë për të zgjidhur krizën.2. Soros merr të drejtën e shfrytëzimit të një pellgu naftëmbajtës dhe ambasadori Lu i kërkon prokurorit të përgjithshëm Llalla që të mos hetojë për shpërthimet për hapje pusesh nafte.3. […]

Continue Reading

Vuçiç refuzon foto me Pahorin, Kitarovicin dhe Metën, zgjedh Ramën dhe Thaçin.

Gjatë samitit të sotshëm të Brdo – Brijunit ku ishte i ftuar edhe Presidenti Serb u vu re sjellja e tij gjatë pritjes që ju bë pjesmarrësve. Vucic refuzoi Pahorin, Kitarovicin dhe Metën dhe nuk u ndal që të bente një foto të përbashkët me ta. Siç duket në mendje ka patur një foto me […]

Continue Reading

Enver Bytyçi: Kosova në udhëkryqin e sajuar nga presidenti i saj në modelin e Viktor Janukoviç!

Dje janë bërë dy deklarata: Në Zërin e Amerikës ishte zoti Thaçi, nga ku vazhdoi të këmbngulë për ndarjen e Kosovës. Në Neë York Times u botua një editorial i zotit Haradinaj, ku zotohet se nuk do të lejojë në asnjë rrethanë ndarjen e Kosovës. Presidenti dhe kryeministri i Kosovës shfaqen kështu në të njëjtën […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi/ Pse presidenti “serb” i Kosovës bashkëpunon me Beogradin për rrëzimin e qeverisë Haradinaj?!

Hashim Thaçi paralajmëroi nga Parisi në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve se është në vëshgim të institucioneve dhe shtoi se “qeveris ai që ka shumicën, duke shtuar se kur qeveria nuk i ka votat, duhet ndërruar, duke kërcënuar kësisoj kryeministrin Ramush Haradinajn. Në të dy rastet presidenti presidenti serb I Kosovës shprehet në kundërshtim me […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi/ Kurseni së paku milionat e taksapaguesve, me të cilat presidenti i Kosovës lobon për Serbinë!

Tre milion euro kushton kompania lobuese që ka paguar presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, për realizimin e projektit serb të ndarjes së Kosovës. Këtë shifër e ka bërë të ditur deputeti i parlamentit të vendit, Driton Tali. Këta tre milion euro i merren taksapaguesve të Kosovës dhe i jepen kompanisë lobuese të ish-kryeministrit britanik, Tony […]

Continue Reading

Edhe deputetja e Kosovës në foto me djalin e Soros-it

Nga Enver Bytyçi: Shumë nga lexuesit dhe miqtë e mij më kanë kërkuar të botoj foton, ku Vjosa Osmani dhe deputetë të tjerë të Kosovës janë me Aleks Sorosin, djalin e Georg Sorosit dhe mikun të Vuçiqit, Ramës dhe Thaçit. Ju ve në dijeni se rrallë, shumë rrallë ,ndodh miqtë e mij të botoj lajme […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi: Plani serbo-rus dhe ndihma Rama-Thaçi për krijimin e federatës serbo-boshnjake!

Gjithçka që po ndodh këto kohë në Kosovë dhe rreth Kosovës është diçka e parashikuar dhe e paparashikuar, por di të them se Kosova as në kohën e Milosheviqit nuk ka qenë në këtë lloj qorrsokaku. Së paku atëherë shqiptarët e Kosovës ishin homogjen dhe dinin çfarë kërkonin e çfarë bënin. Kosova është në një […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi/ Takimet Rama-Thaçi-Vuçiç sjellin vetëm fatkeqësi!

Në historinë e diplomacisë dhe politikës në botë shënohen dy llojë kontaktesh politikanësh: Në njërën anë takime, biseda dhe tryeza të politikanëve që sjellin progres me vizione, ide e programe zhvillimi, në anën tjetër takime e biseda që ndjellin fatkeqësi. Madhësia e progresit ose humbnera e fatkqesësive varen nga përmasat dhe roli në hapësirat gjeopolitike […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi/ Hashim Thaçi, Kadri Veseli e Ramush Haradinaj duhet që sot të japin dorëheqjen! Nesër është vonë!

Kryeministri Ramush Haradinaj është ftuar në Mëngjesin e Lutjeve të presidentit amerikan, Donald Trump. Por ambasada e SHBA-ve në Prishtinë ia ka refuzuar atij vizën e udhëtimit për në Uashington. Asnjë mendje nuk mund ta kapte këtë lojë, nëse nuk do të ishim dëshmitarë të ngjarjeve të fundit në Kosovë, kur tre politikanët kryesorë të […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi/ Çfarë mendon zoti Thaçi për ‘Jugosllavinë e Re’?!

Në fakt dje në Durrës nuk u fol për “Jugosllavinë e Re”. As Johannes Hahn, as nikoqiri, zoti kryeministër i Shqipërisë, as mysafirët e tjerë nuk folën për “Jugosllavi të Re”. Këtë term e ka përdorur para shumë javësh , atëherë kryeministër e sot presidenti i Serbisë, zoti Vuçiç. Termi i zakonshëm është “Zonë ekonomike […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi/ Disa mësime nga rezultati i zgjedhjeve në Kosovë

Kosova e filloi dhe e përfundoi procesin e zgjedhjeve parlamentare në një hark kohor shumë më të shkurtër sesa Shqipëria. Edhe rezultati zgjedhor në Prishtinë iu njoftua publikut në një kohë rekord, çka deri më sot nuk ka ndodhur në Shqipërinë e një tranzicioni të gjatë e të vështirë. Kësaj radhe ankesat për parregullsi ishin […]

Continue Reading

Nga Enver Bytyçi/ Pas sondazhit gjerman Thaçi thërret në ndihme Ramën!

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka shkuar dje në Tropojë, por nuk ka denjuar të qëndrojë gjatë, sepse i duhej të drekonte në Gjakovë me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Para pak ditësh në një prezantim Rama u foli disa pjesmarrësve nga Kosova me shprehjen e dikurshme “miqtë tanë kosovarë”, por në Gjakovë ai e […]

Continue Reading

Mediat greke: Rama shantazh Brukselit me bashkimin me Kosovën

Pas deklaratave të kryeministrit Rama për bashkim me Kosovën, kanë reaguar edhe mediat greke. Në një analizë e publikuar në portalin e të përditshmes greke, “Kathimerini”, shkruhet: “Nuk është hera e parë që Edi Rama përpiqet t’i bëjë shantazh Brukselit me makthin e Shqipërisë së Madhe, për të avancuar procedurat e anëtarësimit… Mirëpo, Europa nuk […]

Continue Reading