Kreshnik Çollaku/ Tirana zyrtare çdo ditë, nga një hap më larg Washingtonit.

Thellohet diferenca strategjike mes qendrimeve te Tiranes zyrtare dhe Washingtonit. Ne fjalen e tij ne Vjene,ministri i jashtem i Shqiperise i ka thurur nje fjalim plot lartesime “multilatarlizmit” ne marredheniet nderkombetare.  Nderkohe administrata e presidentit Trump shume nga problematikat nderkombetare ia dedikon ekzagjerimit te ketyre mekanizmave ne favor te interesave te disa vendeve ne dem […]

Continue Reading

Armand Maho/ Leksioni i demokracisë që vjen nga komunistja Mogherini!

Mogherini perpara se te jape leksione demokracie, duhet te jape shpjegime ne lidhje me takimet dhe intrigat e nepunesit te zyres se saj qe rekomandonte deformim sistemi. Po po, deformim sistemi, vjedhje te 600 mije votave nga opozitat e emeruara. Nje veprim qe rrezikon te na coje ne kohen e qoftelargut. Ne rast se Mogherini […]

Continue Reading

Trump nuk ndalet: Gati të ndërmarrim sanksione ndaj Assad

Washingtoni po përgatitet të ndërmarrë një sërë sanksionesh kundër regjimit të Bashar al Assad. Ndërsa diplomacia amerikane shprehet e gatshme se sulmet duhet të vijojnë gjithmonë nëse do të jetë e nevojshme. Mediat raportojnë se ishte pikërisht sulmi me armë kimike mbi provincën Idlib që e detyroi presidentin e SHBA Trump që ta kthente çështjen […]

Continue Reading