Vendi ynë për të ishte një pikë në oqean!

Analisti Artur Zheji, i ftuar në emisionin ‘Pikat mbi i’, foli për Fondacionin Soros, teksa u shpreh se është e paimagjinueshme që Soros të ketë interesa në Shqipëri, pasi sipas tij është thjesht një pikë në oqean. Sipas Zhejit, Shqipëria për entitetin Sorosian është një pikë në oqean, ndërsa theksoi se habitet për vëmendjen e […]

Vazhdo të lexosh

Këto janë 28 organizatat shqiptare, që marrin para nga Fondacioni i Soros

Njihuni me disa prej organizatave që kanë marrë para nga Soros. Rrjeti i tyre është shumë i gjërë. Disa vazhdojnë të ekzistojnë dhe disa të tjerë jo. Por ne po japim një listë me ato më kryesoret. 1. ” Lëvizja Europiane në Shqipëri,2. “Qendra për studime parlamentare”,3. Lëvizja “Mjaft”,4. Partnerët e Shqipërisë,5. Instituti për demokraci dhe […]

Vazhdo të lexosh

Joe Biden dhe Donald Lu, të njëjta skema korrupsioni dhe presioni në Shqipëri dhe Ukrainë

Nga Dritan Kaba –  Joe Biden, ish zv/presidenti amerikan garues për të fituar rolin e favoritit për kandidat nga demokratët, ka ndërhyrë për të shkarkuar me patjetër ish prokurorin e përgjithshëm të Ukrainës Arsyeja se Viktor Shokin, ish kryeprokuror, ka ndërmarrë hetime ndaj firmës energjetike, naftë dhe gaz, Burisima. Kjo firmë ka partner të saj […]

Vazhdo të lexosh

Drejtoresha e Soros implikon Ambasadën Amerikane në skandal mashtrimi

Një drejtoreshë e shoqatës YWCA-Albania, pjesë e rrjetit të shoqatave të themeluara nga George Soros (shiko rrjetin këtu) është titullarja përgjegjëse për një mashtrim me projektet dhe grabitje të dyshuar të fondeve. Donika Godajquhet drejtoresha e shoqatës YWCA-Albania. Tre ditë më parë një publikim në faqen e Facebook-ut të Ambasadës Amerikane, dekonspiroi një mashtrim, pas të […]

Vazhdo të lexosh

The Washington Times/ President Trump: Kush po e drejton politikën e jashtme amerikane dhe posaçërisht në Shqipëri.?

Nga Todd Wood (Botuar në The Washington Times) Analizë/Opinion Kemi shkruar shpesh për “Never Trumpers” (Kurrë Trumpistë-t) në Departamentin e Shtetit të cilët punojnë kundër axhendës së Presidentit Amerikan në Ballkan, dhe posaçërisht në Shqipëri. Ambasadorja amerikane e ngarkuar me detyrë Leyla Moses-Ones u kap nga ish drejtori i FBI James B. Comey duke shpërndarë […]

Vazhdo të lexosh

Këputen krahët e Soros në Europë/ Knut Fleckenstein nuk është më eurodeputet

Knut Fleckenstein, raportuesi për Shqipërinë në KE, ka pësuar një disfatë të madhe në zgjedhjet e sotme për Parlamentin Europian. Sipas asaj që mëson Syri.net, partia me të cilën konkurronte eurodeputeti dhe raportuesi për vendin tonë ka perfomuar dobët në zgjedhjet që janë mbyllur pak minuta më parë. Si rezultat Knut Fleckenstein nuk është zgjedhur […]

Vazhdo të lexosh

RAPORTI I PLOTË- Fondacioni Soros kërkoi që minierat e Trepçës t’i jepen Serbisë

Fondacioni për Shoqërinë e Hapur Dega-Beograd (Soros Foundation), është nxitësi dhe autori i studimit të detajuar për këmbimin e territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.Hashtag.al ka mundur të sigurojë raportin e plotë, origjinalin, pa redaktime në gjuhën serbe, ndërsa më herët në media janë ofruar disa versione të kufizuara të këtij raporti, kryesisht përmbledhje përshkruese në […]

Vazhdo të lexosh

Washington Times: Diplomatët amerikanë në Shqipëri punojnë hapur kundër Trump

Shqipëria është bërë pjesë e një artikulli shkruar nga Washington Times. Artikulli i kushton vëmendje të veçantë diplomatëve amerikanë në vend, kryesisht Donald Lu-së  i cili edhe pse e ka mbaruar mandatin nuk po largohet drejt SHBA-së. Në këtë shkrim thuhet që Ambasadori Lu përveçse ka injektuar politikën e George Sorosit edhe gjatë presidencës së Trump, po […]

Vazhdo të lexosh

Njeriu i Soros, Fleckenstein: Po humbas durimin me qëndrimin e deputetëve të opozitës.

Delegacioni i Parlamentit Europian ka zhvilluar një takim sot me kreun e Kuvendit Gramoz Ruçi. Në qendër të diskutimeve, ka qenë aktualiteti dhe kriza politike në vend. Ruçi ka thënë se qeveria është legjitime pasi rezultati i zgjedhjeve të vitit 2017 u certifikua nga 100% e komisionerëve të opozitës. Ndërkohë, raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin […]

Vazhdo të lexosh