Gazetarja dhe blogerja britanike, Alice Taylor fitoi betejën 8-mujore me Policinë e Shtetit

Gazetarja dhe blogerja britanike, Alice Taylor fitoi betejën 8-mujore me Policinë e Shtetit, pas një konflikti gjyqësor që nisi në mars 2019 me refuzimin e autoriteteve për t’i rinovuar asaj lejen e qëndrimit në Shqipëri. Të mërkurën, Gjykata Administrative e Tiranës vendosi të pranojë padinë e gazetares Taylor për shfuqizimin e një gjobe prej 20 […]

Continue Reading

Fakte skandaloze për Donika Prelën, pastrim parash, jeton në pallatin e personit që po heton

Një seri dokumentash e kontratash, të dërguar në adresën e redaksive nga një person, i identifikuar si Afrim Bekteshi, krijojnë dyshime të forta për përfshirjen e drejtueses së Prokurorisë për Krime të Rënda, Donika Prela, në fallsifikim dokumentash, pastrim parash, si edhe një rast transaksion prone më një kompani, administratori i së cilës është subjekt […]

Continue Reading

BIRN/ 3 familje kanë në pronësi 5 licenca transmetimi dixhital

Përqendrimi i audiencës dhe i tregut e shtrembëron tregun e medias në Shqipëri. Mungesa e pluralizmit të krijuar nga kjo mund të dallohet në televizion dhe në radio por edhe në shtyp. Ky është një nga rezultatet e kërkimit tremujor të kryer bashkërisht nga Rrjeti Ballkanik për Gazetari Investigative në Shqipëri (BIRN Albania) dhe Reporterë […]

Continue Reading

Rama paguan 240 mijë dollarë kontratë për tu ‘pajtuar’ me Trump-in

Partia Socialiste ka firmosur një kontratë lobimi me kompaninë amerikane Ballard Partners-presidenti i së cilës njihet si një ndër mbledhësit më të mëdhenj të fondeve për fushatën e presidentit Trump në Florida. Partia Socialiste e Shqipërisë ka punësuar kompaninë e lobimit Ballard Partners me bazë në Florida-kompani e cila njihet për lidhjet me presidentin amerikan, […]

Continue Reading

BIRN sulmon Ilir Metën: Nuk deklarove shpenzimet

(Të dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se Lëvizja Socialiste për Integrim është treguar e pakursyer për kompaninë e saj lobuese në Uashington, por shumica e shpenzimeve nuk janë raportuar në KQZ, duke ngritur hije dyshimi mbi burimin e parave)   Nga Besar Likmeta, BIRN   Të dhënat e siguruara nga BIRN në Departamentin e […]

Continue Reading

Sipas “BIRN”, Shqipëria e përfshirë në trafik armësh

Kompania shtetërore e eksportit të armëve, MEICO i ka shitur 17.5 milionë fishekë kinezë, 350 mortaja dhe 40,000 predha mortajash në vitin 2015 kompanisë bullgare Alguns Ltd, e cila ishte pjesë e programit të SHBA-ve për trajnimin dhe pajisjen e rebelëve sirianë. Kjo firmë dyshohet të ketë qenë e lidhur me një shpërthim vdekjeprurës në […]

Continue Reading

Erion Veliaj provokon sërish protestuesit.

Ka shkaktuar jo pak reagim komenti i sforcuar i kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj për protestën e nesërme të opozitës. Me një gjuhë provokuese ai u bëri thirrje protestuesve “që të tregohen të kujdesshëm për të mos e ndotur apo dëmtuar qytetin nesër”. “Si kryetar i Bashkisë kam respektuar kërkesën për t’i dhënë […]

Continue Reading