Ministria e Financave ka vlerësuar Bashkinë e Kamzës si më e mira në gjithë bashkitë e vendit për menaxhimet.

Ministria e Financave ka vlerësuar Bashkitë në vend për vitin e kaluar në lidhje me menaxhimin financiar, i cili u bazua në 15 kritere që masin këtë performancë, ku çdo kriter ka 30 pikë. Kriteret e vlerësimit ishin: Dërgimi në kohë i faturave për pagesë në degën e thesarit; Numri i kontratave të anuluara gjatë […]

Continue Reading

Reshjet e shumta/ Mbyllen shkollat në gjithë vendin.

Ministria e Arsimit ka vendosur pezullimin e mësimit në shkolla 9-vjeçare dhe gjimnaze nesër në të gjithë vendin, për shkak të rrezikut nga reshjet e shiut. Ja njoftimi nga Ministria e Arsimit: Për shkak të përkeqësimit të motit në të gjithë vendin, si dhe nga informacionet e marra nga Drejtoritë Arsimore Rajonale dhe Zyrat Arsimore mbi […]

Continue Reading

Arben Ahmetaj bën kërdinë me largime masive nga puna

Struktura e re e Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë pritet të nxjerrë në rrugë qindra punonjës. Civitas.al ka arritur të sigurojë strukturën e re të Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë. Struktura e re parashikon të ketë 390 punonjës. Kjo do të thotë që afërsisht 400 punonjës do të largohen nga puna. Shumë prej drejtorive që […]

Continue Reading

Skandal/ Rama: Ministria e Drejtësisë do të administrojë zyrat e Kolegjit të Vettingut

Me anë të një statusi në faqen e tij të “Facebook”-ut, Luan Rama pohon se në këtë rast kemi të bëjmë me një akt tjetër të cënimit të pavarësisë funksionale te Komisionit të Posaçëm të Apelimit. Mes të tjerash Rama ka publikuar edhe vendim e Këshillit të Ministraves për këtë çështje, ndërsa kërkon anulimin e […]

Continue Reading

Nga Kreshnik Çollaku/ Bastardohet Ministria e Jashtme

Per here te pare qe nga themelimi i shtetit Shqiptar…bastardohet Ministria e Jashtme. Ministria e re do tu quaka ministri per Europen dhe Punet e Jashtme. Integrimi Europian eshte nje Prioritet Strategjik i Politikes sone te Jashtme..,por politika e jashtme e nje vendi normal eshte me e gjere se nje marredhenie strategjike. Emertimi naiv dhe […]

Continue Reading

Skandal/ Shteti nuk paguan Këshilltarët dhe punonjësit e Ministrisë së Arsimit.

Prej dites qe Ministrja Teknike e Arsimit, perzgjodhi stafin e saj me keshilltare dhe pozicione te tjera, mesojme se perveç saj, askush tjeter nuk merr rroge mujore ne kete dikaster. Ky skandal eshte denoncuar edhe here tjeter nga punonjes te struktures dhe biles eshte bere dhe padi penale ne prokurori. Kjo arrogance e pushtetit te […]

Continue Reading

Skandal/ Plarent Ndreca fshin serverat në Ministrinë e Arsimit

“Sekretari i Përgjithshëm i mafies së ndrikull Vilës, Plarent Ndreca fshin serverat që kërkon prokuroria. 10 çuna krimi bëjnë sehir apo i mbajnë ison banditit tek MAS!”, shkruan ish-kryeministri Sali Berisha në facebook. Më poshtë mesazhi i denoncimit: “16/06/2017, 11:38:44: ? Përshëndetje doktor, jam punonjës i Ministrisë së Arsimit për shërbimet mbështetëse. Sot jam kërcënuar, […]

Continue Reading

Voltana i drejtohet Ramës: Në qofsh burrë, ec e konkuro përballë meje në Shkodër!

Kryeministër, sa herë flet për Shkodrën ti bën autogol! Shumë komode të të kem ty kundershtar politik.” Kështu e ka nisur sot, kundërpërgjigjen e saj për Kryeministrin, kryetarja demokrate e Shkodrës, Voltana Ademi, e cila u sumua nga Rama, ende pa e filluar ky i fundit takimin me të rinjtë e këtij qyteti; ai e kritikoi kryebashkiaken […]

Continue Reading

Rama merr me të mirë Shkodranët. Kujtohet ti dëmshpërblejë për përmbytjet

Qeveria ka miratuar dëmshpërblimin e rreth 4.000 familjeve që u dëmtuan nga përmbytjet në zonën e Nën-Shkodrës në vitin 2010, proces i cili do të zgjasë dy muaj. Dëmi i vlerësuar në total është 1.1 miliard lekë, dhe vetëm gjysma e tij ishte likuiduar nga qeveria e kaluar. Fondi do të jepet nga Koorporata Elektro-Energjitike […]

Continue Reading

Saimir Kumbaro: Ministria e Kulturës nuk më lë të xhiroj ikonat e Gjergji Thimios

Saimir Kumbaro Kumbaro, thotë se Ministria e Kulturës ka refuzuar kërkesën e producentit të tij për të xhiruar ikonat e sekuestruara të Gjergji Thimios. Ai thotë se ky refuzim e bën të dyshojë se kanë “avulluar”. Kumbaro tregon se shkak për kerkesën e tij është bërë një dokumentar që po xhiron. Bashkangjitur ai jep edhe […]

Continue Reading

Sipas “BIRN”, Shqipëria e përfshirë në trafik armësh

Kompania shtetërore e eksportit të armëve, MEICO i ka shitur 17.5 milionë fishekë kinezë, 350 mortaja dhe 40,000 predha mortajash në vitin 2015 kompanisë bullgare Alguns Ltd, e cila ishte pjesë e programit të SHBA-ve për trajnimin dhe pajisjen e rebelëve sirianë. Kjo firmë dyshohet të ketë qenë e lidhur me një shpërthim vdekjeprurës në […]

Continue Reading

Edmond Koseni fitoi betejën me Ministrinë e Brendshme dhe me Policinë e Shtetit, ai vijon të jetë i pezulluar nga detyra.

I njohur si komisari i hekurt, Edmond Koseni kërkon të zbatohet vendimi që i dha të drejtë të rikthehet në polici dhe të shpërblehet për pagat e pamarra. Në një intervistë për GSH, ai tha se nëse rikthimi i tij në Polici do të vijojë të mbetet në heshtje, çështjen do ta çojë në Strasburg. […]

Continue Reading

Nga Basir Çollaku: Unë i besoj Mero Bazes.. për Xhafën

Por më tepër kur ai është në opozitë me qeverinë, se sa kur është në opozitë me opozitën, siç së fundmi punon në botimet e tij…. Sepse në rastin e parë, ai profesionalisht është në misionin e gazetarit, e në rastin e dytë në misionin e vet.. Me 17 qershor gazeta “Tema” ka botuar një […]

Continue Reading

Rex Tillerson mbledh Koalicionin Global anti-ISIS

Sekretari amerikan i Shtetit,, Rex Tilllerson, ka mbledhur në Uashington D.C., ministrat e Koalicionit Global anti-ISIS; ndër ta është edhe ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati.  Takimi do të mbahet nga 20 deri më 22 mars. Ministria e Jashtme ka njoftuar se në fokus të vizitës së ministrit Bushati do të jenë marrrëdhëniet dypalëshe, lufta […]

Continue Reading

Kim Jong: Nëse qëlloni qoftë edhe njëherë do hedhin në erë SHBA-në

Shteti vetmitar i Kim Jong-un lëshoi paralajmërimin e bujshëm, ndërkohë që Uashingtoni dhe Koreja e Jugut po marrin pjesë në disa stërvitje masive ushtarake në rajon, shkruan “Daily Star” Javën e kaluar, Shtëpia e Bardhë pranoi lufta me Korenë e Veriut është tashmë një opsion “në tavolinë”. “Ushtria Popullore Koreane do të zvogëlojë bazat e […]

Continue Reading

Ministria ruse e Drejtësisë ka bërë thirrje për ndalimin e “Dëshmitarëve të Jehovait”

Ministria ruse e Drejtësisë ka bërë thirrje për ndalimin e “Dëshmitarëve të Jehovait”, një lëvizje e krishterë që kërkon me zell konvertimin dhe refuzon shërbimin ushtarak. Ministria i ka kërkuar Gjykatës Supreme të Rusisë të mbyllë selinë e grupit dhe të ndalojë 175 mijë pjesëtarët rusë të saj që shpërndajnë “literaturë ekstremiste” zëdhënës i grupit […]

Continue Reading

Edison Ypi ‘krijon” qeverinë teknike.

Qeveria teknike që kërkojnë demokratët për largimin e rrezikut të vjedhjes së zgjedhjeve përmes miliarda eurove të hashashit mund të ketë për Kryeministër një emër kompromisi, për shembull Artan Fugën, por Ministër të Brendshëm duhet të ketë patjetër atë që është definitivisht më i përshtatëshmi, të kudondodhurin, të pamposhturin, të pavdekshmin kamikaz të aksioneve politike […]

Continue Reading

Luçiano Boçi: Ajo që ka ndodhur në shkollën 9-vjecare 1 Maj eshte e tmerrshme

Ajo që ka ndodhur në shkollën 9-vjecare “1 Maj” eshte e tmerrshme dhe gati duket e pabesueshme por ka ndodhur. Fëmijët “të tërhequr” ose të shtyrë nga efekti i “miellit” të bardhë, i cili të bën sot dhe Kryeministër, kanë marrë nga shtëpia niseshte dhe limontoz dhe e kanë “thithur”. Modeli i suksesit i instaluar […]

Continue Reading