Ministria e Financave ka vlerësuar Bashkinë e Kamzës si më e mira në gjithë bashkitë e vendit për menaxhimet.

Ministria e Financave ka vlerësuar Bashkitë në vend për vitin e kaluar në lidhje me menaxhimin financiar, i cili u bazua në 15 kritere që masin këtë performancë, ku çdo kriter ka 30 pikë. Kriteret e vlerësimit ishin: Dërgimi në kohë i faturave për pagesë në degën e thesarit; Numri i kontratave të anuluara gjatë […]

Vazhdo të lexosh

Skandal/ Rama: Ministria e Drejtësisë do të administrojë zyrat e Kolegjit të Vettingut

Me anë të një statusi në faqen e tij të “Facebook”-ut, Luan Rama pohon se në këtë rast kemi të bëjmë me një akt tjetër të cënimit të pavarësisë funksionale te Komisionit të Posaçëm të Apelimit. Mes të tjerash Rama ka publikuar edhe vendim e Këshillit të Ministraves për këtë çështje, ndërsa kërkon anulimin e […]

Vazhdo të lexosh

Skandal/ Plarent Ndreca fshin serverat në Ministrinë e Arsimit

“Sekretari i Përgjithshëm i mafies së ndrikull Vilës, Plarent Ndreca fshin serverat që kërkon prokuroria. 10 çuna krimi bëjnë sehir apo i mbajnë ison banditit tek MAS!”, shkruan ish-kryeministri Sali Berisha në facebook. Më poshtë mesazhi i denoncimit: “16/06/2017, 11:38:44: ? Përshëndetje doktor, jam punonjës i Ministrisë së Arsimit për shërbimet mbështetëse. Sot jam kërcënuar, […]

Vazhdo të lexosh

Edmond Koseni fitoi betejën me Ministrinë e Brendshme dhe me Policinë e Shtetit, ai vijon të jetë i pezulluar nga detyra.

I njohur si komisari i hekurt, Edmond Koseni kërkon të zbatohet vendimi që i dha të drejtë të rikthehet në polici dhe të shpërblehet për pagat e pamarra. Në një intervistë për GSH, ai tha se nëse rikthimi i tij në Polici do të vijojë të mbetet në heshtje, çështjen do ta çojë në Strasburg. […]

Vazhdo të lexosh

Rex Tillerson mbledh Koalicionin Global anti-ISIS

Sekretari amerikan i Shtetit,, Rex Tilllerson, ka mbledhur në Uashington D.C., ministrat e Koalicionit Global anti-ISIS; ndër ta është edhe ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati.  Takimi do të mbahet nga 20 deri më 22 mars. Ministria e Jashtme ka njoftuar se në fokus të vizitës së ministrit Bushati do të jenë marrrëdhëniet dypalëshe, lufta […]

Vazhdo të lexosh

Ministria ruse e Drejtësisë ka bërë thirrje për ndalimin e “Dëshmitarëve të Jehovait”

Ministria ruse e Drejtësisë ka bërë thirrje për ndalimin e “Dëshmitarëve të Jehovait”, një lëvizje e krishterë që kërkon me zell konvertimin dhe refuzon shërbimin ushtarak. Ministria i ka kërkuar Gjykatës Supreme të Rusisë të mbyllë selinë e grupit dhe të ndalojë 175 mijë pjesëtarët rusë të saj që shpërndajnë “literaturë ekstremiste” zëdhënës i grupit […]

Vazhdo të lexosh

Edison Ypi ‘krijon” qeverinë teknike.

Qeveria teknike që kërkojnë demokratët për largimin e rrezikut të vjedhjes së zgjedhjeve përmes miliarda eurove të hashashit mund të ketë për Kryeministër një emër kompromisi, për shembull Artan Fugën, por Ministër të Brendshëm duhet të ketë patjetër atë që është definitivisht më i përshtatëshmi, të kudondodhurin, të pamposhturin, të pavdekshmin kamikaz të aksioneve politike […]

Vazhdo të lexosh