Ja pse gratë në Kinë nuk preken nga kanceri i gjirit

Në këtë artikull do të zbulojmë historinë e Jane Plant, një profesoreshë dhe eksperte e njohur e gjeokimisë, por para se gjithash, një nënë e dedikuar dhe një grua. Ajo në vitin 1987 u diagnostifikua me kancer, në moshën 42 vjeçare. Parashikimi fillestar ishte se jeta dhe karriera e saj po merrnin fund. Megjithatë, kjo […]

Continue Reading

Sipas “BIRN”, Shqipëria e përfshirë në trafik armësh

Kompania shtetërore e eksportit të armëve, MEICO i ka shitur 17.5 milionë fishekë kinezë, 350 mortaja dhe 40,000 predha mortajash në vitin 2015 kompanisë bullgare Alguns Ltd, e cila ishte pjesë e programit të SHBA-ve për trajnimin dhe pajisjen e rebelëve sirianë. Kjo firmë dyshohet të ketë qenë e lidhur me një shpërthim vdekjeprurës në […]

Continue Reading

Nishani mesazh ngushëllimi për humbjen tragjike të minatorëve Kinezë

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani ka shprehur ngushëllimet dhe dhimbjen për humbjen tragjike të jetës nga tre minatorët kinezë në minierën e Bulqizës, trupat e të cilëve u gjetën mbrëmë pas gjashtë ditë kërkimesh intensive. “Tragjedia e papritur e ndodhur në minierën e Bulqizës ditën e shtunë si pasojë e shpërthimit të gazit hidrogjen, që […]

Continue Reading