PËRPLASJET NË KZAZ, BRAÇE: SULM NGA GRUPET KRIMINALE, DËMET TË RIKUPERUESHME

Zëvendës kryeministri Erion Braçe ja folur në lidhje me përplasjet e djeshme në disa prej KZAZ-ve në vend. Sipas Braçes nuk ka pasur përplasje por sulme nga grupe kriminale për të ndaluar procesin zgjedhor. ‘Kemi dy gjëra, së pari nuk ka përplasje, ka sulme mbi institucionet zgjedhore, publike dhe mbi policinë e shtetit. Nuk ka […]

Continue Reading

Djathi zvogëlon rreziqet e sulmeve të zemrës dhe trurit

Ngrënia e porcioneve të vogla të djathit në baza ditore mund t’i zvogëlojë shanset e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës apo sulmeve të trurit. Pra, pavarësisht reputacionit se djathi ka përqindje të lartë të yndyrës, një studim i ri sugjeron se personat të cilët hanë djathtë rregullisht mund të jenë më të shëndetshëm. Hulumtuesit i […]

Continue Reading

Australia rifillon operacionet ushtarake mbi Siri

Australia ka deklaruar se do të rifillojë operacionet ajrore ushtarake mbi qiellin sirian. Një pezullim i përkohshëm u shpall të martën pasi Rusia paralajmëroi se do të rrëzojë cdo avion të koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja që fluturon mbi Siri. Ky paralajmërim erdhi pasi ushtria amerikane rrëzoi një aeroplan ushtarak sirian. Forcat australiane të Mbrojtjes njoftuan se […]

Continue Reading

Dy të rinj arrestohen në Francë/ Do kryenin sulm terrorist ditën e zgjedhjeve

Dy të rinj janë arrestuar nga policia franceze pasi dyshohej se po përgatisnin një sulm terrorist në ditën e zgjedhjeve presidenciale. Të rinjtë, 23 dhe 29 vjeç, janë emra të njohur për shërbimin sekret francez për radikalizmin e tyre. Ata u kapën në një ndërtesë në Marsejë, ku iu gjetën edhe eksplozive të tipit “Tatp”. […]

Continue Reading

Kosovë/ Paralajmërim për akte terroriste, policia në gadishmëri

Burime të besueshme brenda Policisë kanë thënë se këto paralajmërime janë shumë serioze dhe janë duke u trajtuar me shumë seriozitet nga organet e rendit. Policia është njoftuar për një përgaditje të një akti terrorist në ditët e pashkëve që janë në fund të kësaj jave. “Policia ka marrë informata dhe është paralajmëruar për një […]

Continue Reading