Mimoza Hajdarmataj/ Drejtësia e Zotit nuk do mungojë për Arditin e parritur. Video

Cfarë ban afër makinës time mistrec… !?! Sepse veç te mirët kanë makina t’bukura zotni… Unë shes andrra zotni, …a e don nji andërr. Ato me lumtuni i kam lirë,… ….” Arditi i parritun” Sot një vit , nga fundi tragjik i adoleshentit nga Tropoja Ardit Gjoklaj.  Vrasje e pastër e mafies në pushtet dhe […]

Continue Reading

Nga Mimoza Hajdarmataj/ Edi Rama na tregon ‘fajtorët’

Hashashi???? Fajin e kanë punonjësit e policisë së inkriminuar. Shëndetësia???? Fajin e kanë drejtorët e pisët të spitaleve. Hipoteka???? Fajin e kanë kryeregjistruesit. Legalizimet??? Fajin e kanë drejtorët e ALUIZNI-t. Informaliteti???? Fajin e kanë drejtuesit e hetimit tatimor. Uji, energjia??? Fajin e kanë shpërdoruesit. Siguria rrugore???? Fajin e kanë drejtuesit e automjeteve. Po Bujqësia??? Siguria […]

Continue Reading

Mimoza Hajdarmataj/ Jam ndierë edhe më shumë krenare përTropojën tonë. Foto

Në këto 85 ditë të qëndresës së Sheshit të Lirisë jam ndierë edhe më shumë krenare përTropojën tonë. Por edhe sot, burrat dhe gratë, vajzat dhe djemtë tropojanë fisnikë që jetojnë në Tropojë, në Tiranë edhe në emigracion mbushën me entuziasëm e plot buzëqeshje Bulevardin Dëshmorët e Kombit. Një falenderim e mirënjohje nga zemra shkon […]

Continue Reading

Mimoza Hajdarmataj/ Nuk do ta lëmë në dorë të ramëve, rucëve dhe roshëve as Kavajën as Shqipërinë.

Të nderuar zonja e zotërinj, nëna e baballarë, të rinj e të reja! Të nderuar kolegë! Sot është dita e 76 e qëndresës. I numërojmë këto ditë sepse kjo është akti më heroik dhe i besimit më të madh te Liria, që kanë njohur ndonjëherë shqiptarët qysh pas Lëvisjes së Dhjetorit ’90, me rrëzimin e […]

Continue Reading

Nga Mimoza Hajdarmataj/ Ballafaqimi për besim dhe mbështetje popullore është sot më shumë se kurrë në peshoren e Lirisë, pikërisht aty, në Cadër, në shesh !!!

Deputetët e vërtetë, thjesht pa mandat KQZ-je, por me shumë dinjitet e ndërgjegje, me mencuri por me heshtje, i takojmë cdo ditë tek Sheshi i Lirisë, Cadra e qytetarëve, Çadra Lirisë. Cdo fjalë e tyre, hall apo vlerësim, këshillë apo pyetje, uratë apo mallkim për këtë qeveri e kryeministër, vlen shumë më shumë se cdo […]

Continue Reading

Blushi fyen rëndë Lindita Nikollën: Je një injorante totale

Deputeti Ben Blushi ka sulmuar ashpër ministren e Arsimit Lindita Nikolla gjatë replikave në Parlament. Pas fjalës në Parlament të Lindita Nikollës e cila foli gjithashtu me gjuhë të ashpër kundër Ben Blushit dhe Mimoza Hafizit, deputeti Blushi reagoi keq. “Askush nuk do mbahet mend që ke pasur një bodigard që dërgonte për të marrë […]

Continue Reading

Kuvendi shkarkon Enkeleda Shehi-n. LSI voton sërisht kundër PS-së

Pas debatesh të shumta Kuvendi ka shkarkuar kreun e Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare (AMF) Enkelejda Shehi. Shkarkimi është bërë më 55 vota pro dhe 20 kundër. Të pranishëm i ishin vetëm partitë e koalicionit qeverisës dhe 2 deputetët e Libra-s, Ben Blushi dhe Mimoza Hafizi. Kjo është hera e dytë që LSI voton kundër këtij […]

Continue Reading

Nga Mimoza Koçiu: Pse kjo qeveri është kosto për shqiptarët

Pasi ka refuzuar sistematikisht e publikisht ndryshimet në qeveri, Edi Rama ndryshoi katër ministra të kabinetit të vet, 3 muaj para zgjedhjeve të 18 qershorit. Lajmi nuk është paqëndrueshmëria e fjalës së kryeministrit, por largimi i Saimir Tahirit, ministrit të tij më të rëndësishëm, të cilin e ka promovuar e mbështetur sistematikisht, edhe kur faktet, […]

Continue Reading

Plasin protestat dhe në Bruksel në mbështetje të çadrës së protestueve në Tiranë

Miq, Sheshi i Lirisë po ngrihet dhe në Bruksel, zemra e diplomacisë europiane. Me qindra shqiptare që punojnë e jetojnë atje po mbështesin kauzën e të gjithë shqiptarëve, jo vetëm të opozitës, #Zgjedhje_te_lira_dhe_te_ndershme! Emigrantët tanë, Diaspora por dhe qindra mijëra shqiptarë që i janë drejtuar shpresës së azilit po perpiqen dhe do rezistojnë me cdo […]

Continue Reading

Nga Mimoza Hajdarmataj: Nuk ka gjë më të trishtuar se sa lotët në sytë e një nëne.

Pershendetje qëndrestarë të Shtëpisë së Lirisë! Në sheshin e lirisë, ku është instaluar parlamenti i shqiptarëve jemi të gjithë për një kauzë, për një ceshtje madhore- zgjedhje të lira e të ndershme . Jemi këtu si nëna, si bashkëshorte, si gra, për një qëllim që Shqiperinë mos ta lëmë peng të krimit dhe korupsionit. Dua […]

Continue Reading

Nga Mimoza Koçiu: Bernd Borchardt është i dyti ambasadori i OSCE në Shqiperi që detyrohet te tërheqë publikisht deklaratat e tij që “prekin” Ramën

Bernd Borchardt eshte i dyti ambasadori i OSCE ne Shqiperi qe detyrohet te terheqe publikisht deklaratat e tij te cilat “prekin” Edi Ramen. I ka ndodhur edhe nje ish kolegu te tij Robert Bosch, kur ne kohen e cadres se urise i sugjeroi Rames te reflektonte per veprimet e tij, pasi ato po demtonin procesin […]

Continue Reading

Nga Mimoza Koçiu: Shansi i Lulzim Bashës!

Ka bërë më në fund lëvizjen e duhur Lulzim Basha me radikalizimin e aksionit politik të opozitës me protestën e 18 shkurtit dhe si sinjal vazhdimësie një çadër në bulevard. Një aksion i vonuar, që vjen vetëm 4 muaj para zgjedhjeve parlamentare, pasi në vitet e këtij mandati të “Rilindjes”, nuk ka mundur ta frenojë […]

Continue Reading

Nga, Mimoza Hajdarmataj: Të dënuar për disa vrasje, nxirren nga burgu në prag fushate.

A është kredibël qeveria Rama për zgjedhje të lira dhe të ndershme, për shqiptarët ? Të dënuar për disa vrasje, nxirren nga burgu në prag fushate… Të akuzuar për disa vepra penale, përfshirë dhe vrasje, lirohen nga akuzat më prag fushate…. Disa deputet të mazhorancës janë nën hetim në kuadër të dekriminalizimit… Atëherë, kur kjo […]

Continue Reading