Nga sytë këmbët/ 367 mijë shqiptarë aplikuan për Lotarinë Amerikane

Për llotarinë amerikane shqiptarët duket se thyen një rekord të ri duke plotësuar 189 mijë aplikime për 367 mijë aspirantë për emigrim, me një rritje të konsiderueshme me vitet e shkuara, bëhet e ditur nga statistikat e reja të publikuara nga Departamenti i Shtetit. Më pak se 4500 shqiptarë u shpallën fitues të llotarisë për këtë vit, […]

Continue Reading

Mësoni si të mos rrezikoni shikimin para kompjuterit.

Nëse jeni një person që për shkak të punës ju duhet të qëndroni të paktën 8 orë përpara kompjuterit duhet të dini disa gjëra shumë të rëndësishme. I pari që vihet në rrezik është shikimi juaj. Për këtë arsye “American Academy of Optometry” ka hartuar një lloj udhëzuesi për të shpëtuar sytë e njerëzve (por […]

Continue Reading

Nga Nevila Sokoli Xhindi: Rogerta-t e vërteta që na zënë sytë çdo ditë.

Rogerta Loku dhe fjala e saj e vërtetë nuk i shpëtoi veshëve e syve të lajmeve në portale si çudi e madhe. Donin me patjetër të prodhonin news, të na mallëngjenin, të impresionoheshim nga normaliteti i saj, hallexhie, një perfaqësuese e gjithë Shqipërisë. Mirditores së mirë dhe punëtore iu dha rasti të fliste në foltoren […]

Continue Reading

Sot shqiptarët me sytë nga Amerika për…t’ja mbathur nga ky vend/ Ja si mund ta dini nëse keni fituar llotarinë

Duke nisur nga dita e nesërme, 2 maj 2017 të gjithë aplikantët e regjistruar të programit të llotarisë DV-2018 mund të kontrollojnë statusin e tyre nëse janë përzgjedhur fitues. Ambasada Amerikane njofton se për ata që kanë aplikuar për Programin e Lotarisë DV-2018, njoftimi zyrtar i përzgjedhjes do të kryhet drejtpërdrejt nga vetë qytetarët përmes […]

Continue Reading

Nga Mimoza Hajdarmataj: Nuk ka gjë më të trishtuar se sa lotët në sytë e një nëne.

Pershendetje qëndrestarë të Shtëpisë së Lirisë! Në sheshin e lirisë, ku është instaluar parlamenti i shqiptarëve jemi të gjithë për një kauzë, për një ceshtje madhore- zgjedhje të lira e të ndershme . Jemi këtu si nëna, si bashkëshorte, si gra, për një qëllim që Shqiperinë mos ta lëmë peng të krimit dhe korupsionit. Dua […]

Continue Reading