Dosja 184/ Basha nxjerr emrat: Rama e dy ish-ministra blenë vota

Lulzim Basha është ndalur sot në Dibër për të ftuar qytetarët e këtij qarku, për një pjesëmarrje masive në protestën e 16 marsit. I pritur me thirrjet, “Rama ik”, Basha tha se Dibra dhe dibranët “e kanë vrarë frikën të parët dhe kanë ndezur shpresën për t’i prirë të parët marshimit të pandalshëm për rrëzimin […]

Continue Reading

Rama do të mbledhë nesër ministrat, Kryesinë e PS-së dhe deputetët në një darkë pune në Elbasan.

Rama do të mbledhë ministrat, Kryesinë e PS-së dhe deputetët në një darkë pune. Mësohet se mbledhja do të bëhet ditën e nesërme në Elbasan në orën 18:30. Gjithashtu bëhet me dije se gjatë takimit do të diskutohet për situatën politike në vend dhe për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Ndërkohë ende nuk bëhet me […]

Continue Reading

Zëri i Amerikës: Rama të heq me lëvdata, e emëron pa treguar kriteret

Shumë media të huaja i kanë bërë jehonë, lajmit të ndryshimit radikal që Edi Rama i bëri kabinet që drejton në këtë mandat të tij të dytë si kryeministër i Shqipërisë. Media zyrtare e Departamentit të Shtetit, Zëri i Amerikës, në një shkrim kushtuar këtyre lëvizjeve në qeverinë shqiptare mes të tjerave thekson, se kryeministri […]

Continue Reading

Erdogan i kërkon Ramës largimin e dy ministrave

Burime të sigurta për Syri-n pranë kabinetit të Kryeministrit Rama, bëjnë me dije se Presidenti turk Erdogan prej muajsh ka dy kërkesa për Edi Ramen, konkrerisht largimin e dy ministrave nga kabineti aktual. “Edepsezi” i parë është Ditmir Bushati, minister i Jashtëm, një gulenist i shkolluar nga ky i fundit. I dyti mbetet enigmë. Por ndërsa […]

Continue Reading

Ministrat dhe zyrtarët e lartë, tani do mbrohen me armë moderne dhe supermasa sigurie

Mes 429 vendimeve dhe projektligjeve që ka vendosur që të përpilojë qeveria gjatë vitit 2018, është planifikuar edhe miratimi i një projektligji dhe 8 projektvendimeve, që synojnë rritjen maksimale të masave të sigurisë për personalitetet e larta shtetërore. Por përveç atyre që sipas ligjit gëzojnë mbrojtje deri më tani, parashikohet që të zgjerohet lista me […]

Continue Reading

Ministrja e Mbrojtjes: Ikni nga shtëpitë tuaja se do përmbyteni

Në një konferencë për mediat, Xhaçka u shpreh se Forcat e Armatosura janë në terren dhe kanë shpëtuar dhjetëra njerëz. Por gjatë deklaratës së saj, Xhaçka u shpreh se do të shtohen reshjet dhe do të zgjerohet harta e përmbytjeve. Xhaçka ka bërë thirrje që banorët të lënë shtëpitë e të ikin. ‘Të gjithë banorët […]

Continue Reading

Berisha sulmon Vlahutin-in. Po destabilizon vendin, reformën e bëre me Sorosin

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur një fjalim nga çadran e protestës, ku është mbledhur grupi parlamentar i PD. Ai sulmoi hapur ambasadorët Lu dhe Vlahutin që sipas tij janë rreshtuar krahë Edi Ramës. Ai tha se me qëndrimet për reformën në drejtësi po shtyjnë Shqipërinë drejt destabilizimit. “I thashë ambasadores Vlahutin ‘Ti me këto deklarata con […]

Continue Reading

Rama sheh ëndrra me të huaj brënda çadrës së PD-së

Edhe pse vazhdon ta injorojë çadrën e opozitës të ngritur poshtë zyrës së tij, Kryeministri Edi Rama e di fort mirë presionin që po i bëhet nga ajo protestë. Edhe pse shpeshherë ka folur me tone ironizuese për protestën, në mbledhjen e sotme të grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Rama përmendi një fjali një shkaktoi […]

Continue Reading

Jozefina Topalli: Ka një muaj që Kryeministri i vendit nuk vjen në parlament

E nderuar zonja kryesuese e seancës, ​Ka një problem real në lidhje me Kushtetutën, me ligjin dhe me Rregulloren e Kuvendit. Në thelb kemi një problem në lidhje me mosekzistencën e qeverisë. Ka tri javë që në karriget e ministrave nuk ka asnjë ministër të partisë që bën koalicionin “qeverisës”. Ka një muaj, dhe kjo […]

Continue Reading