Nuk ka të ndalur Rama. Dërgon sërish në Strasburg, Sokol Berberin, kunatin e Fatmir Xhafës

Aktualitet

Qeveria shqiptare ka paraqitur tre kandidaturat për pozicionin e gjyqtarit shqiptar në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut.
Kjo është hera e dytë që dërgohen emrat pasi Këshilli i Europës ia ktheu njëherë qeverisë kandiadtët.

Kësaj radhe kandidatë janë Aleksandër Muskaj, Aurela Anastas dhe Sokol Berberi. Ajo që bie në sy është fakti se në listën e dytë të qeverisë shqiptare rezulton të jetë sërish emri i Sokol Berberit, kandidatura e të cilit u kthye mbrapsh nga Këshilli i Europës bashkë me Genti Ibrahimin dhe Ina Ramën.

Berberi ka qenë anëtar i Gjykatës Kushtetuese për disa vite. Ai doli hapur kundër vendimit të kolegeve per dergimin ne Komisionin e Venecias te ligjit te Vetingut.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?