Fishekzjarret e Ramës në sheshin Skënderbej, ndërsa gjysma e Tiranës mbetet pa energji elektrike

Ndërsa sytë e bashkisë dhe qeverisë u përqendruan këtë mbrëmje në shkëlqimin e sheshit Skënderbej, duket se një pjesë e mirë e kryeqytetit ka vuajtur mungesën e energjisë elektrike. Në rrjetet sociale janë një numër i madh qytetarësh që ankohen për këtë fakt, duke mos harruar të ironizojnë shkëlqimin e dritave dhe fishekzjarreve në qendër […]

Continue Reading

Kryebashkiaku i Vlorës Leli, i refuzon sheshin LSI-së për miting/ Dokumenti

Keqpërdorimi i aseteve publike për qëllime elektorale është një vepër e dënueshme deri ne largimin nga posti publik. Por për kryebashkiakun e Vlorës Dritan Leli kjo nuk vlen. Ose të paktën kështu beson ai. Po për çfarë bëhet fjalë? Subjekti politik Lëvizja Socialiste për Integrim i ka bërë një kërkesë zyrtare Bashkisë së Vlorës për […]

Continue Reading

Pedagogët në çadrën e protestës me Bashën/Video

Lulzim Basha ka pritur sot pedagogët në çadrën e protestës së opozitës para kryeministrisë dhe ka nisur bashkëbisedimin me ta. “Meritokracia, në themel të Republikës së Re. Bashkëbisedim me pedagogë në Sheshin e Lirisë,” njofton Basha duke publikuar videon direkte të takimit, ku ai është duke dëgjuar së pari pikëpamjet e tyre. https://www.facebook.com/lulzimbasha.al/videos/1459836614067515/

Continue Reading

Nga Kastriot Myftaraj: Skandali i parkingut nëntokësor në Sheshin “Skënderbej”

Në Shqipëri fjala “skandal” është konsumuar aq shumë sa kur përdoret, pothuajse nuk bën më përshtypje, sipas parimit “Çudia më e madhe tre ditë zgjat”. Por nuk është kështu. Kështu duan të jetë ata që kanë përgjegjësinë për këto “çudi”. E vërteta është se ka çudi të tilla, të cilat përveç dëmit ekonomik, i bëjnë […]

Continue Reading

Të rinjtë protestues ngrejnë çadrat: Sheshi është shtëpia jonë e re

Të rinjtë protestues po ngrenë çadra për të qëndruar në shesh për një kohë të gjatë deri në realizimin  qëllimit. “Kjo është shtëpia jonë e re”- thërrasin të rinjtë në protestë, duke nënkuptuar se aty do të qëndrojnë protestuesit për një kohë të gjatë. Kryetari i PD, Lulzim Basha ka thënë se do të qëndrojë […]

Continue Reading

Gjykata Admimistrative e Shkalles se Pare Durres pezullon punimet e Dakos

Gjykata Admimistrative e Shkalles se Pare Durres, pas mases se sigurimit per pezullim punimesh vendosi: “Pezullimin e punimeve ne pjesen e siperme te rruges, nga ana e Bashkise se Durresit. Prej ditesh aktiviste te shoqerise civile protestonin perpara ketij sheshi ku bashkia e Durresit kryente punime.

Continue Reading