Beteja pa kompromis e Opozitës ringjalli vlerat perëndimore në Shqipëri

Nga Red Varaku Opozita po bën ndoshta një ndër betejat më të rëndësishme dhe më heroike që ka bërë ndonjëherë. Një betejë, që mund të krahasohet për nga përmasat e saj legjendare, vetëm me betejën e Opozitës së 1990. Sepse, si asnjë herë tjetër në historinë e saj ajo ka përballë një kryeministër që i […]

Continue Reading

Alarmi i Pedagogut për mishin/ Vijnë viça nga Bullgaria, Maqedonia dhe kanë dalë që këto mishra janë me shumë probleme.

Pedagogu i njohur, Kristaq Bërxholli, ka reaguar ditën e sotme për sigurinë ushqimore në vend dhe ka deklaruar se mishi që vjen nga jashtë është probleme. Sipas tij në gjalpin që tregëtohet në vend ka vaj palme. Bërxolli gjithashtu deklaroi se: “Nuk mbushet tregu me mish pule. Tregun e mbushin me mish derri dhe viçi. […]

Continue Reading

Blindohet Londra: Niveli i alarmit maksimal ndaj ISIS

Sipas të gjitha mediave vendase, niveli i alarmit në Britani është maksimal, pasi siç deklaroi kryeministrja Teresa May shërbimet sekrete britanike kanë të dhëna se mund të ketë një tjetër sulm të afërt, ndoshta edhe në përmasa më të mëdha. Ajo paralajmëroi se qytetarët në ditët në vijim do të shohin një numër më të […]

Continue Reading

Tjetër raketë e Koresë së Veriut/ Do lëshohet brenda 48 orëve.

Alarmi është dhënë nga disa zyrtarë të lartë ushtarakë amerikanë, shkruan NBC News. Këta ushtarakë, të cilët mbeten anonimë, thanë për NBC se lëshimi i raketës nga shteti komunist mund të ndodhë brenda 48 orëve. Sipas tyre, satelitët kanë vërejtur lëvizje të raketave në Korenë e Veriut. Javën e kaluar, Koreja e Jugut ngriti alarmin […]

Continue Reading

Mjekët të shqetësuar: Kim Kardashian po kryen marrëdhënie seksuale më tepër se duhet

Një ndër personat me të cilët ajo konsultohet më së shumti është mjeku personal, i cili së fundmi mësohet t’i ketë dhënë vërejtjen se ajo po kryen marrëdhënie më shumë se sa që është normale. 36-vjeçarja dhe bashkëshorti i saj Kanye West kanë treguar se kohëve të fundit po përpiqen të bëjnë sërish fëmijë, dhe […]

Continue Reading

Alarm për bombë tek ’21 dhjetori’ në Tiranë

  Burime nga uniformat blu thanë se kanë marrë një telefonatë për një çantë të dyshimtë në zonën pranë rrugës së Kavajës. Sipas tyre, telefonata i ka njoftuar për çantën e dyshimtë në zonën e ’21 dhjetorit’. Forca të shumta janë nisur për në vendin e ngjarjes, ndërsa edhe zona është rrethuar nga uniformat blu.

Continue Reading

Alarmi: Ja 3 lumenjtë e ndotur në Shqipëri

  Ishmi, Erzeni dhe Semani janë lumenjtë më të ndotur në Shqipëri. Raporti i fundit i Agjencisë Kombëtare të Mjedisit në lidhje me gjendjen e ujërave të lumnjëve për vitin 2016, ka nxjerrë në pah situatën alarmante. Ekspertët vlerësojnë se ndotja e tyre ndodh gjatë kalimit në zonat urbane, si pasojë e shkarkimeve dhe mbetjeve […]

Continue Reading

E fundit/ Tjetër Alarm për bombë në avionin e linjës Dubai – Londër

Një avion nga Dubai në Londër është evakuuar për shkak të një alarmi për bombë , shkruan “Daily Mail”. “Të gjithë klientët që udhëtojnë nga Dubai në Londër kanë zbritur përkohësisht nga avioni për kontrolle sigurie”, deklaroi kompania ajrore. Kjo është thjesht një masë parandaluese, pasi siguria e klientëve tanë dhe ajo e ekuipazhit është prioriteti […]

Continue Reading

Militantët e nje grupi terrorist në gadishullin e Sinait kanë gjuajtur një raketë drejt Izraelit

Militantët e nje grupi terrorist në gadishullin e Sinait kanë gjuajtur një raketë drejt Izraelit, disa momente pasi vendi mbylli kufiri jugor me Egjiptin nga frika e një sulmi të afërt. Lajmi është bërë i ditur nga ushtria izraelite, duke njoftuar se raketa goditi një serë në një komunitet jugor izraelit në afërsi të kufijve të Egjiptit […]

Continue Reading

Mediat Italiane për zhdukjen e mbetjeve: Në prapaskenë, skenari i tmerrshëm i përfshirjes së eko-mafias

Çështja e mbetjeve “çmendet” nëpër televizione e gazeta, ndërsa në parlament përplasjet për ligjin e importimit të mbetjeve, paraqitur nga  qeveria e pastaj bllokuar nga ndërhyrja e drejtuesve më të lartë të shtetit, bëhet  shkak për një përplasje epokale që nxjerr në pah, pa asnjë diskutim, përgjegjësitë e kryeministrit Edi Rama. Faktet janë bërë të […]

Continue Reading

Koreja e Jugut: Kim Jong-un ka mijëra ton me armë kimike

Ministri i Jashtëm i Koresë së Jugut, Yun Byung, ka paralajmëruar se Koreja e Veriut ka “mijëra ton me armë kimike” . Ministri e quajti vrasjen e vëllait të liderit të Koresë së Veriut Kim Jong-un në Malajzi si provë të aftësive të armëve kimike të vendit të izoluar. Ai paralajmëroi se Koreja e Veriut […]

Continue Reading

Civici jep alarmin për sistemin bankar pas grabitjeve të ndodhura.

Vetëm në dy vitet e fundit, në 4 grabitjet e parave të bankave në rrugën drejt Rinasit kanë humbur rreth 7 milionë euro. Adrian Civici, një nga ekspertët më të njohur të sistemit bankar, shpjegon në rubrikën “Para e Pasuri” të Aurora Sulçes se dy janë rrugët që bankat të rekuperojnë këtë humbje: e para […]

Continue Reading